Jeżeli plany się powiodą, to za niespełna dwa miesiące na ulice Olsztyna wyjadą tramwaje. Jednak kierowcy są pełni obaw, jak poradzą sobie w nowej rzeczywistości. Nic dziwnego, skoro szynowy środek lokomocji w tym mieście zlikwidowano dokładnie pół wieku temu. Miasto jednak wyszło naprzeciw zmotoryzowanym i właśnie wydało poradnik, jak zachować się w ruchu drogowym, gdy na horyzoncie zjawi się tramwaj.
Wydany właśnie przez Urząd Miasta Olsztyna poradnik ma za zadanie przypomnieć kierowcom podstawowe zasady poruszania się w ruchu drogowym, w którym jednym z uczestników są też tramwaje. – Olsztyn się zmienia, a dynamika tych zmian powoduje, że możemy mieć problemy w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, zwłaszcza gdy dotyczy to przestrzeni publicznej i komunikacji drogowej – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Na wielu lokalnych portalach Olsztyna kierowcy nie kryją swojego niepokoju. Co i rusz pojawiają się zgryźliwe komentarze, że po starcie tramwajów będzie bardzo dużo stłuczek. – Tramwaj jest oswajalny, przyjazny i nieagresywny. Porusza się wyznaczonymi i rozpoznawalnymi drogami – uspokaja prezydent miasta. Na niepokój kierowców z pewnością wpływa fakt, że w Olsztynie tramwaje zlikwidowano pięćdziesiąt lat temu.
Właśnie dla tych, którzy zapomnieli zasady ruchu drogowego powstał specjalny poradnik tramwajowy. – Kierowcy znajdą w nim wiele cennych rad oraz przypomnień przepisów zawartych w Kodeksie drogowym – mówi prezydent. Na dziesięciu stronach przedstawiono siedem najbardziej newralgicznych skrzyżowań w Olsztynie, przez które będzie też przejeżdżał tramwaj. Autorzy dodatkowo wzbogacili poradnik ilustracjami, mogącymi wyjaśnić zawiłe sytuacje drogowe.
Przede wszystkim zwraca się uwagę, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu. A sytuacji takich będzie wiele. Ważne jest także, by nauczyć kierowców, jak mają się zachować, gdy tramwaj wjedzie na przystanek typu wiedeńskiego. Samochód musi wtedy zatrzymać się nie dalej niż na wysokości ostatniego wagonu tramwaju, również w sytuacji gdy pasażerowie nie wsiadają lub nie wysiadają z pojazdu, co autorzy szczególnie podkreślają.
Przed kierowcami, pieszymi i rowerzystami niedługo wielki test ze znajomości przepisów kodeksu ruchu drogowego i z kultury. Zwłaszcza, gdy zabraknie tego ostatniego elementu, może być niebezpiecznie. Z pewnością przyda się ona w każdej sytuacji, nawet przy niezbyt dogłębnej znajomości przepisów.
Według zapowiedzi tramwaje powinny pojawić się w ruchu liniowym 15 grudnia. Jednak już w połowie listopada powinny rozpocząć się testy całego systemu. Zapewne pozwoli to powoli oswajać się kierowcom z nową rzeczywistością.