Jak podały dziś (20 lutego) władze miasta, konstrukcja mostu Łazienkowskiego uszkodzona w ostatnim pożarze zostanie wymieniona. – Zajmie to mniej czasu i będzie tańsze niż remont – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta. Aby ułatwić poruszanie się po mieście bez najbardziej obciążonej przeprawy, pojawią się nowe buspasy.
Do pożaru drewnianego pomostu technicznego doszło w sobotę 14 lutego. W wyniku wysokiej temperatury uszkodziła się konstrukcja. – Mamy pierwsze wyniki ekspertyzy mostu Łazienkowskiego po pożarze. Pokazują, że uszkodzenia mostu są poważne, w związku z tym pozwala to nam podjąć decyzję już dzisiaj, żeby wymienić całą konstrukcję mostów przy wykorzystaniu dotychczasowych filarów – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta. Jak wyjaśnia, dokładny czas i koszt remontu będzie znany po opracowaniu projektu.
– Jest to wbrew pozorom najszybsze rozwiązanie, które pozwoli uruchomić most w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy. W ocenie specjalistów wymiana konstrukcji będzie trwała krócej i będzie tańsza niż remont – podkreśla Gronkiewicz-Waltz. Jak dodaje, obecna przeprawa zbliża się już do założonej żywotności. – Niektóre części musiałyby być wymienione już za rok. Musiałby być przeprowadzony kapitalny remont – mówi prezydent.
Mostem Łazienkowskim codziennie przejeżdżało 130 tys. samochodów. W ciągu 10-15 lat, z uwagi na obciążenie przeprawy, i tak należałoby wymienić konstrukcję. – Wyremontowany most wg obowiązujących europejskich norm będzie miał trwałość 100 lat, a koszt prac szacujemy na 100-130 mln zł – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Miasto zamierza zlecić prace bez przetargu – z wolnej ręki. Remont będzie sfinansowany z rezerw budżetowych. Miasto liczy również na wsparcie władz centralnych.
Autobusy linii 138, 141, 143, 151, 182, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525 i N25 po pożarze mostu Łazienkowskiego zostały skierowane na objazdy. Aby ułatwić poruszanie się po mieście, Alejami Jerozolimskimi kursuje nowa linia tramwajowa nr 77. Miasto zapowiada wytyczenie od 23 lutego buspasów na Alejach Jerozolimskich, Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. – W tej trudnej sytuacji wprowadzamy kolejne ułatwienia komunikacyjne. Chcemy żeby jak najwięcej mieszkańców stolicy mogło sprawnie przemieszczać się w Warszawie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Nowe odcinki buspasów w kierunku centrum:
- na Wale Miedzeszyńskim, na odcinku od ulicy Zwycięzców do wjazdu na most Poniatowskiego (przy Stadionie Narodowym),
- na moście Poniatowskiego, na odcinku od ronda Waszyngtona do obecnie funkcjonującego odcinka buspasa w Alejach Jerozolimskich.
Te pasy tylko dla autobusów będą obowiązywały tylko w godzinach porannego szczytu, czyli w godz. 7.00 – 10.00. Dodatkowo – w tych samych godzinach – wjazd na most Poniatowskiego z Wału Miedzeszyńskiego będzie przeznaczony tylko dla komunikacji miejskiej.
Nowe buspasy w kierunku Pragi:
- w ciągu Alej Jerozolimskich – od ronda de Gaulle’a do zjazdu na Wał Miedzeszyński,
- na Wale Miedzeszyńskim (lewy pas) od zjazdu z mostu Poniatowskiego do al. Stanów Zjednoczonych.
Te odcinki buspasów będą obowiązywały tylko w popołudniowym szczycie, czyli w godz. 15.00 – 19.00.
Czytaj też: Pożar mostu sparaliżuje Warszawę czy może ją ulepszy?