Niemiecka firma HaCon we współpracy z SBG SudbadenBus GmbH opracowała technologię, dzięki której pasażerowie mogą śledzić autobus na który czekają, na ekranie smartfona. To możliwe dzięki nadajnikom GPS zainstalowanym w pojazdach.
Pasażer musi tylko ściągnąć na telefon aplikację SBG mobil dzięki której, poza rozkładami jazdy, ma dostęp do interaktywnej mapy na której widzi autobusy poruszające się w czasie rzeczywistym. Cały system opiera się na mapach HAVAS, które w Niemczech stały się popularnym narzędziem do wizualizacji informacji zawartych w rozkładach jazdy. Ze wspomnianych map korzystają też m.in. Koleje Austriackie (OBB), które włączyły je do swoich internetowych planerów.
Pasażerowie nie tylko mogą sprawdzić gdzie jest autobus, ale też dzięki zamontowanej aplikacji otrzymują informację o ewentualnym spóźnieniu konkretnego pojazdu. Na mapie zielonym kolorem oznacza się te, które jadą zgodnie z rozkładem, a czerwonym te, na które trzeba będzie zaczekać. Według szefów HaConu i DB Regio AG, do którego należy Sudbaden Bus, to system, który nie tylko pozwala dokładniej zaplanować podróż, ale zapewnia też wygodniejszą komunikację między pojazdami.
Dodatkową opcją w systemie są kody QR, które będzie można znaleźć przy rozkładach jazdy na każdym przystanku. Po sfotografowaniu takiego kodu w telefonie pasażerowi wyświetli się interaktywny rozkład dla danego miejsca, z ewentualnymi opóźnieniami.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o urządzeniach mobilnych w komunikacji, to
seminarium organizowane przez TOR już 3 czerwca może być dla was.