Rozpoczęły się prace ziemne w Konstantynowie Łódzkim, które mają doprowadzić do przywrócenia ruchu tramwajowego na trasie do Lutomierska. Do tego droga jest jednak jeszcze daleka. Obecnie prowadzone roboty dotyczą tylko odwodnienia torowiska, a nie samego toru, który również wymaga pilnej naprawy. Jej termin nie jest znany.
Niemal dwa miesiące po
zawieszeniu ruchu tramwajowego pomiędzy Konstantynowem Łódzkim a Lutomierskiem ruszają prace zmierzające do przywrócenia przejezdności na tym odcinku. Prowadzi je gmina Konstantynów, bo to na terenie tego miasta torowisko zostało podmyte. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy tramwaje linii 43B będą mogły zastąpić autobusy oznaczone od początku kwietnia tym samym symbolem.
Na razie prowadzony jest tylko pierwszy etap prac – Konstantynów Łódzki przystąpił do prac przy odwodnieniu, o czym nas niedawno poinformował – potwierdza Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi (ZDiT jest organizatorem komunikacji tramwajowej w całej aglomeracji). Przypomnijmy, że w lutym tor został podmyty na kilkudziesięciometrowym odcinku ul. Lutomierskiej. O możliwości wystąpienia awarii łódzkie MPK, które jest obecnie przewoźnikiem na tej trasie, informowało już w styczniu.
Tym niemniej prace rozpoczęły się dopiero przed kilkoma dniami. Ich opóźnienie związane jest ze skromnymi możliwościami budżetowymi lokalnego samorządu. Prowadzone aktualnie roboty nie pozwolą jednak na wznowienie ruchu od razu po ich zakończeniu. – To dopiero pierwszy etap prac zmierzających do przywrócenia kursowania tramwajów. Prace związane z torowiskiem nie są jeszcze zaplanowane – mówi rzecznik prasowy ZDiT.
Tramwaj przetrwa, ale jak długo? Co więcej, na razie nie ustalono także terminu ich wykonania. – Co za tym idzie, trudno podać datę przywrócenia tramwaju do Lutomierska. Mamy nadzieję, że w miarę finansowych możliwości gmina przystąpi do kolejnych prac – stwierdza jedynie nasz rozmówca. Wciąż nie otrzymaliśmy w tej sprawie stanowiska UG Konstantynów.
Choć nie należy zatem spodziewać się powrotu tramwaju w najbliższych dniach, podjęcie działań oznacza szansę na przetrwanie tramwajowego połączenia Łódź – Lutomiersk. Tym niemniej infrastruktura linii jest w złym stanie technicznym i wymaga prac daleko większych niż prowadzone obecnie. Perspektywy ich realizacji w ramach planowanej inwestycji Łódzki Tramwaj Metropolitalny wydają się jednak coraz mniej realne.
Wciąż nie jest bowiem jasne, skąd pochodzić miałoby jej finansowanie, oczywistym jest zaś, że koszt generalnego remontu znacznie przekracza możliwości budżetowe lokalnych samorządów. Gmina Lutomiersk wskazywała w zeszłym roku, że
modernizacji torów nie uda się prawdopodobnie przeprowadzić bez pomocy województwa, to zaś nie zamierza uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.
Opóźniona jest też realizacja koreferatu do studium wykonalności ŁTM, który miał wskazać potencjalne możliwości pozyskania środków i obniżenia kosztów przedsięwzięcia.