Fot. Kasper FiszerZabytkowy jelcz i współczesny solaris, Pabianice
Przejażdżka zabytkowym jelczem „ogórkiem” była największą atrakcją towarzyszącą jubileuszowi ćwierćwiecza działalności pabianickiego przewoźnika autobusowego. Takie same pojazdy były pierwszymi eksploatowanymi w ramach pabianickiej komunikacji miejskiej. Należały jednak do łódzkiego MPK.
Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu są w Pabianicach połączone z jubileuszem 25-lecia działalności Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Najważniejszym elementem obchodów było uruchomienie w minioną niedzielę specjalnej bezpłatnej linii oznaczonej numerem 25. Obsługiwana była ona autobusem typu, który... nigdy nie był eksploatowany przez MZK.
„Ogórki” kursowały po Pabianicach przez 11 lat
Mowa o Jelczu 272 Mex, miejskiej wersji tzw. ogórka. Jak tłumaczy jednak Danuta Muszczak, kierownik Działu Eksploatacji MZK, historia komunikacji miejskiej w Pabianicach jest o wiele starsza niż samego przewoźnika. – Ogórki woziły mieszkańców Pabianic od 19 lipca 1972 r., gdy uruchomiono pierwszą miejską linię autobusową, nr 1. Zostały im nadane czterocyfrowe numery taborowe zaczynające się od cyfry 5 oznaczającej numer zajezdni łódzkiego MPK – mówi przedstawicielka spółki. Do 1992 r. zajezdnia przy ul. Lutomierskiej działała bowiem jako jeden z zakładów dużego przedsiębiorstwa obsługującego przewozy w skali całej aglomeracji.
– W kolejnych latach jelcze wyruszały nie tylko na „jedynkę”, ale także na linie 2 i 2bis. Były nieodłącznym elementem krajobrazu miasta aż do 1983 r., gdy zostały zastąpione partią 36 nowych ikarusów 260 – wspomina Danuta Muszczak. Na jednodniową linię nr 25 wyruszył egzemplarz należący do warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. – Pochodzi on z 1977 r. i jest jednym z ostatnich wyprodukowanych pojazdów tej serii. Nigdy nie jeździł w komunikacji miejskiej, dzięki czemu zachował się w dobrym stanie – stwierdza nasza rozmówczyni.
Dzieci zaprojektują wzór limitowanej serii biletów
Choć „ogórek” kursował po Pabianicach niemal przez cały dzień, zainteresowanie przejazdami było tak duże, że niektórzy chętni musieli czekać na kolejny kurs z powodu przepełnienia. Dużą część podróżnych stanowiły dzieci, które będą mogły wziąć udział w jeszcze jednym wydarzeniu związanym z tegorocznym tygodniem zrównoważnonego transportu. Stałym i dość nietypowym elementem jego obchodów stał się już w Pabianicach konkurs plastyczny na wzór biletów komunikacji miejskiej.
– To już czwarta edycja konkursu „Kolorowy bilet”. Uczniowie klas IV – VII szkół podstawowych mogą zaprojektować bilet ulgowy według własnego pomysłu. Najciekawszy projekt zostanie wydrukowany w limitowanej serii 50 tys. biletów i wprowadzony do [standardowej] dystrybucji – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Zapowiada także, że autobusy MZK staną się na kilka dni mobilnymi wypożyczalniami książek, a 22 września posiadacze dowodu rejestracyjnego i ich współpodróżni nie będa musieli kasować biletów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.