Poznański Rower Miejski wzbogaci się niebawem o osiem nowych stacji. Wiemy już, gdzie one powstaną. Głosowanie cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców Poznania. Urząd miasta informuje o 35 tysiącach oddanych głosów.
Obecnie system Poznańskiego Roweru Miejskiego jest jednym z najsłabiej rozbudowanych systemów w całym kraju, ogranicza się bowiem do zaledwie 7 stacji i 80 jednośladów. O większej ilości myśli nawet Bielsko-Biała, która w tym roku planuje uruchomić 12 stacji.
Najwięcej osób głosowało na... Ogrody
Mieszkańcy mogli zdecydować o tym, gdzie powstanie kolejnych osiem stacji, które wkrótce pojawią się na poznańskich ulicach. Urząd miasta wraz z Zarządem Transportu Miejskiego przedstawili 18 propozycji, na które można było oddać swój głos w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Największą popularnością cieszyła się lokalizacja na Ogrodach. Kolejne miejsca zajęły: rynek Jeżycki, park Wilsona, ul. Słowiańska, rynek Wildecki, plac Bernardyński, skrzyżowanie Bukowskiej i Przybyszewskiego oraz Garbary.
W opiniach mieszkańców, wśród nieuwzględnionych w propozycjach ZTM-u lokalizacji najczęściej wskazywane były okolice Stadionu Miejskiego, Junikowo, Starołęka, Park Sołacki czy Rataje. Zarząd Transportu Miejskiego planuje, że nowych stacji może pojawić się od 6 do 8. Obecnie trwają ustalenia techniczne z operatorem systemu, firmą NEXT BIKE. Otwarcie pierwszej z nowych stacji rowerowych planowane jest na maj 2014 r.
Więcej stacji to więcej potencjalnych klientów
- Kilka stacji i 200 rowerów może uzupełniać komunikację miejską tylko w stopniu minimalnym. Ważniejszym aspektem jest realne zachęcanie mieszkańców, by przesiedli się ze swoich samochodów i w centrum widzieli alternatywę w komunikacji miejskiej lub rowerowej - a by to zrobić 7 stacji to tylko kropla w morzu potrzeb... - mówi Adam Beim z organizacji „Rowerowy Poznań” w rozmowie z „Transportem Publicznym”. Więcej stacji jest więc większą szansą na to, że Poznaniaków da się przekonać do przesiadania się na rower.
W ubiegłym roku z poznańskiego systemu roweru miejskiego skorzystało 6.656 użytkowników, którzy skorzystali z niego 100.550 razy. 82 proc. przejazdów odbywa się w ramach darmowych 20 minut. Kolejne 9 proc. mieści się w przedziale od 21 do 60 minut. Wycieczki ponad dwugodzinne to również 9 proc. przejazdów. Władze miasta obiecują, że w tym roku system zostanie rozbudowany o kolejne stacje.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.