Dziś w Olsztynie zaprezentowane będą po raz pierwszy założenia Białej Księgi Mobilności w Aglomeracjach (BKM), przygotowywanej z inicjatywy Stowarzyszenia Transportu Publicznego. Oficjalna prezentacja BKM zaplanowana jest za miesiąc w Bydgoszczy, podczas Kongresu Transportu Publicznego.
Głównym celem BKM jest zdiagnozowanie głównych problemów związanych z przemieszczaniem się w obrębie największych polskich aglomeracji. Przedstawione w niej zostaną podstawowe problemy związane z kształtowaniem oferty transportu zbiorowego i zmiany zachodzące w ostatnich latach w tej materii w polskich miastach. BKM będzie również wskazywała dobre praktyki w zakresie transportu publicznego. Podejmie też m.in. tematykę rozwoju komunikacji rowerowej, jak też kwestie związane z poprawą warunków ruchu pieszego. Wykazany będzie wpływ tych czynników na kształtowanie się na nowo przestrzeni miejskiej.
Autorzy opracowania szczególny nacisk kładą na te segmenty mobilności, które najbardziej usprawniają się przemieszczanie się po aglomeracjach: rozwój komunikacji szynowej, usprawnianie komunikacji autobusowej (m.in. poprzez tworzenie zintegrowanych węzłów przesiadkowych czy tzw. bus-pasów), budowę infrastruktury rowerowej. Dużo miejsca w opracowaniu będzie poświęcone także temu segmentowi rozwoju transportu zbiorowego, który nie jest wprawdzie szczególnie efektowny (w tym względzie, że nie polega na spektakularnych inwestycjach w tabor czy infrastrukturę), ale stanowi niejednokrotnie kluczową rolę na drodze do zmiany preferencji transportowych mieszkańców aglomeracji. Mowa tu przede wszystkim o takich kwestiach jak integracja taryfowa, synchronizacja rozkładów oraz modyfikacja siatek połączeń poszczególnych systemów transportu zbiorowego: ograniczanie połączeń autobusowych konkurujących z transportem kolejowym na rzecz zwiększenia liczby autobusów o charakterze „dowozowym” do tramwajów czy kolei. W ramach Białej Księgi prezentowany będzie również szereg studiów przypadków, dotyczących atutów, mankamentów i potencjału funkcjonowania konkretnych organizatorów transportu (np. KZK GOP), przewoźników (np. SKM Trójmiasto) czy też projektów transportowych (np. odbudowa tramwaju w Olsztynie).
W dniu dzisiejszym założenia BKM zostaną po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane; będzie to miało miejsce w Olsztynie, podczas organizowanej przez redakcję „Gazety Olsztyńskiej” debaty pn. „Olsztyn – aglomeracja – komunikacja”. Wezmą w niej udział przedstawiciele Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Prezentacja pełnej Białej Księgi Mobilności zaplanowana jest podczas
Kongresu Transportu Publicznego, który odbędzie się w Bydgoszczy 30 października. Partnerem wydawnictwa są Międzynarodowe Targi Poznańskie, SKM Warszawa, Tramwaje Warszawskie oraz NextBike.
BKM będzie też prezentowane na portalu www.transport-publiczny.pl. W tym ostatnim przypadku poszczególne zagadnienia prezentowane będą w rozszerzonej formie, łącznie z komentarzami i opiniami użytkowników, ekspertów i podmiotów odpowiedzialnych za realizację projektów.