Tramwaje Śląskie wprowadziły w swoich tramwajach gwarowe zapowiedzi przystanków. Nagrane przez aktorkę Joannę Bartel dźwięki odtwarzane będą w śląskiej części sieci tramwajowej GOP. Choć pierwotna wersja komunikatów wzbudziła pewne kontrowersje, przedsiębiorstwo przygotowuje nową wersję nagrań, by brzmiały one naturalniej.
Chorzowski przewoźnik tramwajowy wprowadził przed kilkoma tygodniami nowe zapowiedzi głosowe. Komunikaty wygłasza gwarą śląską kojarzona z Górnym Śląskiem aktorka Joanna Bartel. Pierwsza wersja nagrań spotkała się z różnymi reakcjami – od pozytywnej oceny wprowadzenia śląskiego do tramwajów po krytykę jakości zapowiedzi. Tramwaje Śląskie postanowiły więc nagrać zapowiedzi powtórnie. Nie zmieni się jednak ich śląski charakter.
Inaczej na Śląsku, inaczej w Zagłębiu
– Zarejestrowane zostały już nowe zapowiedzi przystanków dla wszystkich linii w dwóch wersjach – śląskiej i polskiej literackiej. W górnośląskiej części sieci Tramwajów Śląskich emitowane będą głównie te śląskie, ale będziemy rotować tymi zapowiedziami, natomiast w części zagłębiowskiej będą funkcjonować tylko zapowiedzi w literackim języku polskim – zapowiada Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich. – W tej chwili mamy już inny system głosowej zapowiedzi przystanków, który umożliwił nagranie całych nazw przystanków, a nie – jak było dotychczas – pojedynczych słów, z których komputer w wagonie składał zapowiedzi. Dzięki temu zapowiedzi te brzmią znacznie bardziej naturalnie – zapewnił.
Bartel – ikona Śląska czy stereotypów o nim?
Choć Tramwaje Śląskie były krytykowane także za dobór lektorki (Joanna Bartel znana jest głównie z roli w komediowym serialu „Święta wojna”, w którym Śląsk przedstawiony był w sposób stereotypowy), aktorka czyta także nowe wersje komunikatów – i po polsku, i po śląsku. – Powód wyboru lektora był prosty – pani Joanna jest bardzo lubianą aktorką, która na co dzień posługuje się gwarą, dzięki czemu zapowiedzi w jej wykonaniu brzmią naturalnie – ocenił Andrzej Zowada.
Ważny jest informacyjny charakter komunikatów
Wśród wątpliwości, jakie wzbudziła idea zapowiedzi w mowie regionalnej, pojawiła się także obawa, czy komunikaty będą czytelne dla osób niewładających śląskim. – Zapowiedzi w tramwajach powinny mieć w pierwszej kolejności wymiar informacyjny, a dopiero potem regionalno-kulturowy – zauważa redaktor portalu transport-publiczny.pl Paweł Rydzyński. – Zapowiedzi gwarowe zostały przygotowane tak, by były zrozumiałe dla osób nieposługujących się śląszczyzną. Nazwy przystanków czytane w gwarze nie różnią się od tych w literackiej polszczyźnie na tyle, by były niejasne. Śląski charakter zapowiedzi to w dużej mierze kwestia akcentu, wymowy końcówek, a nie typowych śląskich zwrotów czy nazw. Na przykład – tramwaj to dalej jest tramwaj, a nie bana – podkreślił rzecznik TŚ.
Tramwaje Śląskie chcą być prawdziwie śląskie
Śląski przewoźnik chce podkreślać swoje związki z tradycją regionu. – Nowe zapowiedzi to niejedyny element śląski. Każdy nowy wagon Pesa Twist otrzymał imię, z których znaczna część – ale nie wszystkie – jest imionami śląskimi, np. Zeflik, Truda, Alojz, Bercik czy Cila. Ponadto tapicerka siedzeń nowych i zmodernizowanych wagonów ma element szybu kopalnianego jednoznacznie kojarzącego się z industrialnym charakterem Śląska – mówi Andrzej Zowada.
Gwara śląska – godka – jest jednym z silnych filarów śląskiej tożsamości. Część środowisk walczy o uzyskanie dla niej statusu języka, który pozwoliłby na nadanie mu rangi języka regionalnego. Filolodzy najczęściej określają śląszczyznę jako dialekt języka polskiego składający się z kilku gwar charakterystycznych dla poszczególnych obszarów dużego regionu. Za odrębny język godkę uznała jednak np. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO). Używanie śląskiego w kontaktach domowych w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało ponad 500 tys. osób.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.