W piątek Warszawa wysłała deklaracje inwestycyjne, związane z nową perspektywą unijną. – Jesteśmy pierwszym samorządem, które zgłosiło taką deklarację w ramach postępowania bezkonkursowego – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Jestem pod wrażeniem warszawskich inwestycji – powiedziała premier Ewa Kopacz.
Dzisiaj (24 sierpnia) premier Ewa Kopacz w obecności władz Warszawy z uznaniem wypowiedziała się o już realizowanych stołecznych inwestycjach. – Każdego dnia podziwiam rozwój Warszawy. Miasto w sposób szczególny lideruje w pozyskiwaniu środków europejskich. W poprzedniej perspektywie 2007-2013 Warszawa wykorzystała ponad osiem miliardów. Przełożyły sie na bardzo potrzebne inwestycje. Ta dobra energia mieszkańców Warszawy musi współgrać z działaniem rządu, żeby przełożyć się na bardzo konkretne pomysły. Nowa perspektywa jest szansą dla Warszawy – mówi Ewa Kopacz, premier rządu.
Warszawa złożyła w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju deklarację programującą projekty inwestycyjne w postępowaniu bezkonkursowym. Ich łączna wartość przekracza cztery miliardy złotych. Na liście inwestycji znajduje się rozbudowa II linii metra o dwa kolejne odcinki (
3+3 i
3+2 – w sumie jedenaście stacji). – II linia będzie rozbudowywana w kierunku wschodnim, jak i zachodnim. Dzisiaj ta centralna część łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę – powiedziała Kopacz. Na 3+3 Warszawa dostanie 68% dofinansowania, a na 3+2 – 63%.
Zapisano również cztery warszawskie inwestycje drogowe z dofinansowaniem sięgającym 85%, które są kluczowe z punktu widzenia sieci europejskich korytarzy transportowych TEN-T. Na liście znajduje się przebudowa Wału Miedzeszyńskiego (od ronda z Traktem Lubelskim do węzła z drogą ekspresową S2), Marynarska (Taśmowa – Marynarska), Marywilska (Trasa Toruńska – Mehoffera) oraz Żołnierska – Marsa (odcinek węzeł Marsa – granica miasta). – Warszawa została uznana jako zintegrowany węzeł drogowy. Wszystkie inwestycje, które będą czynione w infrastrukturze drogowym, będą powiązane z ciągiem dróg ekspresowych istniejących i nowych – podkreśliła Ewa Kopacz.
– Znowu dobra wiadomość dla Warszawy. Deklaracja, którą wysłałam w piątek, to moje zobowiązanie, że zaprogramujemy i zaprojektujemy te projekty, żeby można było uzyskać środki w wysokości czterech miliardów złotych. To 1/3 budżetu Warszawy, to olbrzymie środki. Realizacja tych inwestycji zależy tylko od nas – cieszy się Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
– Wszystkie te projekty są bez konkursu. Jesteśmy pierwszym samorządem w Polsce, które złożyło taką deklarację programową
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.