Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Smog. Kiedy w Warszawie będzie darmowa komunikacja. Wyjaśniamy

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
18-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Smog. Kiedy w Warszawie będzie darmowa komunikacja. Wyjaśniamy
fot. JDsmog w Warszawie
Ponieważ od rana znów media i serwisy społecznościowe obiegają informacje o smogowym armageddonie, postanowiliśmy, korzystając z ilustracji, wyjaśnić – najprościej jak to możliwe – że z powietrzem w stolicy w środę 18 stycznia nie jest może najlepiej, ale na pewno dużo lepiej niż przed dwoma tygodniami. Po lekturze tego tekstu w zasadzie sami będziecie mogli przewidzieć, kiedy można się spodziewać darmowej komunikacji w stolicy i czy czerwonego komunikatu w telewizji lub na FB należy się bać czy może nie.

Jakość powietrza najlepiej sprawdzić u źródła, czyli na, całkiem przystępnej i na bieżąco aktualizowanej stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powietrze mierzy kilka stacji pomiarowych w stolicy. Najistotniejsza to ta w Alei Niepodległości – położona w centrum miasta, pokazująca zwykle najwyższe przekroczenia.

Stacje publikują dane z pomiarów co godzinę, ale określają też średnie stężenie związków chemicznych w powietrzu w ciągu doby. Ta druga dana jest ważniejsza, bo ona decyduje o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w stolicy. Telewizje i serwisy internetowe często bombardują Was informacją, że gdzieś w konkretnej godzinie zanotowano rekordowe stężenie jakiegoś związku chemicznego (często niestety nie informując jakiego, o której godzinie i co to znaczy „rekordowe”). Poziom smogu się zmienia. Przez moment może być bardzo wysoki, choć średnio w ciągu dnia nie przekracza poziomów alarmowych. Powodów bywa wiele – godziny szczytu, grzanie w piecach rano i wieczorem, itp.

Teraz trochę o liczbach. Żeby uprościć sprawę, określono, że smog będzie mierzony poziomem stężenia PM 10 w powietrzu, czyli pyłu (składającego się z różnych związków chemicznych), którego ziarenka mają ok. 10 mikrometrów obwodu. Są wystarczająco małe, by przeniknąć do płuc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za bezpieczny poziom stężenia PM 10 w powietrzu w wysokości 50 mikrogramów/metr sześcienny. W polskim prawie stan alarmowy określono na 300 µg/m3, co budzi słuszne oburzenie np. społeczników z Polskiego Alarmu Smogowego. Ale – uwaga – w Warszawie za „alarmowe” uznaje się stężenie PM 10 na poziomie 100 µg/m3, co nie odbiega od europejskich standardów.

Poniżej screen z pomiarami stacji w Al. Niepodległości (Warszawa – Komunikacyjna) w styczniu. Jak je czytać? To proste. Mamy tu poziom średniego stężenia składników smogu na każdy dzień. Są to kolejno: trzy rodzaje tlenków azotu, tlenek węgla, benzen, najbardziej nas interesujący pył PM 10 oraz również istotny pył składający się z mniejszych ziarenek czyli PM 2,5.


źródło: wios.warszawa.pl

Na czerwono oznaczono dni, gdy poziom PM 10 przekroczył normę WHO. Jest ich sporo. Dwukrotne przekroczenie tej normy, czyli ponad 100 µg/m3 zdarzyło się w styczniu trzykrotnie. Warto o tym pamiętać, gdy po raz kolejny usłyszycie, że „w Polsce jest gorzej niż w Chinach”. Chińskie miasta, ale też indyjskie, czy irański Teheran, zmagają się z wielokrotnymi przekroczeniami w ciągu doby. W polskich miastach zdarzają się przekroczenia kilkunastokrotne (Otwock, sprzed dwóch tygodni) ale raczej zmierzone o konkretnej godzinie, a nie średniodobowe.

Warszawscy urzędnicy sprawdzają czy danego dnia poziom PM 10 przekroczy wspomniane 100 µg/m3. Jeśli tak się zdarzy, sprawdzają prognozę na dzień następny. Jeśli specjaliści przewidują, że wtedy też poziom PM 10 przekroczy wspomniany poziom, ogłaszają na ten dzień bezpłatną komunikację. W praktyce więc, przekroczenie warszawskiego poziomu alarmowego powinno nastąpić dwa dni z rzędu (jak zaznaczono w tabelce), by wprowadzono bezpłatną komunikację. W środę 11 stycznia również sprawdzono prognozy na dzień następny, ale przewidziano, że przekroczenia nie będzie (i rzeczywiście nie było – poziom PM 10 był bliski akceptowanemu przez WHO).

Na drugim screenie widzicie pomiary godzinowe na 18 stycznia. Tylko raz – o 8:00 rano – stężenie PM 10 przekroczyło nieznacznie warszawski poziom alarmowy, trudno się więc spodziewać, że w ciągu dzisiejszej doby, licząc średnią, ten poziom przekroczy (chyba, że wieczorem nagle stacje zacznie notować rekordowe pomiary). A tylko w takim przypadku byłaby szansa na ewentualną darmową komunikację jutro, czyli w czwartek. Co więcej, powietrze dziś jest pod tym względem lepsze niż wczoraj, czyli we wtorek.


źródło: wios.warszawa.pl

Na koniec kilka uwag. Warto mieć baczenie jakimi (zaznaczonymi na czerwono) liczbami straszą Was smartfonowe aplikacje. Często podają one procent normy, a nie sam poziom stężenia PM 10. Bardziej przerażająco brzmi przecież informacja, że smog osiągnął poziom 200 proc. normy, niż że została przekroczona dwukrotnie. Pamiętajcie, że darmowa komunikacja w Warszawie jest wprowadzana, gdy fatalny poziom powietrza utrzymuje się przez cały dzień, a nie przeskoczy limit nagle w jednym miejscu. Warto też mieć na uwadze, że wyżej opisane zasady dotyczą Warszawy. W Krakowie ustalanie kiedy komunikacja będzie darmowa, wygląda inaczej.

Śledź autora na twitterze - @jakubdybalskiTP
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Walka ze smogiem: Potrzeba dobrego prawa i dużych pieniędzy

Prawo & Finanse

Samorządy: Ochrona klimatu? Rząd nie pomaga, lecz przeszkadza

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Nowy lider na smogowej mapie Polski

Przestrzeń

Nowy lider na smogowej mapie Polski

inf. pras. 05 listopada 2022

Czy polskie miasta odważą się na deklaracje klimatycznej neutralności? Szansa na środki

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

Walka ze smogiem: Potrzeba dobrego prawa i dużych pieniędzy

Prawo & Finanse

Samorządy: Ochrona klimatu? Rząd nie pomaga, lecz przeszkadza

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Nowy lider na smogowej mapie Polski

Przestrzeń

Nowy lider na smogowej mapie Polski

inf. pras. 05 listopada 2022

Czy polskie miasta odważą się na deklaracje klimatycznej neutralności? Szansa na środki

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5