Wykonawca odcinka zachodniego II linii metra, firma Gulermak, rozpoczął transport elementów pierwszej tarczy TBM. Wbrew wcześniejszym przymiarkom do drążenia tuneli wykorzystana zostanie tylko jedna tarcza z odcinka wschodniego-północnego, natomiast druga przyjedzie z Marywilskiej, gdzie składowane były wszystkie cztery tarcze, które wcześniej pracowały na odcinku centralnym II linii metra.
Jak pisaliśmy, na odcinku wschodnim-północnym II linii metra na Targówek wykonawca, firma Astaldi,
zakończył już drążenie pierwszego z dwóch tuneli łączących stacje C18 Trocka i C-15 Dworzec Wileński. Gulermak, wykonawca zachodniego odcinka II linii metra na Wolę, na którym prace ruszyły później, dopiero szykuje się do rozpoczęcia drążenia.
Do drążenia tuneli na obydwu odcinkach wykorzystywane są te same tarcze, które wcześniej pracowały na centralnym odcinku II linii metra, wykonywanym wspólnie przez firmy Astaldi i Gulermak. Cztery maszyny są własnością wykonawców i zostały kupione specjalnie dla realizacji warszawskiego kontraktu. Z zaplecza na Marywilskiej, gdzie przechowywane są TBM-y, wyruszyła w częściach tarcza Krystyna, a jej celem jest stacja C6 Księcia Janusza.
Ostatecznie Gulermak zdecydował się na sprowadzenie jednej tarczy z Marywilskiej, a drugiej – o imieniu Maria – z odcinka wschodniego-północnego, choć pierwotnie mówiło się o tym, że obie tarcze pracujące na odcinku wschodnim-północnym zostaną przeniesione po zakończeniu drążenia na odcinek zachodni. –To była jedna z opcji, którą braliśmy pod uwagę w ubiegłym roku. O innym rozwiązaniu zdecydowały kwestie harmonogramu – tarcze wymagają przeglądu po zakończeniu prac. W związku z tym nie chcieliśmy ryzykować przełożenia startu – mówi Bartosz Sawicki, rzecznik wykonawcy firmy Gulermak.
Tarcze wyruszą z szybu startowego na stacji C6 Księcia Janusza i będą drążyć tunele w kierunku stacji C9 Rondo Daszyńskiego. – Start planujemy w pierwszej połowie lutego – mówi Sawicki.
Zgodnie z tradycją tarcze TBM otrzymują imiona żeńskie. Maszyny, które będą pracować na odcinku zachodnim, noszą imiona po polskiej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie oraz poetce i uczestniczce Powstania Warszawskiego Krystynie Krahelskiej.