Na antresolach stacji centralnego odcinka II linii metra – podobnie jak na I linii – znajdują się lokale handlowo-usługowe. W sumie do dyspozycji przyszłych najemców jest 51 pomieszczeń. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na ich wynajem.
Na całym centralnym odcinku II linii metra znajduje się 51 lokali handlowych, z czego najwięcej na stacji C-14 Stadion Narodowy (14 lokali). Łączna przestrzeń handlowo-usługowa wynosi 2500 m kw. Największą powierzchnią handlową dysponuje stacja C-15 Dworzec Wileński (765 m kw.).
Dla porównania na I linii są w sumie 144 lokale o łącznej powierzchni 5229,95 m kw. Najwięcej znajduje się na stacji A-13 Centrum, tutaj też zlokalizowany jest największy lokal (149,54 m kw.). Najmniejszy natomiast przypada na stację A-1 Kabaty (9,68 m kw.).
Jeżeli chodzi o centralny odcinek II linii, na stacji C-9 Rondo Daszyńskiego znajduje się siedem lokali, na C-10 Rondo ONZ, C-11 Świętokrzyska i C-13 Centrum Nauki Kopernika po pięć lokali, na C-9 Rondo Daszyńskiego i C-12 Nowy Świat-Uniwersytet – po 7 lokali, na C-15 Dworzec Wileński – 8 lokali i na C-14 Stadion Narodowy – 14 lokali. Rozmieszczenie i liczba tych pomieszczeń wynika z projektów koncepcyjnych i architektonicznych (a nie wyłącznie z potencjału komercyjnego poszczególnych lokalizacji). Lokale będą miały od 20 do 300 m kw. Wiadomo już, że cztery pomieszczenia – na stacjach Rondo ONZ, Świętokrzyska, Stadion Narodowy, Dworzec Wileński – będą przeznaczone na punkty obsługi pasażerów ZTM.
Jak informuje Metro, w lokalach handlowo-usługowych nie jest dopuszczona sprzedaż napojów alkoholowych (także niskoprocentowych), materiałów niebezpiecznych i łatwopalnych, które mogą powodować zagrożenie dla obiektu (artykuły pirotechniczne, broń, rozpuszczalni, farby w opakowaniach ciśnieniowych itp.), a także innych artykułów, które przewóz metrem nie jest dopuszczony wedle obowiązującego Regulaminu przewozów. Ponadto pod ziemią nie mogą działać kantory, zakłady wzajemne, z wyłączeniem LOTTO. Nie jest również dopuszczona działalność objęta ograniczeniem dostępu ze względu na wiek. Gastronomia może być prowadzona w ograniczonym zakresie (kawiarnia, cukiernia – bez wypieków na miejscu, bar sałatkowy). Planowana działalność gospodarcza musi uwzględniać zakaz wykonywania zaopatrzenia schodami ruchomymi oraz windami.
Metro nie przyjmuje też ofert, które przewidują powtórzenie działalności lub sprzedaży asortymentu towarowego już prowadzonej na danej antresoli lub w danym pasażu. Od tej ostatniej reguły zdarzają się jednak wyjątki. – Asortyment lokali w naturalny sposób jest powtarzalny. W piekarni sprzedają też ciastka, w cukierni sprzedają ciastka i w kiosku też czasem sprzedają ciastka (np. przed ostatkami) – zauważa Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego.
Metro Warszawskie nie informuje kiedy zostanie ogłoszony przetarg na wynajem powierzchni na stacjach II linii metra. Spółka przygotowuje na razie zasady i procedury formalne związane z postępowaniem. Jednocześnie Metro nie prowadzi żadnych zapisów chętnych wynajęciem lokali na II linii. Wiadomo, że przyszli najemcy nie zostaną wpuszczeni na teren stacji w celu adaptacji pomieszczeń przed zakończeniem odbiorów centralnego odcinka II linii.
W dokumentach przetargowych zarząd metra określi wyjściowa stawkę czynszu. Przy ocenie ofert jedynym kryterium jest wysokość czynszu (tj. cena najmu za 1 m kw. powierzchni netto). Po wynajęciu lokalu wysokość opłat nie podlega negocjacjom. Stawka ta jest jedynie waloryzowana rocznie w oparciu o wskaźniki GUS.
Antresola stacji C-9 Rondo Daszyńskiego, fot. Martyn Janduła