fot. Adik7swiony, lic. CC-SELF, CC BY-SA 2.5Rotunda PKO BP
PKO BP zaproponowało warszawskiemu ZTM-owi kodowanie kart miejskich na nowych kartach płatniczych banku. Usługa działa od środy, ale nowe karty będą wydawane od początku kwietnia.
– To sensowne rozwiązanie. W samej Warszawie mamy blisko 500 tys. klientów. Zrobiliśmy badania, z których wynika, że nasi klienci bardzo by czegoś takiego chcieli – tłumaczy Jacek Obłękowski, wiceprezes PKO BP.
Każdy, kto ma lub zechce otworzyć konto w PKO BP może złożyć wniosek o bezpłatne wydanie Warszawskiej Karty Płatniczej. Pomysł banku jest taki, by połączyć na niej funkcjonalność obu kart. Przede wszystkim możliwość kodowania na niej biletów miesięcznych i kwartalnych, ale też np. korzystania z Veturilo. Dotyczy to też kart z funkcją karty kredytowej. – A jak już ktoś odwiedzi oddział banku, to zapraszamy do Punktów Obsługi Klienta ZTM, gdzie wydajemy hologramy dla Kart Warszawiaka. W ten sposób można mieć coś w rodzaju „Warszawskiej Karty Płatniczej Warszawiaka” – tłumaczy szef ZTM Wiesław Witek. Karta Warszawiaka to funkcjonująca od zeszłego roku „podrasowana” wersja karty miejskiej, którą mogą otrzymać osoby płacące podatki w Warszawie. Daje zniżki na zakup biletów okresowych, ale też na wstęp do ponad stu obiektów sportowych, usługowych i kulturalnych w mieście.
Dla banku taka funkcjonalność to sposób na zdobycie nowych klientów, bo dla pasażera to zawsze jeden zamiast dwóch plastików w portfelu. Przedstawiciele PKO podkreślają, że we wspomnianych badaniach klienci banku bardzo chwalili takie rozwiązanie przeznaczone… dla ich dzieci (konto w PKO mogą mieć już 13-latkowie). Z kolei ZTM przyznaje, że tego typu rozwiązanie, wygodne dla pasażerów, akurat ich nic nie kosztuje.
– To nie jest tak, że chcemy napędzać klientów akurat PKO BP. Karta miejska może być zakodowana na różnych nośnikach, byle tylko były do tego przystosowane i spersonalizowane. Przecież bilety można kodować na legitymacjach studenckich i na kartach kibica Legii – tłumaczy Witek. – Jesteśmy więc otwarci też na inne banki. W końcu nie wszyscy warszawiacy mają konto w tym jednym.
W ten sposób kupując bilet miesięczny w automacie będzie można jedną kartą za niego zapłacić i na nim go zakodować (choć będzie to wymagało przekładania jej z miejsca przeznaczonego na kartę miejską do terminalu płatniczego i z powrotem).
W dodatku dla pierwszych 50 tys. osób z nową kartą PKO BP przygotowało bonus. Cena pierwszego biletu zakodowanego na karcie zostanie im w ciągu następnego roku zwrócona (co miesiąc 1/12 będzie przelewana na konto) jeśli wgrają go w ciągu 30 dni od wydania karty i co miesiąc będą nią robili zakupy na minimum 300 zł. Jeśli więc ktoś zakoduje bilet 90-dniowy na dwie strefy, może zaoszczędzić ponad 500 zł.
Obłękowski przyznał, że jego bank prowadzi rozmowy z innymi miastami, w których chciałby wprowadzić podobną usługę.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.