Dziś (22 października) minął termin na składanie prac konkursowych na projekty zadaszeń wejść na stacje metra Kabaty i Służew na I linii. Wyniki poznamy w tym miesiącu. Już od dawna słychać postulaty o zadaszenie wejść na południowym odcinku metra.
W tej chwili zdecydowana większość wejść na południowym odcinku I linii metra jest pozbawiona zadaszeń. W wiaty wyposażone są jedynie wejścia, przy których znajdują się schody ruchome – na stacjach Wilanowska (t
e, w związku z planowaną inwestycją, zostaną przebudowane), Pole Mokotowskie i Politechnika. Pasażerowie od dawna zabiegali o zadaszenie także innych wejść. Teraz jest szansa na zrealizowanie tych postulatów.
Przedmiotem ogłoszonego konkursu było wykonanie projektów koncepcyjnych dla wyznaczonych dwóch lokalizacji (Kabaty i Służew). – Chcemy uzyskać projekty na początku tylko dla tych dwóch stacji gdyż ze względu na naszą wiedzę tam jest największe zapotrzebowanie, które wyraziło się najczęstszymi głosami pasażerów. W zależności od tego jakie koncepcje otrzymamy w ramach konkursu, jeśli będą możliwości techniczne i finansowe, będziemy się starali zaadaptować te projekty do pozostałych stacji, na których również takie zadaszenia są potrzebne – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM-u.
Zgodnie z założeniami powinny one mieć rozpiętość od 4,5 do 6,5 m i długość od 10,0 do 16,0 m. Formy architektoniczne wejść mają harmonijnie wpisywać się w otoczenie, a „walory funkcjonalne w optymalny sposób zabezpieczą pasażerów metra przed opadami atmosferycznymi i wiatrem przy jednoczesnej łatwości w konserwacji i czyszczeniu zadaszeń”.
Dzisiaj (22 października) minął termin na składanie prac konkursowych. Wpłynęło jedenaście prac. Teraz oceni je sąd konkursowy. Najwięcej punktów (50%) można dostać za architekturę – oryginalność idei projektu i rozwiązań architektonicznych. Po 25% punktów przyznanych zostanie za funkcjonalność i prawidłowość proponowanych rozwiązań technicznych w kontekście zgodności z zadanym programem oraz obowiązującymi przepisami oraz optymalizacja proponowanych rozwiązań technicznych. Sąd konkursowy, zgodnie z regulaminem, dokona wyboru trzech najlepszych prac do 29 października br. Zwycięzcom zostaną przyznane nagrody finansowe – do 25 tys. zł.