Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: Mieszkańcy chcą tramwaju, radni chcą autobusów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-11-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Poznań: Mieszkańcy chcą tramwaju, radni chcą autobusów
MOs810, lic. CC BY-SA 3.0centrum Naramowic
Poznańscy radni decydują właśnie jak mieszkańcy miasta będą dojeżdżać do Naramowic i położonych dalej osiedli. Pomysły są dwa – tramwaj lub nowa ulica z autobusami. Mieszkańcy chcieliby to pierwsze, ale prezydent i radni skłaniają się raczej ku temu drugiemu.

Dziś jedyną możliwość dojazdu stanowi długa i często zakorkowana ul Naramowicka (po jednym pasie w każdą stronę). W ratuszu rozważa się już tylko dwie opcje, jak usprawnić ruch w tamtą stronę. Obie prowadziłyby z pętli Wilczak. W pierwszym wariancie zbudowanoby linię tramwajową wzdłuż wspomnianej Naramiowickiej. Która w pewnym momencie odbiłaby w stronę ulic Sielawy i Rubież. Ale zamiast budowy linii rozważa się też wybudowanie ul. Nowej Naramowickiej, prowadzącej aż do osiedla Różany Potok. W tym drugim wariancie na ulicy znalazłyby się buspasy, być może też trolejbusy.

Mieszkańcy są zaskoczeni. – Przecież od trolejbusów raczej się odchodzi – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Adam Szabelski, przewodniczący Rady Osiedla Naramowice. - Obawiamy się, że nawet jak powstaną osobne pasy dla trolejbusów, to w niektórych miejscach i tak będą stały w korkach – twierdzi. Dodaje też, że pomysł linii tramwajowej przejeżdżającej skrajem Naramowic, a nie środkiem, czyli ul. Naramowicką na całej jej długości, jest niezrozumiały.

Stowarzyszenia zajmujące się tkanką miejską w Poznaniu, takie jak „My Poznaniacy, czy „Inwestycje dla Poznania” zwracają też uwagę na to, że w nowym projekcie unijnego programu „Infrastruktura i Środowisko” istnieje zalecenie, by w miastach gdzie funkcjonują tramwaje, nowe rozwiązania komunikacyjne opierać właśnie o ten środek transportu, a linie autobusowe i trolejbusowe tworzyć w ostateczności. Według nich najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie Nowej Naramowickiej i puszczenie tramwaju wzdłuż istniejącej.

Prezydent Ryszard Grobelny twierdzi jednak, że na obie inwestycje nie ma pieniędzy i trzeba coś wybrać. A dla tramwaju ponoć nie ma miejsca wzdłuż Naramowickiej. Urzędnicy ratusza przekonują, że „wersja autobusowo–trolejbusowa” byłaby tańsza, bardziej elastyczna, a pasażerowie do centrum dojeżdżaliby szybciej niż tramwajem.

Budowa linii tramwajowej rzeczywiście kosztowałaby blisko 200 mln zł., ale według prof. Jerzego Kwaśnikowskiego z Politechniki Poznańskiej, pytanego przez „Gazetę”, warto wydać te pieniądze, bo potok pasażerów z tamtych rejonów miasta jest duży, a będzie jeszcze większy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5