Ekrany dźwiękoszczelne nie są jedynym rozwiązaniem problemu hałasu i zanieczyszczeń przy ciągach komunikacyjnych. Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta zamierza zrealizować na Wawelskiej, będącej przedłużeniem Trasy Łazienkowskiej, „zieloną ścianę” żywopłotów, której zadaniem będzie także wyłapywanie pyłów i zanieczyszczeń.
Wawelska, będąca przedłużeniem Trasy Łazienkowskiej, mimo rozbudowy układu drogowego i zmiany przebiegu dróg krajowych, nadal pozostaje ważnym i niezwykle obłożonym ciągiem komunikacyjnym. Naraża to mieszkańców okolicznych starych zabudowań na nadmierny hałas i zanieczyszczenia. Pojawił się pomysł schowania Wawelskiej w tunelu, choć – z uwagi na duże koszty – jego realizacja jest odległą perspektywą. Potrzebne są więc inne działania, nim uda się uspokoić ruch.
Rozwiązaniem, chętnie praktykowanym przez wielu zarządców dróg są ekrany dźwiękoszczelne. Choć zazwyczaj skuteczne, mają one dewastujący wpływ na krajobraz i estetykę okolicy. Na Wawelskiej zamiast ekranów, których realizacja nie jest możliwa z uwagi na brak miejsca, pojawić się ma „zielona ściana”, zgodnie z koncepcją Katedry Sztuki Krajobrazu. – Mówiąc najogólniej, projekt „Zielonej Ściany” zakłada posadzenie żywopłotu składającego się z dwóch gatunków roślin. Żywopłoty z grabu pospolitego są przewidziane bliżej jezdni, żywopłoty cisowe, jako mniej odporne na zasolenie, zostały zaplanowane bliżej chodników, za pasem żywopłotu grabowego – informuje Magdalena Niedziałek, podinspektor w Dziale Organizacyjnym i Komunikacji Społecznej Zarządu Oczyszczania Miasta. Inaczej sytuacja zostanie rozwiązana w rejonie skrzyżowań, gdzie muszą być zachowane odpowiednie warunki widoczności. Tutaj zaproponowano niskie krzewy okrywowe.
Zieleń przewidziana przy Wawelskiej ma być odporna na trudne, niekorzystne warunki miejskie. – W celu poprawy warunków dla roślin przewidziano budowę automatycznego systemu nawadniania – informuje Magdalena Niedziałek.
„Zielona ściana” ma spełniać szereg funkcji. – Wykonanie nasadzeń ma na celu zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia terenu sąsiadującego z ruchliwą ulicą poprzez wyłapywanie pyłów i zanieczyszczeń. Zieleń przyczyni się także do złagodzenia niedogodności związanych z odczuwaniem hałasu – informuje Niedziałek.
Projektanci „zielonej ściany” powinni złożyć dokumentację w grudniu tego roku. – Natomiast sama realizacja projektu „Zielonej Ściany” uzależniona jest od otrzymania przez ZOM odpowiednich funduszy. Kwota, jaka jest konieczna na przeprowadzenie inwestycji, określona zostanie właśnie w projekcie. Chcielibyśmy zrealizować go w przyszłym roku – mówi Magdalena Niedziałek.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.