PKP PLK jest zainteresowana przeprowadzeniem w najbliższych latach prac inwestycyjnych, dzięki którym pojawiłaby się możliwość reaktywacji przewozów pasażerskich do stacji Wrocław Świebodzki. Zarządca kolejowej infrastruktury zastrzega jednak, że wszystko w tym względzie zależy od zainteresowania przewoźników i dostępności środków inwestycyjnych.
Pociągi pasażerskie przestały docierać do stacji Wrocław Świebodzki na początku lat 90. XX w. W poprzedniej kadencji samorządowej (2006-10), gdy marszałkiem woj. dolnośląskiego był Marek Łapiński (obecnie poseł PO), silnie lansowany był projekt rewitalizacji Dworca Świebodzkiego, wraz z uczynieniem tam centralnej stacji dla systemu dolnośląskiej kolei aglomeracyjnej. W
niedawnej rozmowie z „Transportem Publicznym” Marek Łapiński mówił, że ma wrażenie, iż obecnie, w tej kadencji samorządowej, „projekt Wrocław Świebodzki” nieco wyhamował.
Samorządy solidarnie zainteresowane ŚwiebodzkimUrząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego poinformował jednak, że w dalszym ciągu w mocy pozostają ustalenia z 2009 r. dotyczące stworzenia na Dworcu Świebodzkim centrum biznesowo-rozrywkowo-handlowego z zachowaną funkcją kolejową. Władze Wrocławia przypomniały z kolei, że są gotowe do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dworca i jego okolic, co pozwoli na przeprowadzenie tej inwestycji, ale to od czekają na sygnał z PKP SA, że inwestycja ma już szansę się rozpocząć.
Bartłomiej Sarna z PKP SA poinformował nas z kolei, że
do końca roku powinien zostać wyłoniony inwestor, który przebuduje Dworzec Świebodzki. Termin rozpoczęcia prac budowlanych zostanie natomiast określony po podpisaniu umowy inwestycyjnej. Sarna dodał, że pomiędzy PKP SA i władzami województwa trwają obecnie rozmowy nt. źródeł finansowania.
PKP PLK: kluczową sprawą pieniądze i zainteresowanie przewoźników„Czwartym do brydża” w tej rozgrywce są PKP Polskie Linie Kolejowe. Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec mówi „Transportowi Publicznemu”, że kwestia odtworzenia stacji Wrocław Świebodzki znajduje się pod stałą uwagą zarządcy infrastruktury. Jednocześnie zwraca jednak uwagę, że inwestycja na Świebodzkim jest obwarowana szeregiem „ale”…
– W realizowanym obecnie studium wykonalności określającym założenia dla rozwoju wrocławskiego węzła kolejowego jeden z analizowanych wariantów dotyczy ponownego wykorzystania tej stacji. Należy mieć jednak na uwadze, że termin i zakres prac na stacji Wrocław Świebodzki zależy przede wszystkim od zainteresowania przewoźników realizowaniem przewozów i dostępności środków finansowych na przygotowanie i przeprowadzenie prac inwestycyjnych. Ewentualna realizacja przygotowania infrastruktury możliwa byłaby w ramach środków dostępnych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, nad którym trwają obecnie prace, a także ważna jest deklaracja o skali wykorzystania infrastruktury przez przewoźników. Do czasu ustalenia potrzeby i zakresu przywrócenia ruchu pasażerskiego na stacji Wrocław Świebodzki zagadnienie będzie uwzględniane w planowaniu komercyjnego wykorzystania obszaru Wrocławia Świebodzkiego – mówi Mirosław Siemieniec.