Nastrój związany z wprowadzeniem nowego środka transportu jest w mieście hurraoptymistyczny. Nic dziwnego, bo Olsztyn zakupił właśnie specjalny sprzęt techniczny do obsługi tramwajów, ale też otrzymał od Ministerstwa Infrastruktury dodatkowe środki. Dotacja jest spora i z pewnością odciąży budżet miasta.
Po zakupie Solarisów Tramino okazało się, że miasto nie zadbało o specjalny sprzęt na wypadek awarii tramwajów. Na szczęście znalazły się środki, by rozpisać przetarg na jego zakup. W lipcu MPK Olsztyn kupiło pojazd, który ma być wykorzystywany przy usuwaniu skutków ewentualnych awarii i kolizji. Wartość zamówienia sięga nieco ponad milion złotych. Tabor olsztyński wzbogaci się o dwudrogowy pojazd do naprawy urządzeń na dachu tramwaju i likwidacji awarii tramwaju na trasie.
Jak zapowiada miasto, to nie koniec zakupów. – W tym roku do Olsztyna mają trafić jeszcze dźwig do wkolejania tramwajów oraz podnośnik do naprawy uszkodzeń trakcji zasilającej tramwaje – informują urzędnicy. Całość zakupów pochłonie 3,5 mln zł. Miasto podpisało umowę w formie umowy najmu z możliwością wykupu. Firma „RAFKO”, która dostarczy przedmiot zamówienia, pochodzi z Bochni.
Jednak to nie koniec pomyślnych informacji. Okazało się, że Ministerstwo Infrastruktury przyznało Olsztynowi dodatkowe środki w wysokości 13,8 mln złotych. – Nie ma decyzji, na co konkretnie mogłyby zostać wydane te teoretycznie uwolnione pieniądze. Na pewno jednak będzie to przeznaczenie inwestycyjne – tłumaczy Paweł Pulikowski z Urzędu Informacji Miasta Olsztyna.
Natomiast 24 pracowników przeszło kolejne szkolenie w Poznaniu. Od początku czerwca osoby zdobywały doświadczenie związane tym razem z zarządzaniem, obsługą, naprawą i eksploatacji w szczególności Solarisa Tramino, bo takie pojazdy będą jeździć w Olsztynie.
Wiadomo też, że Miejski Urząd Pracy przeszkoli kolejnych motorniczych. – Nie więcej niż 10 osób, a kurs ma się rozpocząć we wrześniu. Zajęcia potrwają półtora miesiąca – informują urzędnicy.
Do uruchomienia trzech linii tramwajowych w mieście o długości 11 kilometrów zostało już niewiele czasu. Zakończenie inwestycji planuje się na koniec października.
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.