W Warszawie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zaprojektowanie trzeciej części Bulwarów Wiślanych, na wysokości centrum miasta, od Cypla Czerniakowskiego do Mostu Świętokrzyskiego. Projekt robi wrażenie. Gdy Bulwary zostaną zrealizowane, warszawiaków czekają spacery pod zazielenionymi, ażurowymi konstrukcjami.
Konkurs dotyczył opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla nabrzeża Wisły od Cypla Czerniakowskiego do mostu Świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zagospodarowania skweru Tadeusza Kahla. Ogłoszono go pod koniec ubiegłego roku. Spośród 76 opracowań studialnych, do drugiego etapu zakwalifikowano pięć prac.
Wygrał projekt warszawskiego studia architektonicznego WXCA, które znane jest m.in. ze wygranego konkursu na Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli, która właśnie jest przebudowywana. Mają też na koncie wygraną na projekt Bałtyckiego Parku Sztuki w estońskiej Parnawie. W zespole, który wygrał pracuje m.in. Małgorzata Dembowska, która wymyśliła koncepcję kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę (
kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs na projekt, wygrała pracownia Schuessler-Plan Inżynierzy). Pozostałe osoby z zespołu to Szczepan Wroński, Krzysztof Moskała, Krzysztof Herman, Paweł Wolanin, Aleksandra Adamczyk, Michał Lipiec, Piotr Łosek i Piotr Żółtowski.
Odcinek Bulwarów Wiślanych między mostem Świętokrzyskim a Podzamczem jest już gotowy. Jego druga część została otwarta w tym roku i w wakacje czas spędzały tam tłumy warszawiaków. Nawet jesienią Bulwary Wiślane nie są puste. W ciągu kilku ostatnich lat powoli zmieniają się z miejsca, w którym nie było czego szukać (co najwyżej guza lub mandatu za picie piwa "pod chmurką") w przestrzeń nie tylko chętnie odwiedzaną przez mieszkańców miasta, ale też przez turystów. Po praskiej stronie od kilku lat działa miejska plaża. Od strony śródmiejskiej nad Wisłą, poza samymi bulwarami, ulokowało się m.in. Centrum Nauki Kopernik, tymczasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czyli liczne bary i restauracje. Na wysokości CNK otwarto stację metra.
Tego lata zresztą Wisła była jednym z głównych przedmiotów zainteresowania miejskich urzędników. Poza wspomnianym rozstrzygnięciem konkursu na projekt mostu pieszo rowerowego, kilka tygodni temu otwarto kładkę rowerową pod mostem Łazienkowskim.
Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 80 tys. zł otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji oraz prowadzenie nadzoru nad jego realizacją.