– Szybka Kolej Metropolitalna ma obejmować 760 tys. mieszkańców i zapewnić dostęp do wszystkich głównych miast aglomeracji i do lotniska – zapowiada wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Wojciech Dróżdż. Sieć ma połączyć nie tylko miasta wokół Szczecina, ale też te po niemieckiej stronie granicy.
– Oczekiwania co do transportu wszędzie są takie same. Najważniejszy cel to zadowolony pasażer – tłumaczył Dróżdż podczas zeszłotygodniowego Kongresu Transportu Publicznego.
Wicemarszałek chwalił się tym, co w Szczecinie na kolei udało się zrobić do tej pory. – Dokonaliśmy modernizacji infrastruktury taborowej. Skróciliśmy czas przejazdu, pojazdy są bardziej niezawodne. A przede wszystkim jeździ się nimi z większym komfortem. Kupiliśmy 12 szynobusów SA 136. Do tego też dwa pociągi Link od Pesy, które są dopuszczone do przejazdów na terenie Niemiec. To ważne, bo aglomeracja szczecińska jest jedyną w Polsce aglomeracją transgraniczną i obszary po drugiej stronie granicy również mogą być przez nas skomunikowane. Modernizujemy siedem pojazdów EN57, kupimy też dwanaście EZT–ów do przewozów regionalnych. Doprowadziliśmy do portu lotniczego Szczecin–Goleniów, który jest oddalony o 43 km od centrum Szczecina, bocznicę kolejową, którą również obsługuje kolej regionalna – wymieniał.
Plany są jednak dużo poważniejsze. Budowany obecnie szybki tramwaj w Szczecinie kiedyś być może będzie jeździł pod Odrą. Marzeniem władz województwa jest połączenie obu brzegów 1,5–kilometrowym tunelem. Bliżej jest realizacji innego pomysłu, czyli wprowadzenia, na wzór Warszawy, zintegrowanego systemu taryfowego. A jednym z głównych elementów sieci transportowej ma być Szybka Kolej Metropolitalna.
– To jeden z priorytetów województwa – stwierdził Dróżdż. – Ma obejmować 760 tys. mieszkańców i zapewniać dostęp do wszystkich głównych miast aglomeracji i do lotniska. Szczecin Główny ma być centrum logistycznym całej sieci. Wiemy też o zainteresowaniu niemieckich landów – Brandenburgii i Meklemburgii–Pomorze Przednie – aby SKM łączyła ze Szczecinem miasta historycznie z nim związane, a leżące obecnie po drugiej stronie granicy – dodał wicemarszałek.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.