Przebudowa jezdni, chodników i czterech kamienic na odcinku ul. Tuwima między Targową a Kilińskiego – to zakres pierwszego z 29 przetargów na rewitalizację obszarową centrum Łodzi. Rozstrzygnięcie jest przewidywane na połowę roku, a początek prac – na jego końcówkę. Zmianom w infrastrukturze miejskiej będą towarzyszyły działania społeczne.
Osiem obszarów rewitalizacji, przeznaczonych do odnowienia z udziałem środków europejskich, zostało podzielonych na 29 projektów. Miasto będzie wybierało wykonawców osobno dla każdego z nich. Rozpoczynający się przetarg obejmuje pierwszy projekt, w którego zakres wchodzą cztery kamienice. W jednej z nich, przy Tuwima 46, będzie mieściła się administracyjna część sąsiedniej EC1 oraz biblioteka, zaplanowana jako miejsce spotkań i centrum kulturalne dla mieszkańców okolicy. Inny (Tuwima 52) zostanie podwyższony o kolejną kondygnację. Pozostałe dwa budynki, położone po drugiej stronie ul. Tuwima, pomieszczą filię Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, lokale biurowe i pracownię twórczą oraz mieszkania.
Więcej zieleni w sąsiedztwie EC1
– Cały odcinek ul. Tuwima między Targową a Kilińskiego ulegnie przebudowie. Zaplanowano na nim posadzenie 41 drzew o wysokości powyżej 6,5 metra i ok. 500 metrów kwadratowych krzewów. Przy skrzyżowaniach z ul. Dowborczyków i Targową powstaną parki kieszonkowe – zapowiada prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Dyrektor EC1 Łódź – Miasto Kultury Błażej Moder zwraca uwagę, że przebudowa ul. Tuwima będzie musiała być skoordynowana z przebudową al. Hasa i budową Rynku Kobro, tak by przez cały czas był możliwy dojazd do kompleksu dawnej elektrociepłowni. Przedstawiciele EC1 będą brali udział w pracach zespołu projektowego. – Projekt, o którym mowa, jest uzupełnieniem Nowego Centrum Łodzi, z którym sąsiaduje. Od początku prac planistycznych przy tym programie wiedzieliśmy, że potrzebujemy zaplecza administracyjno-biurowego. Budynek przy Tuwima 46 będzie połączony z kompleksem EC1 Zachód i korzystał z dużej części jego infrastruktury. Ponieważ na wyposażenie kompleksu zachodniego (Centrum Nauki i Techniki, Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Centrum Komiksu) udało się pozyskać duże granty zewnętrzne, budynki samej elektrociepłowni będą praktycznie w całości przeznaczone dla zwiedzających – tłumaczy decyzję o przeznaczeniu kamienicy.
Koniec za trzy lata
Przetarg został ogłoszony w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Termin składania ofert to 20 lutego. – Myślę, że ten termin może się przedłużyć z powodu dużej liczby zapytań oferentów. Mamy jednak nadzieję na skuteczne rozstrzygnięcie przetargu do połowy roku. Prace budowlane będą mogły w takim wypadku zacząć się na przełomie 2017 i 2018 roku lub nieco wcześniej – mówi Zdanowska. Zakończenie inwestycji przewidziano na koniec 2019 r.
Magistrat będzie wymagał od wykonawców zatrudnienia przy robotach osób bezrobotnych zarejestrowanych w łódzkim Powiatowym Urzędzie Pracy. Kosztorys inwestorski do chwili otwarcia ofert pozostanie tajemnicą. Pozostałe 28 przetargów będzie ogłaszanych sukcesywnie do połowy roku.