Przedostać się na drugi brzeg Warty w wielu miejscach najwygodniej jest promem. Ten zapomniany środek transportu spina m.in. Ważne Młyny i Łąg Piekarski w pobliżu Uniejowa. Wizyta na tej przeprawie to ciekawa podróż do czasów, w których promy były podstawowym sposobem na sforsowanie rzeki.
Poruszany na naszych łamach już kilkakrotnie temat
promowych przepraw śródlądowych nie doczekał się szerszego opracowania. Tymczasem wymykający się podziałowi na infrastrukturę i tabor zamiennik mostu wciąż spina dwa brzegi rzeki w kilkudziesięciu miejscach w kraju. Postępująca likwidacja międzybrzegowej żeglugi śródlądowej nie zawsze związana jest z ułatwiającym życie mieszkańców powstawaniem mostów, wielokrotnie oznacza bowiem zerwanie szlaków komunikacyjnych.
Prom, który łączy województwaDuża część istniejących przepraw ma charakter ściśle lokalny. Sporo promów tego typu funkcjonuje nadal na Warcie na jej odcinku wielkopolskim. Prowadzą do nich często drogi gruntowe, a z możliwości przepłynięcia na drugą stronę rzeki korzystają głównie miejscowi rolnicy. Reżim pracy takich promów jest bardzo ograniczony, a chęć skorzystania z nich wymaga często wcześniejszego uzgodnienia z przewoźnikiem realizującym swoje usługi na zlecenie lokalnych samorządów.
Jedną z najciekawszych przepraw tego typu wydaje się prom „Leśnik” łączący miejscowości Księże Młyny i Łęg Piekarski. Wsie leżą w różnych województwach – odpowiednio wielkopolskim i łódzkim, a granica pomiędzy regionami administracyjnymi przebiega niemal dokładnie na rzece, choć formalnie prom pływa wyłącznie w granicach województwa łódzkiego. Zarządza nim Samorządowy Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pęczniewie.
Przez rzekę do dawnego letniskaDni, w których odbywa się żegluga, jest wyjątkowo mało – w tym roku prom pływa tylko od 18 kwietnia do 17 października, a i to jedynie w wybranych godzinach we... wtorki i czwartki. Wpływ na to może mieć w dużej mierze niewielka odległość do drogi wojewódzkiej nr 478, która biegnie po zaporze pobliskiego zbiornika Jeziorsko – objazd ten ma zaledwie ok. 8 km. Mimo to przeprawa ma duże znaczenie dla rolników.
Warto zauważyć, że Księże Młyny to wieś, która przez szereg lat działała głównie jako letnisko. Obecnie nadal ma w pewnej mierze charakter miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej, ale dawna plaża nad Wartą zdziczała, a duża część infrastruktury turystycznej nie jest wykorzystywana. Działki letniskowe znajdują się także po drugiej stronie rzeki, już na terenie Wielkopolski.
Trzeba uważać na błędy GPSChcący odwiedzić prom muszą liczyć się ze stosunkowo trudnym dojazdem po stromych gruntowych drogach przekraczających wały przeciwpowodziowe i raptownie zniżających się do rzeki. Dobrze jest też upewnić się, czy danego dnia prom będzie czynny. Należy też pamiętać, że lokalizacja przeprawy na mapach i w popularnych programach do nawigacji zaznaczona jest bardzo nieprecyzyjnie. Ścisłe trzymanie się wskazań GPS doprowadzi nas do brzegu rzeki ok. 200 metrów od przystani.