PKP zapewniały społeczników, że dołożą wszelkich starań, aby zaproponowany sposób przebudowy dworca Olsztyn Zachodni wkomponował się w otaczającą przestrzeń oraz uwzględniał potrzeby wszystkich pasażerów. Do niedawna PKP SA kompletowały dopiero dokumentację potrzebną do opracowania planu remontu dworca. Teraz społecznicy chcą zobaczyć wizualizacje, jak dworzec będzie wyglądał w przyszłości, by móc wnieść ewentualne uwagi.
Społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna chcą, by w Olsztynie powstał jak najbardziej funkcjonalny obiekt dworca Olsztyn Zachodni. Obecnie podróżnych wita
obskurny budynek wybudowany w latach 90. Już wcześniej PKP SA przystępowały do projektu modernizacji dworca, jednak wybrany wykonawca, który miał zaprojektować i wybudować obiekt, robił to opieszale. Dlatego PKP zerwały z nim umowę. Poza tym koncepcja przedstawiona przez kolejarzy nie spotkała się z przychylnością mieszkańców.
Apel społecznikówTeraz pojawiła się szansa, że obiekt może zostać wreszcie wyremontowany. Społecznicy chcą poznać plan remontu, by mieć realny wpływ na to, co powstaje. – Uważamy, iż mieszkańcy powinni mieć możliwość zapoznania się z projektem jeszcze na etapie prac projektowych. Dzięki temu możliwe będzie zgłoszenie opinii i uwag, które mogą być pomocne w przygotowaniu jeszcze lepszego projektu – przekonuje Krzysztof Suchowiecki z FRO.
Społecznicy argumentują swój apel wyższym dobrem pasażera, a także boją się, że zły plan może zniweczyć ambitne plany poprawy estetyki tego miejsca. – Naszym celem jest dbałość o potrzeby podróżnych, mieszkańców i jakość architektury w tym jakże ważnym dla Olsztyna miejscu – przekonują.
Stąd prośba do kolejarzy, by ci udostępnili wizualizacje prezentujące Dworzec Zachodni po remoncie oraz przedstawili informacje techniczne, które pozwolą mieszkańcom Olsztyna upewnić się, że dworzec będzie funkcjonalny i dostosowany do potrzeb jego użytkowników.
PKP opracowują projekt wykonawczy i wizualizacjeJak się jednak okazuje, PKP nadal są na etapie przygotowań. – Obecnie przygotowujemy projekt wykonawczy i wizualizacje dworca Olsztyn Zachodni – mówi Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP SA. – Przetarg na wykonawcę robót budowlanych planujemy ogłosić na przełomie III i IV kwartału. Czekamy na pozwolenie miasta na budowę – informuje.
PKP planują, że prace budowlane mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku. – Zmodernizowany dworzec będzie bardziej funkcjonalny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapewnia Bułtowicz.
Z tych informacji nie ucieszyli się jednak społecznicy z FRO. – Dopiero, gdy powstanie cała dokumentacja wykonawcza kolejarze pokażą wizualizacje, ale wtedy będzie już za późno, by projekt poddać jakiejkolwiek ocenie czy wnieść opinie – twierdzą. – Skoro według urzędników i PKP wszystko jest w porządku, to dlaczego nie chcą pochwalić się efektami swoich prac? W szczególności, że dużo mówi się o ożywieniu Śródmieścia. Dworzec Zachodni powinien być wizytówką – pytają społecznicy.
Bez burzenia, tylko remontWedług wcześniejszych zapewnień PKP, budynek dworca zostanie kompleksowo przebudowany. – Planowane prace obejmą między innymi remont elewacji i wnętrza dworca, wymianę okien, drzwi oraz instalacji wewnętrznych – mówi o szczegółach Bułtowicz. Zaznacza też, że nowy dworzec będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Miasto także chciało wpłynąć na ogólną koncepcję dworca. – Odbyliśmy kilka spotkań w tej sprawie z przedstawicielami PKP i projektantami – informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Jednak nie ma bezpośrednich przepisów, na podstawie których możemy ingerować w projekt inwestora. Dyskutowaliśmy natomiast o wizerunku dworca, materiałach wykończeniowych czy małej architekturze, itp. – mówi Bartoszewicz.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy powstanie plan modernizacji dworca. Znane jest natomiast źródło finansowania inwestycji. – Modernizację wykonamy ze środków PKP SA i budżetu państwa – informuje Maciej Bułtowicz z PKP SA.
Koncepcja PKP SA sprzed lat Koncepcja wg FRO