O potrzebie budowy kładki dla pieszych i rowerzystów, łączącej Stary Rynek z Maltą, mówi się w Poznaniu od dłuższego czasu. Dzięki temu znacznie ułatwi się komunikacja pomiędzy kilkoma rejonami Poznania, na atrakcyjności zyskać ma również Stara Gazownia. Nowa konstrukcja ma być gotowa w okresie do trzech lat.
– Poznaniacy odzyskają niebawem tradycyjne przejście piesze na moście kolejowym - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania - PKP PLK S.A. zamierza budowę zakończyć w grudniu. Zarząd Dróg Miejskich planuje urządzić dojścia piesze i dojazdy rowerowe wraz z oświetleniem kładki do połowy 2016 r – dodaje.
W 2016 roku mają ruszyć prace projektowe. Według szacunków inwestycja ma pochłonąć około 20 mln zł. Jak podkreślają jej pomysłodawcy, kładka będzie znacznym ułatwieniem komunikacyjnym dla mieszkańców terenów położonych nad Maltą, Ostrowem Tumskim, Chwaliszewem oraz terenami Politechniki Poznańskiej. Do budowy kładki użyte mają zostać stalowe przęsła, które służyły wcześniej jako element mostu kolejowego Poznań Starołęka, którego rozbiórka rozpoczęła się w styczniu 2015 roku. Możliwość zachowania zabytkowych elementów mostu była zresztą warunkiem zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków na demontaż kładki.
Stalowe przęsła mają oddać zabytkową sylwetkę mostu i stanowić ilustrację myśli inżynierskiej przełomu wieków. Nowa budowla będzie pomyślana tak, by nie utrudniać żeglugi statkom po Warcie.
Poza kładką, w budżecie miasta na 2016 rok znalazły się też takie takie transportowe projekty jak budowa trasy tramwajowej na Naramowice (choć w 2016 roku ma powstać dopiero jej projekt), przebudowa tras tramwajowych w centrum i budowa nowej trasy wzdłuż ul. Unii Lubelskiej (inwestycja obiecywana była już kilka miesięcy temu). W ciągu najbliższych dwóch lat miasto chce również przeznaczyć 9 mln zł na rozbudowę sieci Poznańskiego Roweru Miejskiego.
Idea budowy kładki wpisuje się w strategię Miasta Poznania dotyczącą Warty. Dzięki niej nie tylko uda się połączyć wschód z zachodem miasta i zintegrować dane obszary, ale też połączone zostaną historyczne tereny miasta.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.