Oferty złożone w przetargach na budowę trzech kolejnych odcinków ulic-ogrodów na Starym Polesiu przekroczyły kosztorys o ponad 2 miliony złotych. Rozwiązaniem ma być przeniesienie środków przeznaczonych na sfinansowanie innych miejskich inwestycji. Przebudowie ulegnie odcinek al. 1 Maja od Gdańskiej do Wólczańskiej, Wólczańskiej od al. 1 Maja do Więckowskiego oraz Pogonowskiego od Zielonej do Próchnika.
Ulice po przebudowie nabiorą charakteru zbliżonego do woonerfów z dużą liczbą drzew oraz krzewów i nową nawierzchnią z kostki. Na tarczy skrzyżowania ul. Wólczańskiej z al. 1 Maja nawierzchnia z różnych kolorów kostki zostanie ułożona w kształt róży wiatrów. Zwężenie pasów jezdni ma natomiast przynieść efekt uspokojenia ruchu. Początkowy fragment Wólczańskiej zostanie dodatkowo okrojony z dwóch do jednego pasa. Liczba miejsc parkingowych ma pozostać niezmieniona, ZIM planuje jednak przeniesienie ich z jezdni na wydzielony pas.
Zabrakło ponad dwóch milionów
Przetargi zostały ogłoszone na początku roku. Za przebudowę trzech ulic Zarząd Inwestycji Miejskich
planował zapłacić 6 mln zł. Oferty okazały się jednak droższe. - To kwota wyższa o ponad 2 miliony złotych. Zastanawialiśmy się, czy nie rozstrzygnąć tylko przetargu na al. 1 Maja i ul. Wólczańską. Chcemy jednak, by w ramach programu Zielone Polesie swoje oblicze zmieniały co najmniej trzy ulice rocznie. Dlatego znaleźliśmy środki w budżecie, które wymagają tylko przesunięcia wewnątrz zadań ZIM – mówi pełniąca obowiązki dyrektora Zarządu Katarzyna Mikołajec.
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej ZIM wystąpi do radnych z wnioskiem o dokonanie odpowiednich poprawek. Jeśli zostanie przyjęty, umowa z wykonawcą zostanie podpisana w lipcu. Prace budowlane powinny rozpocząć się latem i zakończyć jesienią. - W ubiegłym roku opóźnienie na ul. Pogonowskiego wynikało z braku koordynacji prac z podmiotami trzecimi, przez co roboty blokował wykonawca niezależny od ZIM – tłumaczy Mikołajec.
Przy następnych projektach mieszkańcy zyskają głos
W przyszłości zostanie przebudowane także skrzyżowanie al. 1 Maja z Pogonowskiego – połączy ono odcinek, którego przebudowa właśnie się kończy, i ten, na który umowa zostanie dopiero podpisana. ZIM przyjął jednak strategię działania etapami na krótkich odcinkach ulic, by nie utrudniać zbytnio ruchu w całej okolicy. Program Zielone Polesie”, którego ważną częścią są ulice-ogrody, jest przewidziany do realizacji w ciągu 10 lat. Wstępny koszt przebudowy wszystkich przestrzeni publicznych, wraz z przyszłymi parkami i skwerami, to 220-230 mln zł. Wzbogacaniu zieleni powinny towarzyszyć inne działania rewitalizacyjne.
Mieszkańcy Starego Polesia mają jednak zastrzeżenia co do sposobu, w jaki przeprowadzono dotychczasowe inwestycje. – Do tej pory lokalna społeczność nie była nie tylko angażowana w proces projektowania ulic, ale nawet informowana o planowanych inwestycjach – twierdzi prezes Stowarzyszenia „Społecznie Zaangażowani” Agnieszka Reiske. Spotkanie konsultacyjne odbyło się tylko w przypadku ul. Pogonowskiego, podczas gdy projekty przebudowy dwóch pozostałych ulic – oraz trzech, które mają doczekać się przebudowy w tym roku – nie były uzgadniane z mieszkańcami. - Działo się tak dlatego, że przetargi ogłoszono w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W przyszłości będziemy rozdzielać te dwa etapy, a opinie mieszkańców będą zbierali nasi pracownicy na etapie przygotowywania koncepcji do projektu – odpowiada dyrektor ZIM. Powinno to zapewnić miastu i mieszkańcom większą kontrolę nad ostatecznym wyglądem ulic.
– Nie chcemy też powtarzać ubiegłorocznego błędu związanego z wycinką drzew. Był to spory nietakt – przyznaje Mikołajec. Złożone do tegorocznych przetargów projekty początkowo również zakładały wycinanie drzew, jednak – jak twierdzi dyrektor – udało się je poprawić. Inwestycja ma też wiązać się z dosadzeniem nowej roślinności.