Już w przyszłym roku ma rozpocząć się realizacja węzła przesiadkowego w Zamościu. Obiekt powstanie w centrum miasta, bezpośrednio przy wybudowanym niedawno przystanku kolejowym Zamość Starówka. Samorząd miejski planuje również pozyskać 10 autobusów miejskich.
Autobusy z dala od pociągówDrugie co do liczby ludności (liczy obecnie 64,5 tys. mieszkańców) miasto województwa lubelskiego postanowiło zerwać z typowym dla tego regionu dziedzictwem dezintegracji transportu zbiorowego. Lokalizacja stacji kolejowych w oddali od centrum miast spowodowała, że zwykle główne dworce autobusowe wybudowano w innych częściach ośrodków, bliżej najstarszych części ośrodków. Jest to dużym utrudnieniem zwłaszcza dla okazjonalnie podróżujących środkami transportu publicznego. Zmusza to do pokonywania sporych odległości między dworcami, nierzadko zmuszając do korzystania z komunikacji miejskiej lub taxi, co wydłuża czas przejazdu oraz generuje dodatkowe koszty podróży.
Powstanie centrum komunikacyjne ZamościaNiebawem taki stan rzeczy ma ulec zmianie w Zamościu. Jak poinformował oficjalny serwis informacyjny miasta jego samorząd będzie realizował przedsięwzięcie mające na celu rozwój transportu publicznego. Podpisana została preumowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na dofinansowanie inwestycji, polegającej na budowie centrum przesiadkowego oraz zakupu autobusów do wykonywania przewozów miejskich. W ramach przedsięwzięcia planowana jest integracja pasażerskiego transportu kolejowego, komunikacji autobusowej (dalekobieżnej, regionalnej, lokalnej), rowerowej i pieszej. Nie zapomniano o poruszających się samochodami osobowymi, w tym o napędzie elektrycznym.
Węzeł komunikacyjny ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie nowowybudowanego przystanku kolejowego Zamość Starówka, zlokalizowanego w bliskości historycznej dzielnicy miasta. W ramach prac powstaną stanowiska dla komunikacji autobusowej, miejsca dla oczekujących podróżnych i toalety. Z myślą o rowerzystach wybudowane będą przechowalnie dla jednośladów i zamontowane stojaki, powstanie również stacja roweru publicznego. Dla pojazdów z napędem elektrycznym przewiduje się stanowiska dla ładowania. Dogodne warunki do przesiadki na środki komunikacji zbiorowej znajdą użytkownicy samochodów osobowych – zakłada się budowę parkingu Park&Ride. Nie zapomniano nawet o miejscu na paczkomaty.
Będą nowe autobusyZamość odnowi również posiadany tabor przeznaczony do obsługi komunikacji miejskiej. W planach jest zakup 10 nowych autobusów, zasilanych olejem napędowym. Pojazdy będą wyposażone m.in. w klimatyzację.
Projekt za 16 mln złWartość projektu oszacowano na ok. 16 mln zł. Niespełna 11 mln zł, ma stanowić dofinansowanie ze środków unijnych, zarządzanych przez samorząd województwa.