– Nie wypadało nie zacząć od Żoliborza, tym bardziej, że zgodnie z liryka niektórych piosenek i tak kojarzy się z zielenią – powiedział w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, przedstawiając plan obsadzenia drzewami 76 warszawskich ulic. Przetarg, który ogłoszono w ramach pierwszego etapu, obejmie 18 ulic na Żoliborzu, Bielanach i Bemowie. Prace mają ruszyć już jesienią.
O planie warszawskiego ratusza i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy pisaliśmy już wczoraj. W kolejnych czterech przetargach wyłonieni zostaną projektanci dla 76 dużych warszawskich ulic w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie wydanych ponad 20 mln zł. Dziś wiceprezydent Olszewski i przedstawiciele zarządów dzielnic opowiedzieli o szczegółach.
Zielony Żoliborz…– Cieszę się, że proces zazieleniania ulic rozpocznie się właśnie na Bielanach, bo choć jesteśmy zieloną dzielnicą chcemy mieć jej więcej. Stawiamy na zieleń nie tylko przystępując do tego programu, ale również urządzając parki, jak np. Herberta czy Perzyńskiego – mówił Tomasz Mencina, burmistrz dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Wtórowali mu pozostali samorządowcy.
Olszewski przekonywał, że miasto odchodzi od spojrzenia na ulice jak na przestrzeń wyłącznie dla samochodów, a chce by każda stała się wielofunkcyjną przestrzenią. Dlatego pierwszy i kolejne przetargi nie dotyczą wyłącznie pasa drogowego, ale całej okolicy ulic.
Do końca czerwca mają zostać złożone oferty z koncepcjami projektowymi. W następnym etapie projektanci będą musieli wytypować miejsce do nasadzeń drzew nie wymagających zasadniczych zmian w istniejącej infrastrukturze. Po Bielanach, Bemowie i Żoliborzu przetargi będą ogłaszane na ulice na Białołęce, Pradze-Północ i Targówku.
Zdecyduj gdzie będzie drzewo22 marca ratusz uruchomił aplikację „Milion drzew”. Za jej pośrednictwem wskazano już miejsca dla nasadzenia niemal 5000 drzew. Aplikację można pobrać za pośrednictwem Google Play i App Store. Aby wskazać miejsce nowego nasadzenia należy wybrać się w miejsce, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. W aplikacji wybieramy opcję „zgłoś”, a następnie złożyć wniosek podając dane kontaktowe.
Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętymi „Standardami kształtowania zieleni w Warszawie”, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Przy ulicach, w parkach czy na skwerach, wiosną i jesienią, pojawią się drzewa mające od 6 do 10 lat, o obwodzie 16-18 cm, wysokości sięgającej nawet 7 metrów.
„Milion drzew” to również program fundraisingowy, czyi w praktyce odwrócony budżet partycypacyjny, w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą zaangażować się w sadzenie drzew. Chętni bezpośrednio ustalają z Zarządem Zieleni miejsca oraz finansują zakup konkretnych roślin. Projekt ten zakłada również partycypację mieszkańców w działaniach podejmowanych przez społecznych parterów. W ramach działań prowadzone będą m.in. ogrody społecznościowe, wspólne akcje sadzenia drzew czy konkursy na najlepsze inicjatywy z tym związane. Nie zapomniano również o opiece nad drzewami „weteranami” – mieszkańcy, czy przedsiębiorcy mogą pod opiekę wziąć konkretne drzewa. Dzięki temu możliwe będzie sfinansowanie ponadstandardowych działań poprawiających kondycję zasłużonych dla społeczności lokalnych drzew.