Dzień bez Samochodu (22 września) wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków i skłonienia ich do poszukiwania alternatywnych sposobów poruszania się po mieście. Z tej okazji szereg miast organizuje specjalne atrakcje dla swoich mieszkańców. Sprawdziliśmy co w tych wojewódzkich należy zrobić, by korzystać z komunikacji za darmo.
Warszawa
Najlepszym przykładem dobrze zorganizowanego Dnia bez Samochodu jest niewątpliwie stolica. Tutaj bez zbędnych wymogów możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnej w tym dniu komunikacji. Wzorem innych europejskich miast wyłączone będą kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM. Bramki w metrze zostaną otwarte, a szlabany na parkingach PR podniesione. Takie rozwiązanie to same korzyści – nie tylko dla pasażerów. – Komunikacja miejska jest idealnym rozwiązaniem, aby oszczędzić czas i pieniądze, które trzeba wydawać na utrzymanie samochodu, a przy okazji zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza – przekonują warszawscy urzędnicy i zachęcają do skorzystania tego dnia z usług transportu publicznego.
Także pociągami Kolei Mazowieckich będzie można tego dnia podróżować bez biletu na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kamienna, Drzewica. Natomiast Warszawską Koleją Dojazdową – tylko w obszarze obowiązywania oferty wspólny bilet ZTM-KM-WKD. Na dalszym odcinku obowiązuje normalna taryfa WKD.
Wrocław
Także we Wrocławiu pasażerowie nie muszą się martwić o posiadanie jakichkolwiek specjalnych dokumentów. – Uchwała Rady Miasta nakazuje bezwarunkowo darmową komunikację publiczną tego dnia dla wszystkich – mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK Wrocław. W konsekwencji wszystkie kasowniki zostaną zaklejone, by któryś z pasażerów przypadkowo nie skasował biletu.
Dodatkowo dzień później odbędzie się happening pod tytułem „Komunikacja – oddechem dla miasta”. Organizatorzy zwrócą uwagę na czystość powietrza w miastach oraz zaprezentują, jak komunikacja miejska przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń.
Białystok
Również w stolicy województwa podlaskiego zorganizowano tego dnia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Podczas wcześniejszych edycji trzeba było posiadać dowód rejestracyjny samochodu, by móc skorzystać z autobusów, jednak teraz wszyscy pasażerowie mogą cieszyć się brakiem opłat tego dnia. Tam, gdzie będzie możliwość, kasowniki zostaną zablokowane.
Ponadto 22 września w stacjach diagnostycznych miejskich spółek komunikacyjnych w Komunalnym Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej, Komunalnym Zakładzie Komunikacyjnym i Komunalnym Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym kierowcy mają możliwość za darmo zbadać jakość spalin w swoich samochodach.
Szczecin
To ostatnie miasto wojewódzkie, w którym tego dnia blokuje się kasowniki. Nie ma zatem ograniczeń związanych z poruszaniem się komunikacją miejską. Wszyscy mogą bezpłatnie poruszać się po mieście.
Poznań
Pasażerowie linii komunikacyjnych organizowanych przez ZTM Poznań mogą podróżować autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Niestety, występuje ograniczenie w postaci jedna osoba – jeden ważny dowód rejestracyjny.
Inną atrakcją czekającą na mieszkańców Poznania jest promocja Poznańskiego Roweru Miejskiego. Zarejestrowani użytkownicy za każdym razem będą mogli bezpłatnie wypożyczyć rower aż na 60 minut.
Gdańsk, Gdynia, Sopot
We wtorek każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, który legitymuje się ważnym dowodem rejestracyjnym, będzie miał możliwość bezpłatnego przejazdu zarówno tramwajami, jak i autobusami, pociągami SKM, w tym także – po raz pierwszy – Pomorską Koleją Metropolitarną. – Można więc tego dnia zostawić auto w garażu, a do pracy czy szkoły udać się komunikacją miejską bądź pociągiem SKM czy PKM, pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego – ogłasza ZTM w Gdańsku. Zastanawiająca jest w tym przypadku tylko szkoła.
Kraków
Kraków już po raz szesnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i czternasty raz z rzędu będzie uczestniczył w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Wybierz. Zmień. Połącz.” i ma zachęcać ludzi, aby wybierali odpowiedni środek transportu podczas podróży i łączyli rożne opcje podróżowania dla osiągnięcia optymalnych czasów i warunków przejazdu.
Tego dnia MPK Kraków oferuje bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.
Lublin
Podobnie jak w latach ubiegłych, w organizację ETZT włącza się nie tylko Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, ale też Lubelskie Towarzystwo Ekologicznej Komunikacji. W tym dniu organizatorzy przewidzieli udział odrestaurowanego Jelcza 272 Mex, o imieniu „Gutek”. Autobus będzie prezentowany podczas Pikniku Transportowego na placu Litewskim i wykona trzy bezpłatne kursy o godz. 15:30, 16:30 i 17:30 na trasie: Plac Litewski 03 – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – al. Sikorskiego – al. Solidarności – al. Tysiąclecia – Wodopojna – Królewska – Wyszyńskiego – Bernardyńska – plac Wolności – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście – Plac Litewski 03. W autobusie podczas przejazdu obecni będą przedstawiciele LTEK-u, którzy przybliżą uczestnikom historię lubelskiego „Ogórka”.
Ponadto z okazji Dnia bez Samochodu obowiązują w Lublinie bezpłatne przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Wszystkie osoby, które skorzystają z tego uprawnienia otrzymają specjalne naklejki promujące korzystanie z komunikacji miejskiej.
Toruń, Olsztyn, Bydgoszcz, Zielona Góra, Łódź i GOP
W dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu w miastach tych pasażerowie będący właścicielami lub współwłaścicielami samochodu osobowego mogą podróżować komunikacją miejską bezpłatnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami. W przypadku Bydgoszczy i GOP-u niezbędne jest także okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej. Z kolei w Zielonej Górze należy okazać dodatkowo prawo jazdy.
Opole
Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu MZK Opole organizuje nieodpłatnie przewozy kierowców samochodów osobowych. Tutaj także wymogiem jest posiadanie w trakcie przejazdu dowodu rejestracyjnego, jednak – co istotne – z ważnym badaniem technicznym samochodu osobowego, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Jeden dowód rejestracyjny upoważnia do przejazdu jedną osobę.
Warto pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych mogą korzystać z darmowych przejazdów autobusami w Opolu także w piątki, od godz. 6:00 do 18:00.
Gorzów Wielkopolski
MZK w Gorzowie organizuje w tym dniu dla dzieci i młodzieży bezpłatne zajęcia edukacyjne. Tematyką zajęć jest „Ekologiczna i bezpieczna komunikacja miejska”. Pierwsze trzy zgłoszenia otrzymają możliwość zwiedzenia zajezdni autobusowej i tramwajowej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim wraz z transportem, natomiast kolejnych pięć placówek oświatowych odwiedzi we wtorek specjalny „Edukacyjny autobus”.
Niestety, Gorzów jest jedynym miastem wojewódzkim w którym tego dnia komunikacja nie będzie bezpłatna.
Dzień bez Samochodu jest imprezą wieńczącą cały tydzień poświęcony zrównoważonemu transportowi. W wielu miastach zdecydowano się właśnie podczas tych dni na otwarcie dla zwiedzających zajezdni autobusowych lub tramwajowych i pokazanie zaplecza technicznego. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, organizowany jest co roku w dniach 16-22 września już od 2002 roku. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków i skłonienia ich do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu oraz do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut.
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.