– Most będzie gotowy do końca października, kierowcy pojadą nową przeprawą przez Wisłę pierwszego listopada – mówi podczas konferencji prasowej na moście Łazienkowskim prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dziś, 25 września doszło do połączenia dwóch nasuwanych części nowej konstrukcji.
Wszystkie prace zgodnie z planem
– Jest to historyczny moment. Odnowiona konstrukcja połączyła dwa brzegi. Teraz został miesiąc i wygląda na to że wszystko idzie zgodnie z planem – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Po pożarze spekulowano co do terminu realizacji projektu nowej przeprawy przez Wisłę. Mówiono o latach. Jednak wszystko poszło bardzo sprawnie. Nowy most będzie na 100 lat – dodaje
Na koniec października oddany do użytku most będzie na razie dostępny jedynie dla samochodów. Piesi będą musieli jeszcze poczekać. – Oddane do użytku zostaną od razu po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Nie będzie żadnych zawężeń. Dostępna na razie będzie jedynie część dedykowana do ruchu kołowego. Piesi jeszcze nie będą wpuszczani na most do czasu ukończenia klatek schodowych i chodników – mówi dyrektor ds. technicznych oddziału mostowego wykonawcy, Krzysztof Laskowski.
Cały projekt jest wykonywany metodą nasuwania, a jego przekrój jest ukształtowany w tzw. „zetkę”. – Jak widzimy po nasunięciu, jedna część jest trochę wyżej, a druga jest trochę niżej. Tak zakładała technologia nasuwania, dzięki temu udało nam się wykluczyć możliwość kolizji – informuje Krzysztof Laskowski. – Teraz obie części zostaną wyregulowane, a następnie zespawane. 5 października będzie zmontowana cała konstrukcja stalowa – dodaje.
Wyświetl większą mapę
Czas wykończyć most
Zakończony został najważniejszy i najtrudniejszy etap remontu mostu Łazienkowskiego. Teraz czas na roboty wykończeniowe. – Od najbliższego poniedziałku, 28 września zaczynamy kontynuację prac przy izolacji. Cały czas wykonujemy równolegle szereg robót. Jak połączymy środkowy styk natychmiast rozpoczynamy montaż barier energochłonnych i barierek dla pieszych. Sukcesywnie w ciągu miesiąca wykonamy wszystkie prace wykończeniowe – mówi dyrektor ds. technicznych oddziału mostowego wykonawcy.
– Zgodnie z umową i harmonogramem prace mają się zakończyć 30 października. Nie mamy żadnego opóźnienia, wszystko idzie zgodnie z planem – informuje Krzysztof Laskowski. –Wszystkie zadania są wykonywane w bardzo szybkim tempie. Harmonogram jest rozplanowany co do godziny. Na tą chwilę nie możemy powiedzieć że uda nam się wykonać wszystkie prace wcześniej. Jeśli do tego dojdzie będziemy bardzo szczęśliwi – dodaje.
Trudne zadanie
Odpowiednie tempo prac jest konieczne aby wyeliminować opóźnienie. – Cała ta budowa to była wyzwaniem. Od momentu przejęcia placu budowy mieliśmy 200 dni, teraz zostało ich jeszcze 35. Trudny do zrealizowania jest aspekt czasowy . Pracowało tu dużo inżynierów, głównie z naszej firmy, ale również z biur zewnętrznych – mówi Krzysztof Laskowski. – Niektórzy spekulowali, że jak dojdziemy do tego momentu to obie części miną się o metr. Jednak jak widać odchył jest rzędu milimetrów. Teraz na budowie pojawią się geodeci, którzy dokładnie wyliczą o ile należy oba elementy wyregulować i za pomocą 32 siłowników, na których znajduje się tymczasowo konstrukcja, wyregulujemy ich położenie względem siebie – dodaje.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.