Kilka dni temu wykonawca centralnego odcinka II linii metra zgłosił gotowość inwestycji do odbiorów. W nadchodzącej perspektywie unijnej powstać ma w sumie 11 stacji. W pierwszej kolejności będą budowane odcinki 3+3 (po trzy stacje w każdą stronę). Przetargi wkrótce.
We wtorek 30 września firma AGP Metro, wykonawca
centralnego odcinka II linii metra, zgłosiła gotowość inwestycji do odbiorów. Według zapowiedzi władz miasta warszawiacy będą mogli skorzystać z tych siedmiu stacji w tym roku. – Zabieramy się za następne. W sumie powstanie 11 stacji. W 90% II linii metra będzie zakończona w przyszłej perspektywie. Mamy na to pieniądze, mamy na to obietnice Komisji Europejskiej, ze strony Ministerstwa Infrastruktury – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.
Budowa metra ma być jedną z
głównych inwestycji w nowej perspektywie UE 2014-2020 (z rozliczeniem do 2022 r.). – Wreszcie Warszawa po 70 latach będzie miała dwie linie metra, co – jak na standard takiej stolicy – nie jest dużo, bo mniej więcej ten sam obszar i tę sama liczbę mieszkańców ma Wiedeń, a ma cztery linie metra. W miarę dostępności środków będziemy dobudowywać trzecią – mówi Gronkiewicz-Waltz. Na Stadionie powstał zresztą drugi peron z myślą o odgałęzieniu III linii metra (na razie będzie wykorzystywany do przeglądów i odstawiania pociągów).
W pierwszej kolejności II linia metra będzie rozbudowana o odcinki 3+3 (po trzy stacje w każdą ze stron – na Wolę i Targówek). Potem – jeszcze w perspektywie 2014-2020 – linia znowu będzie wydłużona w obie strony: do ratusza dzielnicowego na Bemowie (dwie stacje) i Bródna (trzy stacje).
– Decyzje o dalszej rozbudowie zostały podjęte w czerwcu tego roku. W październiku albo listopadzie zostanie ogłoszony przetarg na budowę kolejnych sześciu kilometrów (czyli wariant 3+3) i zostanie ogłoszony konkurs na projektowanie kolejnych pięciu kilometrów (pięć stacji). Pieniądze na to są, jesteśmy na finiszu przygotowania materiałów przetargowych – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.