Hyperloop One ogłosił listę 35 półfinalistów w konkursie Global Challenge, w którym ma zostać wybrana prawdopodobna lokalizacja linii superszybkiej kolei. Jednym z wybranych projektów jest ten przedstawiony przez Hyper Poland, który zakłada budowę Hyperloopa z Warszawy do Wrocławia. Czy powstanie infrastruktura, która pozwoli przemieścić się między tymi miastami w kilka minut?
Cały konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizatorzy otrzymali ok. 2,6 tys. zgłoszeń z całego świata. Tym bardziej dużym wyróżnieniem jest wybranie spośród nich polskiej propozycji.
Jak na swoim profilu na facebooku poinformowało Hyper Poland – zaproponowana trasa Hyperloopa (Warszawa-Wrocław) została uznana za obszar zainteresowania. Konkurencja jest jednak duża. 35 półfinalistów pochodzi z 17 krajów, z czego większość to pomysłodawcy z USA. Daty, w jakich będą oni prezentować swoje pomysły, to 28 lutego (Nowe Delhi), 6 kwietnia (Waszyngton) i 27 kwietnia (Londyn).
– Celem konkursu jest, przede wszystkim, zebranie najbardziej kreatywnych inżynierów i projektantów z całego świata – mówi szef firmy Hyperloop One, Rob Lloyd. – Ich pomysły mogą mieć znaczący wpływ na kształt transportu, a co za tym idzie gospodarki, na całym świecie – dodaje.
Szacuje się, że wybór najlepszego projekt zostanie ogłoszony w maju. Czy więc jest szansa na to, że w Polsce powstanie jeden z pierwszych, w pełni działających, Hyperloopów? Sam konkurs ma zebrać projekty i pomysły z całego świata, które będą pomagały w realizacji prototypów oraz infrastruktury. Niestety technologia potrzebuje jeszcze czasu. Hyperloop One zapowiedziała na ten rok pierwsze testy pełnowymiarowej wersji, ale zanim między Warszawą, a Wrocławiem będziemy śmigać w kilka minut minie jeszcze dużo czasu nawet jeśli projekt opracowany przez Hyper Poland okaże się zwycięski.
Poniżej zamieszczamy pełną listę półfinalistów: