fot. Krzysztof Dobrzański, lic. CC BY-SA 2.0 Wikimedia commons
Dwa dni darmowej komunikacji w grudniu posłużyły Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Stalowej Woli do sprawdzenia ile osób przesiądzie się z samochodów do autobusów, gdy nie będzie trzeba płacić za bilety. Statystyki są bardzo optymistyczne i dają nadzieję na przyszłość, że gmina dołączy do szerokiego grona miast z bezpłatną komunikacją. Na razie jednak w planach inwestycje w tabor.
Miejski Zakład Komunalny Stalowa Wola przejął i włączył w swoje struktury 1 grudnia Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej. – Nasze miasto jest dobrym przykładem, że spółki komunalne i zakłady budżetowe nie są po to, aby wykarmiać prezesów i dyrektorów, ale aby oferować usługi na najwyższym poziomie dla mieszkańców – zaznaczył prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny .
Kilka dni po tym, jak komunikację przejęła komunalna spółka, zorganizowano 7 grudnia darmowy dzień w komunikacji miejskiej. Podobną akcję powtórzono 23 grudnia, tuż przed świętami. – Służyły one wypromowaniu nowego właściciela, czyli MZK oraz propagowaniu zmiany mentalności: „nie wsiadaj w samochód, wsiądź w autobus” – mówi Mariusz Piasecki, dyrektor ds. rozwoju i organizacji spółki.
Poza promowaniem nowego operatora, darmowym dniom przyświecał także inny cel. Przy okazji tych dni miasto liczyło ilu pasażerów skorzystało z bezpłatnych usług. Statystyki są bardzo obiecujące. – W tych dniach podróżowało dwa razy więcej pasażerów niż normalnie – podsumowuje Karolina Głogowska z MZK Stalowa Wola. – 7 grudnia skorzystało z usług komunikacji 10 tys. pasażerów. 23 grudnia było ich troszeczkę mniej, ale to z tego względu, że autobusy kursowały jak w dni wolne od nauki, więc wyjechało o 6 kursów mniej – podkreśla.
Wszystko dlatego, że miasto poważnie myśli o ewentualnym wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w przyszłości. – Zebrane dane będą nam służyć do analizy, gdy będziemy się już zastanawiać, czy faktycznie wprowadzać bezpłatną komunikację. Na razie w najbliższych dwóch lub trzech latach sądzę, że nie uda się jej wprowadzić – studzi zapał Mariusz Piasecki. Jak zaznacza Piasecki, zarząd cały czas obserwuje to co się dzieje wokół gminy. – Niektóre miasta wprowadzają darmową komunikację. Rozmawiamy z nimi i badamy sprawę – informuje.
Zanim jednak bezpłatna komunikacja powstanie, to w pierwszej kolejności miasto przymierza się do wielu innych inwestycji na najbliższe lata. – Na razie przed nami zmiana taboru i systemu zasilania. Myślimy nad wprowadzeniem w mieście elektrycznych autobusów – zdradza dyrektor. Konkretne decyzje o modelu komunikacji w Stalowej Woli podjęte zostaną jeszcze w 2016 roku. W planach jest między innymi zwiększenie częstotliwości kursowania, a to wymaga kolejnych pojazdów.
Obecnie tabor Stalowej Woli wynosi 32 autobusy, które kursują na 11 liniach. Są już mocno wysłużone. – Średni wiek taboru to 17 lat – podkreśla Piasecki. – W 2020 r. chcielibyśmy mieć ¾ całkiem nowych pojazdów, kupionych z myślą o niskoemisyjności – zdradza. Jak zaznacza, za pomysłem wprowadzenia w Stalowej Woli autobusów elektrycznych przemawiają względy środowiskowe i ekonomiczne. – Nie boli nas kwota takiej inwestycji na początku. Patrzymy tylko na koszty eksploatacyjne. I to byłby tak naprawdę przyczynek do zaobserwowania stosunku kosztów do liczby jeżdżących pasażerów i podejmowania realnej decyzji o wprowadzaniu bezpłatnej komunikacji publicznej w mieście – podsumowuje Piasecki.
Tymczasem urzędnicy ze spółki ZKM Stalowa Wola na chwilę obecną zapowiadają, że mieszkańcy będą mogli liczyć na więcej dni z darmową komunikacją. – Myślę, że cztery dni w roku to takie minimum. Liczba ta może oscylować do nawet siedmiu lub ośmiu – wylicza Piasecki.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.