Władze Wrocławia dokonały na początku tego roku znaczących w zmian w siatce połączeń autobusowych – tak aby była ona zsynchronizowana z pociągami obsługującymi tamtejszą aglomerację.
Kontynuujemy na naszym portalu prezentację pozytywnych przykładów integracji rozkładowej pociągów z autobusami. Nasz cykl oparty jest na założeniu, że zsynchronizowanie rozkładów jazdy (a w ślad za tym – także systemów taryfowych) decyduje o sukcesie transportu zbiorowego w nie mniejszym stopniu niż wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę czy tabor. Co więcej – brak pogłębionej integracji w wielu przypadkach może skutkować zmarnowaniem pieniędzy na inwestycje.
Wydaje się, iż władze Wrocławia dość dobrze to rozumieją. Świadczyć o tym może decyzja o uruchomieniu od 7 stycznia br. trzech nowych linii autobusowych (150L/P, 151 i 158), których zadaniem jest obsługa pasażerów korzystających ze stacji kolejowej Wrocław Psie Pole i dojeżdżających do sąsiadujących z tą stacją dużych osiedli.
– Rozkłady jazdy tych linii dostosowane są do godzin odjazdów i przyjazdów i na bieżąco korygowane w przypadku dokonywania zmian w kursowaniu pociągów – informuje Julia Wach z UM Wrocław.
W rozkładach tych linii nie zostały jednak wprowadzone takie adnotacje jak w przypadku linii autobusowej 198 w Warszawie (obsługującej dzielnicę Wesoła), której poszczególne kursy (w godzinach późnowieczornych) oczekują na ewentualne opóźnienia pociągów SKM Warszawa. – Ze względów technicznych i organizacyjnych nie jest niestety możliwe w przypadku linii autobusowych obsługujących stację Psie Pole wzajemne oczekiwanie na opóźnione kursy – dodaje Julia Wach.
Wrocław jest w tej chwili, oprócz Warszawy, jedyną aglomeracją w Polsce, w której posiadacze biletów okresowych na komunikację miejską mogą podróżować także pociągami (Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich) bez konieczności dokonywania dodatkowych dopłat bądź zakupu droższych „zintegrowanych” biletów.
Warto też wspomnieć, że w celu umożliwienia przesiadek na pociągi na stacji Wrocław Leśnica, dokonano korekty tras 6 linii autobusowych (117, 123, 137, 138, 917 i 937) – obecnie przystanek tych linii znajduje się przy budynku dworca.
Informowaliśmy już, że z zainteresowaniem do pomysłu wprowadzenia adnotacji w rozkładzie jazdy o wzajemnych oczekiwaniach autobusów i pociągów z zainteresowaniem odniosły się
władze Kolei Śląskich, a także
ZTM Gdańsk.