Łódzki magistrat wybrał wykonawców kolejnej inwestycji wchodzącej w skład rewitalizacji obszarowej centrum. Przebudowa ul. Tuwima od Targowej do Kilińskiego ma zostać ukończona do końca bieżącego roku. O rok dłużej potrwa remont jednej z kamienic. Koszt całej inwestycji wynosi prawie 15 milionów złotych.
Ulica Tuwima zostanie zaaranżowana w sposób typowy dla strefy wielkomiejskiej, co ma duże znaczenie – z powodu bliskości Nowego Centrum Łodzi, w tym często odwiedzanego kompleksu EC1 w zrewitalizowanej elektrociepłowni, ten fragment miasta ma charakter reprezentacyjny. – Meble miejskie oraz kolory poszczególnych elementów infrastruktury będą zgodne ze standardami przyjętymi dla strefy wielkomiejskiej. W szpalerze drzew zostanie nasadzonych 41 roślin – mówi Bartosz Zimny z Zarządu Inwestycji Miejskich. Przy ulicy powstaną też trzy parki kieszonkowe. Oprócz miejsc postojowych dla samochodów zostaną także wyznaczone parkingi dla rowerów.
Priorytet dla pieszych
Na przebudowywanym odcinku chodniki zostaną poszerzone. – Chodnik zostanie wykonany w jednej płaszczyźnie z jezdnią, co pozwoli podnieść poczucie bezpieczeństwa: jezdnia nie będzie sztucznie oddzielona – uzasadnia dyrektor Biura ds. Rewitalizacji Marcin Obijalski. – Priorytet przyznajemy tu pieszym, nie zapominając jednocześnie o samochodach – dodaje. Tuwima nie będzie strefą zamieszkania, ale wyniesione tarcze skrzyżowań oraz przejścia dla pieszych mają spowolnić ruch samochodowy w naturalny sposób. Nie wiadomo jeszcze, czy po przebudowie prędkość na ulicy zostanie ograniczona do 30 km/h. – Będziemy o tym rozmawiać i obserwować kształtowanie się ruchu po przebudowie – zapowiada dyrektor.
Nawierzchnia jezdni będzie nadal bitumiczna – kostka granitowa lub płyty kamienne zanadto podniosłyby koszt remontu. Przy okazji przebudowy jezdni i chodników zostaną wykonane nowe instalacje podziemne, w tym kanały teletechniczne ze światłowodami, dzięki którym będzie można poszerzać zasięg monitoringu w centrum miasta. Kamery monitoringu znajdą się także przy Tuwima.
– Remonty kamienic przy Tuwima 33, 35, 46 i 52 będą przykładem prawdziwej rewitalizacji: dzięki modernizacji tych obiektów będziemy mogli zmienić ich funkcje – dodaje Obijalski. Przy Tuwima 46 znajdzie się miejska biblioteka wraz z kawiarnią i przestrzenią do spotkań. Pod adresem Tuwima 35 będzie działał dom dziennego pobytu dla osób starszych oraz filia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na sąsiednim skwerze znajdzie się plac zabaw otoczony zielenią i ławkami. Część budynków nadal będzie mieściła mieszkania. Na parterach będą lokale użytkowe. – Zależy nam, by były czynne jak najdłużej w ciągu doby. Wpłynie to znacząco na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w centrum miasta – tłumaczy urzędnik.
Długi przetarg
Postępowanie w sprawie wyboru wykonawcy dla omawianego odcinka było tym, które zostało przed rokiem
ogłoszone jako pierwsze. Początkowo przetarg planowano rozstrzygnąć jeszcze na początku ubiegłego roku, jednak termin otwarcia ofert ZIM musiał wielokrotnie przekładać (jednym z powodów była duża liczba otrzymywanych od wykonawców pytań). W końcu jednak udało się wybrać wykonawcę za cenę proponowaną przez miasto – co w przypadku przetargów na rewitalizację obszarową
nie jest regułą.
– Przetargi, które rozstrzygnęliśmy, są dowodem na to, że przygotowane przez Urząd Miasta dokumentacje były w zakresie szacunków przygotowane rzetelnie – komentuje Obijalski. – Jak się okazało – przewidzieliśmy ryzyka, które trudno było przewidzieć, ponieważ koszty robót budowlanych w ostatnim roku wzrosły w skali całego kraju o 30-40% – dodaje. W przypadku kwoty przeznaczonej w ramach zadania na kamienice przy Tuwima udało się nawet uzyskać niewielkie oszczędności, choć trzeba było zwiększyć pulę przeznaczoną na przebudowę ulicy.
W innych przetargach na rewitalizację sytuacja jest zróżnicowana. – Część postępowań, dotyczących remontu budynków, udaje się rozstrzygać w tych kosztorysach, które zakładaliśmy, natomiast do niektórych prac musimy dokładać pewne środki. Myślę, że ogólnie – jeśli chodzi o pakiet 8 obszarów rewitalizacji o łącznej wartości blisko miliarda złotych – nie powinniśmy przekroczyć budżetu o więcej niż ok. 10% – przewiduje dyrektor Biura.