Od dzisiaj rusza Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA). Na początek w formie aplikacji mobilnej, za dwa tygodnie – w postaci bezpiecznej zbliżeniowej karty, która docelowo ma ułatwić nie tylko poruszanie się publicznym transportem po terenie województwa, ale też np. parkowanie czy wizyty w muzeach. Szczegóły jej działania przedstawił we wtorek marszałek Jacek Krupa.
– Uruchomienie systemu MKA nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z uruchomieniem drugiej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od 14 grudnia pasażerowie pojadą Kolejami Małopolskimi na trasie z Krakowa Miechowa i Sędziszowa. Wtedy też będą mogli w pełni korzystać z systemu MKA – tłumaczył marszałek Jacek Krupa.
Małopolska Karta Aglomeracyjna to zintegrowany bilet umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w Małopolsce, a w przyszłości także z innych usług – np. biletów wstępu do muzeów. Jak podkreślał we wtorek marszałek Jacek Krupa, tworząc MKA, zwracano szczególną uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo całego systemu.
– Co najważniejsze – system MKA ma ogromny potencjał rozwojowy. W kolejnych latach pakiet usług, z których będzie można skorzystać, będzie coraz większy. W nowym regionalnym programie operacyjnym mamy już zagwarantowane środki na rozbudowę MKA - dodał marszałek Krupa.
Użytkownicy MKA będą mogli korzystać z systemu za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, która od dzisiaj jest dostępna za darmo do pobrania w sklepach AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore. Do 14 grudnia br. aplikacja funkcjonuje w ograniczonym zakresie – nie można za jej pomocą zakupić biletu, ale użytkownicy mogą się przez ten czas oswajać z interfejsem. 14 grudnia br., czyli po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy na kolei, a także zatwierdzeniu cennika biletów kolejowych, wszyscy użytkownicy aplikacji zostaną poproszeni o autoryzację w systemie, w celu autoryzacji aplikacji należy zarejestrować się w systemie MKA – na portalu mka.malopolska.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Od tej chwili za pomocą aplikacji mobilnej użytkownicy systemu MKA będą mogli dokonywać zakupów usług transportowych w postaci:
- biletów zintegrowanych (połączony bilet kolejowy z komunikacją miejską w Krakowie i/lub Tarnowie) – bilety okresowe,
- biletów kolejowych (na pociągi poruszające się po trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez Spółki Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne)
- biletów okresowych, strefowych, jak i jednorazowych (dzięki tzw. t-portmonetce),
- biletów komunikacji miejskiej w Krakowie i Tarnowie (bilety okresowe)
- rezerwacji miejsca parkingowego na pierwszym parkingu Park&Ride zarządzanym z poziomu systemu MKA, który wybudowany został w Tarnowie.
Ponadto użytkownicy MKA będą mogli korzystać z usług parkingowych Czerwone Maki oraz wypożyczenia rowerów miejskich w Krakowie.
MKA będzie również dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, którą użytkownicy będą mogli za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej (mka.malopolska.pl) lub otrzymać w punkcie obsługi klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Kartę będzie można doładować w 22 automatach MKA, które zostały umieszczone w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku Okocimiu, Skawinie, Słownikach i Miechowie.
System MKA został zintegrowany z systemami KKM (Krakowska Karta Miejska) i TKM (Tarnowska Karta Miejska), dzięki czemu użytkownik karty MKA będzie mógł korzystać z infrastruktury automatów KKM (w Krakowie) i TKM (w Tarnowie), w których bezpośrednio będzie można dokonywać zakupu oferowanych w nich usług – na kartę MKA.
W ramach rozbudowy systemu MKA (realizowanej w latach 2016-2020) dokonana zostanie również integracja z prywatnym transportem zbiorowym na terenie województwa małopolskiego. Dzięki niemu mieszkańcy, którzy podróżują autobusami dalekobieżnymi czy busami, będą mogli łatwo i szybko kupić bilet w systemie MKA.
Warto dodać, że system MKA jest na tyle elastyczny, że będą mogły być także włączane do niego inne usługi, np. bilety wstępu, karty lojalnościowe czy usługi typu e-government, e-health. To także atrakcyjne rozwiązanie dla turystów, którzy jeszcze przed przyjazdem do Małopolski będą mogli kupić bilety do muzeów, zapłacić za parkowanie czy bilet kolejowy.