PKP SA pokazały pierwsze wizualizacje nowego dworca kolejowego w Słupsku i przestrzeni wokół niego. Według spółki taniej będzie wybudować nowoczesny i mniejszy budynek, niż utrzymywać obecnie istniejący, znacznie przeskalowany obiekt.
Konkurs na zagospodarowanie terenu, gdzie obecnie znajdują się działki ogrodnicze, tory bocznicowe, a także dworzec kolejowy i jego okolice przy al. Wojska Polskiego, miasto rozpisało wiosną 2015 r. W połowie sierpnia poznaliśmy jego wyniki. Wygrał pomysł Michała Poziemskiego, Tomasza Maciniewicza i Zuzanny Szpocińskiej - architektów z warszawskiej pracowni NMarchitekci.
– W kilku koncepcjach, które zaproponowali architekci, wizja dworca jest bardzo ciekawa. Zwycięska praca zaprezentowała dość ascetyczną architekturę. Ona na szczęście nie narzuca zbytnio swojej formy dalszym pracom, ale pokazuje bardzo interesujące rozwiązanie placu dworcowego od strony ulicy Wojska Polskiego. Z tego względu uważam, że punkt wyjścia do dalszych dyskusji z architektami jest ciekawy i może zakończyć się interesującym projektem – powiedział w rozmowie z dziennikarzem Głosu Pomorza Bartosz Szubski, dyrektor Departamentu Inwestycji PKP SA.
PKP SA widzi szansę na budowę nowego dworca w latach 2017-2019. Projekt należy jednak powiązać z pracami na linii kolejowej 202, którą poruszają się pociągi między Szczecinem a Słupskiem i linii 405 po której kursują odjeżdżające ze Słupska pociągi w kierunku Ustki i Szczecinka. Zaplanowano je na lata 2017 – 2023. PKP PLK dla obu linii zleciło już studium wykonalności, które mają być gotowe w 2015 r.
Dwie wizualizacje, które prezentujemy, otrzymaliśmy z PKP SA. Zaprezentowana koncepcja zajęła w konkursie pierwsze miejsce. Wyraźnie widać na niej chęć obniżenia bryły dworca i wkomponowanie jej w istniejące przy obiekcie podwyższenie terenu. Po drugiej stronie torów, w miejscu gdzie dziś znajdują się tory odstawcze, zaplanowano dworzec autobusowy, do którego doprowadzone ma być nowe przejście pieszo-rowerowe pod torami. Na halę dworcową mógłby być zaadoptowany kolejowy budynek gospodarczy z końca XX wieku. W ramach projektu planuje się także ograniczenie liczby torów, które nie są torami głównymi.
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.