Dobiegły końca mocno opóźnione prace przy realizacji centrum komunikacyjnego w Legionowie. Obiekt, realizowany w całości przez samorząd, zostanie udostępniony podróżnym 11 września. Przewidziano w nim m.in. Poczytelnię, czyli miejsce z książkami, prasą i stanowiskami komputerowymi.
Budowa dworca, realizowana przez lokalny samorząd, jest odpowiedzią na liczne postulaty mieszkańców – do tej pory dworzec tworzyły poskręcane baraki. – To był symbol wstydu. Brak dworca był traktowany jako przejaw niemocy i indolencji władzy. Wzrost zainteresowania koleją i oczekiwania mieszkańców skłoniły nas do budowy dworca i rozmów z PKP, choć woli po stronie kolei w tej kwestii nie było. Lubimy w Legionowie realizować marzenia mieszkańców. Oni patrzą zero-jedynkowo: czy dworzec powstanie, czy nie –
mówił Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa.
Władze miasta pozyskały środki z funduszy szwajcarskich na realizację przedsięwzięcia. Inwestycja nie przebiegała jednak bezproblemowo. Najpierw upadła firma projektowa, a następnie zadaniu nie podołał wykonawca prac budowlanych. Zrealizował jedynie ok. 30% prac wynikających z projektu i w efekcie Legionowo rozwiązało umowę. W maju zeszłego roku podpisano umowę ze Skanską, opiewającą na kwotę 29,7 mln zł, na dokończenie prac. Właśnie dobiegły one końca i dworzec zostanie otwarty w niedzielę 11 września o 15:00.
Budynek dworca przy Kościuszki ma trzy kondygnacje, a jego kubatura to nieco ponad 17 tys. m sześciennych. Wchodzi on w skład tzw. centrum komunikacyjnego. W budynku znajdą się poczekalnia dla pasażerów, punkty handlowe, a także mediateka, zwana Poczytalnią (miejsce z książkami, prasą, stanowiskami komputerowi).
W ramach centrum komunikacyjnego przy Zegrzyńskiej powstał trzypoziomowy parking, który został uruchomiony 1 sierpnia. Na razie, co najmniej do listopada, można parkować w nim za darmo. W ramach inwestycji przewidziano też 1,9-km odcinek drogi pomiędzy Polną i Piaskową. Ponadto elementem inwestycji jest rozbudowa istniejącego przejścia podziemnego pod torami kolejowymi na stacji Legionowo i jego przebicie na drugą stronę.
fot. UM Legionowo