SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Roman Czubiński 24 maja 2024
Jak najwięcej możliwości poruszania się przy jak najmniejszych kosztach społecznych – to główne założenie unijnej polityki transportowej. Najważniejszą rolę w miastach ma odgrywać publiczny transport zbiorowy, komunikacja rowerowa i piesza oraz transport współdzielony – powiedziała podczas Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta dyrektor generalny do spraw mobilności i transportu (DG MOVE) w Komisji Europejskiej Magdalena Kopczyńska. Poinformowała też o utworzeniu nowego funduszu mającego wspierać walkę z wykluczeniem transportowym.
Jak rozwijać transport publiczny po pandemii?
Trwa X Kongres Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta
Gdynia: Kontrapas autobusowy receptą na poranne opóźnienia
Wykluczenie: Przewozy trzeba dotować mądrze
Roman Czubiński 05 marca 2024
W finansowaniu regionalnych połączeń kolejowych i autobusowych trzeba znaleźć złoty środek między dotowaniem monopolistów a pozostawieniem całej organizacji wolnemu rynkowi. Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych okazał się nieudaną próbą, należy więc poddać go gruntownej reformie lub zastąpić bardziej efektywnym mechanizmem – to wnioski z debaty o wykluczeniu transportowym. Dyskusja była częścią IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, zorganizowanego przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich.
Czy mieszkańcy gminy Mińsk Mazowiecki potrzebują transportu zbiorowego?
Warszawski Chrzanów bez autobusów. Skutki braku planowania
Pułtusk wzbogaci się o elektrobusy. Ruszył przetarg
Wolański: Zbudujmy transport powiatowy od nowa
Roman Czubiński 05 marca 2024
Zamiast Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych oraz systemu refundacji ulg powinno się zagwarantować samorządom długoterminowe środki na organizację komunikacji publicznej. Konieczne będzie przy tym egzekwowanie minimalnej liczby połączeń również w dni wolne od pracy. Organizatorem powinny być dobrowolne lub utworzone ustawowo związki powiatowo-gminne, gdy to konieczne – przekraczające granice województw – mówił dr hab. prof. SGH Michał Wolański podczas debaty na IV Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach, organizowanym przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
UM Ozorków: Metropolia łódzka zwiększy nasze możliwości transportowe
Roman Czubiński 17 listopada 2023
Autobusy dowozowe ŁKA wraz z pociągami tego przewoźnika pozwolą na szybszy dojazd z Ozorkowa do Łodzi komunikacją zbiorową. Nadal jednak potrzebny jest bezpośredni autobus między obydwoma miastami. Odbudowę tramwaju mogłoby umożliwić powołanie Łódzkiego Związku Metropolitalnego – mówi w rozmowie z Transportem Publicznym burmistrz Ozorkowa Jacek Socha.
Czy powstanie Łódzki Związek Metropolitalny?
Beroud: Koszty drastycznie rosną, a część samorządów tnie dotacje
Roman Czubiński 06 września 2023
Głównym przewoźnikiem na liniach kolejowych w metropoliach powinna być kolej aglomeracyjna, a nie regionalna. W dobie rosnących kosztów samorządy powinny uznać transport zbiorowy za finansowy priorytet – uważa prezes zarządu SKM Warszawa Alan Beroud. Jak przyznał, na razie przewoźnik osiągnął maksimum swoich możliwości uruchamiania nowych połączeń.
SKM Warszawa: Trudny rok, ale z nowymi relacjami
Jak pojadą pociągi SKM Warszawa w nowym rozkładzie jazdy?
Prezes SKM Warszawa: Odczuwamy skutki modernizacji WWK
Dotacja transportowa dla powiatów zamiast FRPA?
Roman Czubiński 06 września 2023
By zachęcić Polaków do korzystania z transportu zbiorowego, trzeba zapewnić im ofertę konkurencyjną wobec samochodu zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy – zgodzili się uczestnicy dyskusji podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. To zaś wymaga większego niż dotąd i mądrze skierowanego wsparcia z budżetu państwa – ale także lepszej współpracy między samymi samorządami. Często brakuje też świadomości roli, jaką mogą odegrać środki transportu współdzielonego, również między sąsiadującymi gminami.
Mazowsze: Trwa nabór w funduszu autobusowym na rok 2021
Dopłata 3 zł z Funduszu Autobusowego także w przyszłym roku
Większa dopłata z Funduszu Autobusowego. Ministerstwo liczy też na przewoźników prywatnych
Stany Zjednoczone: Transport publiczny w kryzysie. Powodem praca zdalna?
Mikołaj Kobryński 28 maja 2023
Choć w Polsce po zakończeniu lockdownów pasażerowie tłumnie wrócili do transportu publicznego, a problemem samorządów i przewoźników są raczej rosnące koszty energii i pracy, a nie brak pasażerów, sytuacja przedstawia się odmiennie w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje, za oceanem praca zdalna przyjęła się wyjątkowo dobrze i pozostaje popularna nawet w rzeczywistości postpandemicznej.
Rozporządzenie COVID naprawione. Bez przeszkód dla maszynistów na granicy
Błąd w rozporządzeniu COVID. Maszyniści uwięzieni na granicy
COVID-19: UE i USA zwiększają obostrzenia. Strach przed nową mutacją z Afryki
Eurocontrol: Poziom lotów z 2019 roku możliwy za dwa lata
Rafał Dybiński 12 kwietnia 2023
Eurocontrol zakłada w swojej najnowszej siedmioletniej prognozie bazowej, że w 2025 roku liczba lotów osiągnie pułap 11,1 mln. Wówczas nastąpi więc pełne odrodzenie ruchu z 2019 roku.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
Gminy a kolej – studium przypadku
Paweł Rydzyński 02 kwietnia 2023
Inspiracją do napisania tego artykułu były dwa problemowe teksty, jakie ukazały się w styczniu br. w trójmiejskim dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jeden dotyczył gminy Żukowo (graniczy bezpośrednio z Gdańskiem), drugi – gminy Kosakowo (graniczy bezpośrednio z Gdynią). Obie borykają się z lawinowym zjawiskiem suburbanizacji i w obu jest bardzo duży problem z codziennymi dojazdami do Trójmiasta.
W Grudziądzu powstanie nowy dworzec systemowy
Warsztaty kreatywne dot. modernizacji dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto
PKP S.A. partnerem strategicznym Forum Technologii w Transporcie
Szklarska Poręba uruchomiła komunikację miejską
Jakub Rösler 25 maja 2022
Szklarska Poręba dołączyła do miast, w których funkcjonuje komunikacja miejska. System ruszył w ostatni poniedziałek (23 maja) i funkcjonuje tylko od poniedziałku do piątku. Pasażerowie mogą skorzystać z czterech par kursów w ciągu każdego dnia roboczego.
Szklarska Poręba mówi nie bezpłatnym kursom do Świeradowa. „Nie faworyzujmy turystów”
Gorzów będzie zmuszony podwyższyć ceny biletów komunikacji miejskiej?
Jakub Rösler 24 maja 2022
Gorzów Wielkopolski przymierza się do podwyższenia cen biletów komunikacji miejskiej. Powodem jest znaczny wzrost kosztów funkcjonowania Miejskiego Zakładu Komunikacji. Formalne decyzje jeszcze nie zapadły, ponieważ uchwałę w tej sprawie musi podjąć rada miasta. Jeśli radni zaaprobują zmiany, nowy cennik wejdzie w życie od pierwszego sierpnia obecnego roku.
Trójmiasto. Ceny biletów komunikacji miejskiej w górę
Czy Sochaczew wprowadzi bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców?
Jakub Rösler 24 maja 2022
Władze Sochaczewa rozważają wprowadzenie bezpłatnej komunikacji autobusowej, która miałaby objąć wszystkich mieszkańców posiadających Sochaczewską Kartę Mieszkańca. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na czerwcowej sesji rady miasta. Jeśli radni zaakceptują pomysł, bezpłatna komunikacja ma zostać uruchomiona 1 lipca bieżącego roku.
Elektrobusy i bezpłatna komunikacja miejska w Złotoryi
Nieudane pożegnanie. Czyli Miasteczko Śląskie i ZTM
Jastrzębie-Zdrój z bezpłatną komunikacją miejską
Mikołów: Metropolia to same korzyści transportowe
Roman Czubiński 21 kwietnia 2022
Dzięki przynależności do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii znacznie łatwiej nam zapewniać mieszkańcom atrakcyjną ofertę komunikacji zbiorowej – mówi zastępca burmistrza Mikołowa Mateusz Handel. Korzyści mają charakter nie tylko finansowy, ale i organizacyjny. Zdaniem samorządowca rząd powinien umożliwić powstawanie podobnych związków metropolitalnych także w innych aglomeracjach.
Podsumowanie IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach
Rejestracja na VI Europejski Kongres Samorządów już otwarta!
Rejestracja na VI Europejski Kongres Samorządów już otwarta!
Województwo lubuskie chciałoby kupić pociągi hybrydowe ze środków z KPO
Jakub Rösler 20 kwietnia 2022
Władze województwa lubuskiego także chciałyby zakupić pociągi w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy. Samorząd myśli o zakupie ośmiu hybryd i liczy także na modernizację niektórych linii kolejowych w regionie.
Startuje konkurs na tramwaje z KPO. Kogo premiuje?
Powiat stalowowolski kupuje autobusy. Z KPO
MFiPR: 40 mld zł z KPO na zazielenianie terenów miast. Także na pojazdy i budowę torów tramwajowych
Jankowiak: Wielkopolska potrzebuje kilkudziesięciu nowych pociągów
Jakub Rösler 19 kwietnia 2022
O najbliższych planach województwa wielkopolskiego na to, jak rozwijać transport publiczny w Wielkopolsce rozmawiamy z Wicemarszałkiem regionu odpowiedzialnym za kolej, Wojciechem Jankowiakiem. Wicemarszałek mówi nam o planach na zakup pociągów wodorowych z KPO, rewitalizacji linii kolejowych z programu Kolej+, a także priorytetach samorządu do realizacji w ramach nowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jankowiak: Wielkopolska nie będzie uruchamiać wojewódzkich autobusów
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
Jakub Rösler 11 kwietnia 2022
Rada Miasta Gdyni zdecydowała kilka dni temu o tym, iż także w tym mieście zmieni się cennik biletów na komunikację miejską. Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca obecnego roku. Miasto tłumaczy konieczność podwyżek znacznymi wzrostami cen paliw, a także koniecznością dostosowania cen do innych miast w metropolii.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Kraków wpisze gapowiczów do rejestru dłużników
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Redakcja/inf. pras. 01 kwietnia 2022
Od 1 czerwca 2022 r. w Gdańsku obowiązywać będą nowe ceny biletów komunikacji miejskiej.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
Kraków wpisze gapowiczów do rejestru dłużników
Kraków wpisze gapowiczów do rejestru dłużników
Redakcja/inf. pras. 01 kwietnia 2022
Przybywa miast, których transport miejski decyduje się zgłaszać do rejestru dłużników osoby jeżdżące bez biletu i niepłacące wypisanych z tego powodu kar. W imieniu ZTM Warszawa, w grudniu BIG InfoMonitor wysłał wezwania do zapłaty do 25 tys. stołecznych gapowiczów. Dzięki zainwestowanym w listy 61 tys. zł w dwa miesiące udało się odzyskać ponad 600 tys. zł jeszcze przed upublicznieniem spraw w bazie dłużników. Cierpliwość do gapowiczów stracił też ZTP Kraków, który czeka na 41 mln zł nieuregulowanych kar i od marca wpisuje nie kasujących biletów do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Obecnie w całym kraju zaległości z powodu nieopłaconych kar ma prawie 100 tys. Polaków, ich długi to 141 mln zł.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Jakub Rösler 03 marca 2022
Strajk w Solarisie trwał prawie 40 dni. Dzisiaj w nocy strony doszły jednak do porozumienia, a strajk udało się zakończyć. Pracownicy otrzymają w tym roku wyrównanie już przyznanych podwyżek do kwoty 500 złotych. Kolejne podwyżki wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku, a w przyszłym roku pojawi się także jednorazowa premia za realizację planu produkcji za rok 2022.
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Bez przełomu w Solarisie. Spotkanie stron odwołane
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Jakub Rösler 17 lutego 2022
Strajk w Solarisie trwa już od prawie czterech tygodni. Uczestnicy strajku mówią, że produkcja stoi, firma twierdzi natomiast, że to nieprawda, a sam proces produkcyjny trwa. Rozmowy między strajkującymi prowadzi mediator, którym został były prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Na razie utknęły one jednak w martwym punkcie.
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Bez przełomu w Solarisie. Spotkanie stron odwołane
Matysiak: czas obniżyć ceny biletów kolejowych
Redakcja/inf. pras. 15 lutego 2022
– Tarcza antyinflacyjna nie może pomijać cen biletów kolejowych – mówiła w Sejmie Paulina Matysiak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym i posłanka Lewicy. – Bilety muszą być tańsze, żeby ludzie mogli dojechać do szkoły i do pracy.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Jakub Rösler 03 lutego 2022
Strajk w Solarisie nadal trwa. W ciągu kilku ostatnich dni odbyła się duża manifestacja przed siedzibą spółki z udziałem przewodniczącego Solidarności, Piotra Dudy, a strajkujących odwiedził także wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty. Wicemarszałek obiecał też strajkującym, że w sprawie strajku, skontaktuje się z premierem Hiszpanii, Pedro Sanchezem. Solaris przypomina o już wprowadzonych podwyżkach i uważa, że postulaty strajkujących są nierealne ekonomicznie.
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Bez przełomu w Solarisie. Spotkanie stron odwołane
Gdańsk podnosi ceny biletów komunikacji miejskiej. Od 1 czerwca
Redakcja/inf. pras. 03 lutego 2022
Szalejąca inflacja, wzrost cen energii i paliw, podwyżki wynagrodzeń oraz ubytki w budżecie wynikające z nowych przepisów podatkowych powodują drastyczny wzrost kosztów organizacji transportu publicznego w Gdańsku. Dla władz miasta priorytetem jest utrzymanie wysokiej jakości usług i dalszy rozwój komunikacji zbiorowej, dlatego podjęto decyzję o zmianie taryfy, by zwiększyć wpływy ze sprzedaży biletów. Podwyżki cen biletów wejdą w życie prawdopodobnie 1 czerwca br.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
W Gdyni cięcia w rozkładach jazdy
Jakub Rösler 01 lutego 2022
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni poinformował kilka dni temu o “zmianach” w rozkładzie jazdy. Jeśli przyjrzymy się bliżej, zobaczymy, iż rozkład w znacznej mierze zostanie ograniczony i dojdzie w nim do sporych cięć.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
Bez przełomu w Solarisie. Spotkanie stron odwołane
Jakub Rösler 28 stycznia 2022
Dzisiaj miało odbyć się spotkanie między zarządem spółki, a strajkującymi. Ostatecznie do spotkania nie doszło. Prezes Solarisa, Javier Calleja, poinformował protestujących że nie pojawi się na spotkaniu z powodów pandemicznych. Ci zarzucają mu obłudę.
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Strajk w Solarisie. Firma twierdzi, iż produkcja pojazdów trwa
Jakub Rösler 28 stycznia 2022
Trwa strajk w Solarisie. Na dzisiaj (28 stycznia) zaplanowano pierwsze od wybuchu strajku rozmowy pomiędzy zarządem spółki, a pracownikami. Publikujemy kolejne stanowisko firmy, która twierdzi, że produkcja jest kontynuowana, a z dnia na dzień strajkuje mniej pracowników. Protestujący twierdzą jednak, iż produkcja stoi, a strajkujących pracowników przybywa.
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Prezes Solarisa wybuczany. Będzie spotkanie ze strajkującymi
Jakub Rösler 27 stycznia 2022
Strajk w Solarisie trwa. Dzisiaj na hali produkcyjnej pojawił się Javier Calleja, prezes spółki, który chciał poznać nastroje wśród strajkujących. Calleja został wybuczany i wygwizdany a jutro o 12 dojdzie do spotkania między protestującymi a zarządem firmy.
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Prezydent Starachowic zapowiada bezpłatną komunikację miejską
Jakub Rösler 26 stycznia 2022
Prezydent Starachowic, Marek Materek, zapowiedział wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców miasta, którzy płacą swoje podatki w Starachowicach. Władze miasta liczą na zwiększenie liczby pasażerów, a także redukcję liczby aut, które poruszają się po mieście.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Rusza Lubartowska Komunikacja Miejska
Redakcja/inf. pras. 26 stycznia 2022
Dzisiaj (26 stycznia) w Lubartowie rusza komunikacja miejska. Przez najbliższe dwa miesiące będzie to pilotażowa, bezpłatna linia obsługiwana przez niskoemisyjny autobus. Długość trasy to 17 km – 26 przystanków w jedną stronę. Autobus będzie kursował od poniedziałku do piątku.
Kowary mają komunikację miejską
Komunikacja miejska w Miechowie ruszy 25 października. Flota będzie elektryczna
Seattle. Drużyny jeszcze nie ma, ale kibice będą jeździć za darmo
Strajk w Solarisie trwa, a akcje CAF tracą na wartości
Jakub Rösler 25 stycznia 2022
Jak przebiegło kilkadziesiąt pierwszych godzin strajku w Solarisie? Jak mówią związkowcy, produkcja stanęła, a 90% pracowników produkcji bezpośredniej uczestniczy w strajku generalnym. W drugim dniu protestu, liczba strajkujących zwiększyła się. Akcje CAF, a więc właściciela Solarisa, straciły od zeszłego czwartku 8% wartości.
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Kowary mają komunikację miejską
Jakub Rösler 25 stycznia 2022
Miasto Kowary uruchamia właśnie komunikację miejską. Jak na razie w jej ramach będzie kursować jeden autobus, który będzie świadczył przewozy pasażerskie w ramach jednej regularnej linii. Przewoźnikiem będzie lokalna firma transportowa Partner Tour.
Rusza Lubartowska Komunikacja Miejska
Komunikacja miejska w Miechowie ruszy 25 października. Flota będzie elektryczna
Seattle. Drużyny jeszcze nie ma, ale kibice będą jeździć za darmo
Strajk w Solarisie. Produkcja stanęła
Jakub Rösler 24 stycznia 2022
Dzisiaj o 6 rano rozpoczął się strajk pracowniczy w Solarisie. Jak informują nas przedstawiciele strajkujących, produkcja została wstrzymana, a do strajku dołączyły wszystkie zakłady spółki. Związkowcy powrócili do pierwotnego postulatu, jakim są podwyżki w kwocie 800 złotych dla wszystkich. Solaris przekonuje jednak, że produkcja - choć z problemami - jest kontynuowana.
Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
Solaris. Były prezydent Wrocławia mediuje, a strajk trwa
Klincz w Solarisie. Strajk trwa, rozmów nie ma
Solaris odpowiada na zapowiedź strajku pracowników
Jakub Rösler 20 stycznia 2022
Ostatnio informowaliśmy o planowanym strajku pracowniczym w Solarisie, a dzisiaj publikujemy stanowisko firmy, w którym spółka informuje o ostatnich podwyżkach, a także oskarża związkowców o pozorowane chęci rozmów z przedstawicielami firmy. “Wyrażamy głębokie ubolewanie, że strona Związkowa zdecydowała się na podjęcie, w naszym odczuciu nieproporcjonalnych działań, jakim jest decyzja o strajku” – napisał w oświadczeniu firmy Mateusz Figaszewski, rzecznik Solarisa.
Solaris z giga zamówieniami dla Rzymu: Łącznie aż 354 autobusy!
Kolonia po raz czwarty zamawia wodorowe Solarisy
Francja: Wodorowe Solarisy dla Île-de-France Mobilités
Będzie strajk w Solarisie!
Jakub Rösler 18 stycznia 2022
Jak poinformowała Solidarność działająca w Solaris Bus & Coach, zakończyło się referendum strajkowe, które trwało od miesiąca. Wzięło w nim udział ponad 51% pracowników, którzy w przeważającej większość opowiedzieli się za strajkiem. Strajk Generalny rozpocznie się o 6:00, 24 stycznia 2022 roku.
Solaris z giga zamówieniami dla Rzymu: Łącznie aż 354 autobusy!
Kolonia po raz czwarty zamawia wodorowe Solarisy
Francja: Wodorowe Solarisy dla Île-de-France Mobilités
W Poznaniu nie będzie cięć w rozkładzie jazdy ani podwyżek cen biletów na komunikację miejską
Jakub Rösler 04 stycznia 2022
ZTM Poznań informuje nas, iż na ten moment nie ma planów podnoszenia cen biletów na komunikację miejską, a ponadto nie przewidziano też ograniczania rozkładu jazdy. Wszystko to mimo znacznych podwyżek cen energii elektrycznej, która dotknie także stolicę Wielkopolski.
Które linie obsłużą nowe autobusy MPK Poznań?
Co z poznańskim Mostem Dworcowym?
MPK Poznań testuje nowe autobusy. W tym wodorowego Mercedesa
W Bydgoszczy od 1 stycznia drożej w komunikacji miejskiej
Jakub Rösler 29 grudnia 2021
Bydgoszcz podnosi ceny komunikacji miejskiej. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Bilety jednorazowe zdrożeją o 80 groszy, a o 60 groszy podrożeje bilet godzinny. Nowością będzie wprowadzenie biletów 20 minutowych, które będą kosztować 3 złote za bilet normalny. Znacznie podrożeją za to bilety okresowe.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Ostre cięcie w PKS Piła
Jakub Rösler 23 grudnia 2021
PKS Piła to kolejny przewoźnik autobusowy, który musiał w ostatnim czasie ograniczyć ilość uruchamianych przez siebie kursów. Na początku listopada zostały zlikwidowane nierentowne połączenia, a ostatnio przewoźnik podwyższył także ceny biletów. Powodem jest pandemia, a także brak dofinansowania do przewozów, o które nie wnioskują lokalne samorządy.
Gromadzki o konsolidacji PKS i PKP: Dla przyszłości branży sprawa niszowa
Furgalski: Sama konsolidacja pekaesów w PKP SA nie przyniesie efektów
Rząd proponuje konsolidację PKS-ów pod skrzydłami PKP SA
Bydgoszcz z umową na obsługę 11 linii autobusowych. Do ich obsługi przyjedzie 50 nowych autobusów
Jakub Rösler 06 grudnia 2021
ZDMiKP Bydgoszcz poszukiwał operatora, który obsłuży 11 linii autobusowych w przeciągu 9 lat poczynając od 2023 roku. Przetarg wygrała firma Mobilis, która zaproponowała najkorzystniejszą ofertę. Ostatnio podpisano umowę w tej sprawie. Dzięki temu w mieście pojawi się 50 nowych, niskopodłogowych autobusów.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
Łódź: Ceny biletów mocno w górę. Powód? „Polski Ład”
Roman Czubiński 01 grudnia 2021
Jeśli Rada Miejska przegłosuje wniosek Urzędu Miasta, w przyszłym roku jazda komunikacją miejską po Łodzi będzie kosztowała średnio o ponad 30% więcej. Władze Łodzi tłumaczą taką decyzję niekorzystnymi dla samorządu zmianami podatkowymi, wprowadzonymi przez rząd w programie „Polski Ład”.
GZM złożyła wnioski do programu Polski Ład. W planie zakup 235 autobusów hybrydowych i CNG
Samorządowcy dużo stracą na Polskim Ładzie. Apelują o rekompensaty
Szczecin: Droga energia nie spowoduje zmian w komunikacji
Jakub Rösler 01 grudnia 2021
Szczecin także musi stawić czoła zwiększającej się cenie energii elektrycznej. W przyszłym roku miasto będzie musiało wydać na to ponad 250 tysięcy złotych więcej niż w roku obecnym. Jak na razie jednak stolica Pomorza Zachodniego nie przewiduje z tego powodu zmian w komunikacji publicznej.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Gdańsk z rekordowymi wydatkami na komunikację miejską
Jakub Rösler 16 listopada 2021
Jak poinformował Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, miasto wyda w przyszłym roku ponad 520 milionów złotych na komunikację miejską. Są to rekordowe wydatki, choć jak dodał prezydent, jest to też jednocześnie najtrudniejszy budżet nad jakim przyszło mu pracować. Wszystko za sprawą rosnących cen paliw i energii elektrycznej, które wymuszają rekordowy budżet komunikacyjny.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
PKS Grodzisk: Niewidzialna ręka rynku? Nie w transporcie zbiorowym
Roman Czubiński 10 listopada 2021
Nie uda się zapewnić sprawnej komunikacji publicznej poza dużymi miastami bez silnych organizatorów – stwierdził na debacie podczas Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim Radosław Marek. Jak dodał, poszczególni dotowani przewoźnicy nie powinni konkurować między sobą, uruchamiając połączenia w tych samych relacjach, lecz synchronizować swoje kursy, by zapewnić pasażerom możliwość przesiadki.
HEAL Polska: Sprawny transport zbiorowy to kwestia zdrowia
Samorządowiec: Nieżyciowe przepisy blokują transport w regionach
Dobre prawo ważniejsze od dotacji
Samorządowiec: Nieżyciowe przepisy blokują transport w regionach
Roman Czubiński 09 listopada 2021
Aby siatka połączeń autobusowych w regionie odpowiadała rzeczywistym potrzebom mieszkańców, nie powinna być skrępowana granicami administracyjnymi – powiedział Krzysztof Zienkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie podczas debaty na Kongresie Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta. Jak dodał, pandemia COVID-19 przysporzyła komunikacji regionalnej wiele problemów, z drugiej dała jednak sposobność zademonstrowania pasażerom pewności oferty.
HEAL Polska: Sprawny transport zbiorowy to kwestia zdrowia
PKS Grodzisk: Niewidzialna ręka rynku? Nie w transporcie zbiorowym
Dobre prawo ważniejsze od dotacji
Poznań: ceny energii elektrycznej wzrosną prawie dwukrotnie
Jakub Rösler 09 listopada 2021
Podobnie jak inne polskie miasta, Poznań szykuje się do wzrostów cen energii elektrycznej. Jak podają nam przedstawiciele MPK Poznań, ceny prądu w tym roku kształtowały się na poziomie ponad 330 zł/MWh, a w przyszłym roku mają wynosić ponad 570 zł/MWh. Przewoźnik dodaje też, że na przyszły rok zaplanowano zwiększenie wykorzystywanej energii elektrycznej.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Dobre prawo ważniejsze od dotacji
Roman Czubiński 09 listopada 2021
Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych to narzędzie potrzebne, ale niewystarczające, by stworzyć sieć przewozową odpowiednią do potrzeb mieszkańców. Potrzeba działania w większej skali oraz uproszczenia przepisów. Należy też wprowadzić ryczałtowe dopłaty dla samorządów na cele transportowe zamiast obecnego, wadliwego systemu rekompensat za ulgi – mówił podczas Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta dr Michał Wolański z Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej.
HEAL Polska: Sprawny transport zbiorowy to kwestia zdrowia
PKS Grodzisk: Niewidzialna ręka rynku? Nie w transporcie zbiorowym
Samorządowiec: Nieżyciowe przepisy blokują transport w regionach
Samorządy: Polski Ład grozi nam bankructwem
Roman Czubiński 13 października 2021
Polityka obecnego rządu prowadzi do ograniczenia inwestycji gminnych i powiatowych, a także do uzależnienia władz lokalnych od administracji państwowej – uważają polscy samorządowcy. W Warszawie zakończyło się zorganizowane przez Związek Miast Polskich spotkanie włodarzy lokalnych i regionalnych. Jego uczestnicy wręczyli marszałek Sejmu Elżbiecie Witek apel o wycofanie się z rozwiązań niekorzystnych dla społeczności lokalnych.
BGK poszedł na rekord – aż 6,6 mld zł dla samorządów w 2023 roku
Urzędnicy i mieszkańcy. Wieczna walka czy współpraca na rzecz wspólnego dobra?
Raport: Jak samorządy dotują komunikację publiczną?
Ponad pół miliarda złotych za jazdę na gapę
Jakub Rösler 03 sierpnia 2021
Chęć zaoszczędzenia na bilecie, pośpiech lub zapominalstwo pakują pasażerów jeżdżących „na gapę” środkami transportu publicznego w coraz większe tarapaty. Łączny dług, który mają do spłacenia za brak opłaty za przejazd wynosi obecnie niemal 512,5 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. W ciągu ostatnich trzech lat zdążył urosnąć o 37 proc. I choć zadłużenie rośnie niezależnie od wieku gapowiczów, to największy przyrost widać wśród nieletnich. Ich zobowiązania za jazdę na gapę wzrosły w tym czasie ponad 12-krotnie.
Wśród nieletnich gapowiczów przeważają dziewczęta. Konsekwencje jazdy bez biletu mogą być dotkliwe
Warszawa: Jak odzyskać pasażerów transportu zbiorowego po pandemii?
Roman Czubiński 30 marca 2021
Spowodowany pandemią spadek dochodów ze sprzedaży biletów nie doprowadził do załamania komunikacji miejskiej w stolicy, jednak długofalowo może odbić się na niej bardzo negatywnie. Aby temu zapobiec, trzeba walczyć o pasażerów przy pomocy innowacji, usprawniania ruchu i odpowiedzialnego planowania przestrzennego – to wnioski z debaty o transporcie zbiorowym w Warszawie, zorganizowanej przez stołeczną redakcję Gazety Wyborczej.
Nowy system biletowy. ZTM Warszawa prowadzi rozmowy z firmami
ZTM Warszawa szuka kolejnych przewoźników "pomostowych". 75 autobusów
ZTM Warszawa wybrał przewoźnika z używanymi autobusami
Raport: Jak samorządy dotują komunikację publiczną?
Roman Czubiński 10 lutego 2021
W ciągu 5 lat poprzedzających pandemię COVID-19 samorządy stale zwiększały dopłaty do transportu zbiorowego. Wciąż wiele z nich – zwłaszcza gmin wiejskich i powiatów – nie dotowało komunikacji publicznej dla swoich mieszkańców w ogóle bądź czyniło to w symbolicznej skali. Ogromne jest też terytorialne zróżnicowanie wysokości dopłat – to ustalenia raportu na temat subsydiowania transportu zbiorowego w polskich miastach, przygotowanego przez redakcję pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”.
BGK poszedł na rekord – aż 6,6 mld zł dla samorządów w 2023 roku
Urzędnicy i mieszkańcy. Wieczna walka czy współpraca na rzecz wspólnego dobra?
Samorządy: Polski Ład grozi nam bankructwem
Flixbus: Nadchodzą trudne czasy, ale jesteśmy przygotowani
Łukasz Malinowski 30 października 2020
FlixBus ogranicza liczbę połączeń i tnie ofertę. Spółka zapewnia, że to kwestia dostosowania do sytuacji wywołanej pandemią. – Dokładnie analizujemy dane i widzimy z wyprzedzeniem spadek popytu, dzięki czemu możemy automatycznie zareagować. Wielu przewoźników na rynku nie ma takich narzędzi. Mimo ograniczenia oferty nadal mamy ponad 70 autobusów wykonujących operacje i jest to w tej chwili największa flota w Polsce – przyznaje Michał Leman, dyrektor FlixBusa w Polsce. Zapewnia przy tym, że firma jest gotowa do dalszej ekspansji i w roku 2021 będzie przywracała połączenia.
Leman: Warszawa zasługuje na porządny dworzec autobusowy
Flixbus wykorzystuje słabość kolei na dwóch ważnych krajowych trasach
Z Polski do Anglii autobusem. Co jeszcze w nowej siatce Flixbusa?
Inwestycje infrastrukturalne w Polsce. Co z transportem publicznym, koleją i CPK?
Redakcja 18 października 2020
Inwestycje publiczne – nie tylko w naszym kraju – są jedną z recept na wychodzenie z kryzysu gospodarczego. Dzisiaj spodziewamy się bardzo dużych środków, które trafią do Polski w ramach funduszu odbudowy z Unii Europejskiej.
MPK Wrocław łączy siły z wrocławskimi firmami w walce z COVID-19
Koronawirus: Polacy wrócą do samochodów?
Odmrażamy gospodarkę, ale nie transport
Trzaskowski apeluje o pieniądze dla transportu publicznego
Rafał Dybiński 16 października 2020
- Wprowadzanie ograniczeń do komunikacji jest kompletnie przypadkowe - wyznał Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy Polski, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Niemal miliard pasażerów w warszawskiej komunikacji w 2023 roku
Weekendowe zmiany w kursowaniu metra linii M1
Rok z buspasem na Puławskiej
Szczecin idzie pod prąd. Obniży ceny biletów okresowych
Michał Szymajda 15 października 2020
Większość największych polskich miast wprowadziła lub w najbliższym czasie zamierza podwyższyć ceny biletów. Inną drogą zamierza pójść Szczecin. Zmiany zapowiedziano na wiosnę 2021.
Niemcy: Transport tylko z paszportem covidowym bądź testem
Niemcy rozważają dalsze ograniczenia. Transport tylko z certyfikatem?
Jak zmieniły się nawyki transportowe w czasie pandemii
Białystok: Spadek dochodów wymusił cięcie oferty
Roman Czubiński 31 sierpnia 2020
Konieczność poszukiwania oszczędności w działaniu komunikacji miejskiej wynika nie tylko z pandemii koronawirusa – mówi Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Podobnie jak w innych ośrodkach, jednym ze sposobów na dopięcie budżetu było rozrzedzenie kursów. Jak wynika z zapowiedzi władz miasta, poprzednia częstotliwość nie zostanie przywrócona jeszcze długo.
Białystok: Prawie 60-proc. spadek sprzedaży biletów
Zielona Góra: Stabilna sytuacja MZK mimo trudności
Roman Czubiński 21 sierpnia 2020
Mniejsze dochody samorządu z podatku PIT i zwiększenie płacy minimalnej nie były tak dotkliwe finansowo, jak podwyżka cen prądu – ocenia zielonogórski Urząd Miasta. Miało to szczególne znaczenie dla miejskiego przewoźnika, który przy odnowie taboru zdecydowanie postawił na elektrobusy. W połączeniu z pandemią COVID-19 spowodowało to konieczność szukania oszczędności i zwiększenia dotacji z miejskiego budżetu.
MZK Zielona Góra ma elektryczną Pileę
Zielona Góra. "Szóstka" pojedzie dalej
Zielona Góra poszerza siatkę komunikacji miejskiej. Dzięki minibusom
Tramwaje w Anglii z kolejnym rządowym wsparciem
Rafał Dybiński 12 sierpnia 2020
Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył kolejne środki na wsparcie dla pięciu sieci tramwajowych i lekkiej kolei znajdujących się w Anglii.
Niemcy: Transport tylko z paszportem covidowym bądź testem
Niemcy rozważają dalsze ograniczenia. Transport tylko z certyfikatem?
Jak zmieniły się nawyki transportowe w czasie pandemii
Franciszek Sterczewski: Stan transportu pokazuje stan państwa
Jakub Dybalski 15 marca 2020
–- Nie da się przeprowadzić prostego podziału na partie „prosamochodowe” i „antysamochodowe”. Wiele zależy od lokalnej specyfiki, a także od podziałów pokoleniowych – mówi w rozmowie z Transportem Publicznym poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski. – Coraz więcej młodych posłów i posłanek dostrzega wagę transportu publicznego. Zarówno z własnego doświadczenia, jak i z globalnego punktu widzenia wiedzą, dlaczego jest on ważny i dlaczego państwo powinno stawiać na zrównoważony rozwój – zaznacza.
Sterczewski: Dobry transport publiczny to kwestia cywilizacyjna
Poznań. Radni przegłosowali podwyżkę cen biletów od 1 lipca
jd/inf. pras. 12 marca 2020
W Poznaniu przyjęto uchwałę o zmianach cen biletów od 1 lipca. Nieznacznie różnią się od zapowiedzianych wcześniej propozycji, które mają zasypać dziurę powstałą wskutek zmniejszenia stawki PIT i wysokich cen prądu.
Francja: Loty muszą być drogie!
Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?
Unijna ekopolityka spowoduje wzrost cen lotów
Lublin zwiększa częstotliwość komunikacji po lutowych cięciach
Jakub Dybalski 25 lutego 2020
Zwiększenie częstotliwości kursowania linii komunikacyjnych do 15 minut, dodatkowe kursy oraz koordynacja godzin odjazdów to najważniejsze zmiany, jakie wejdą w życie w rozkładach jazdy od 1 marca. ZTM wycofuje się z części cięć, które wprowadzono 1 lutego, dzięki dodatkowym 5 mln zł przesuniętym w budżecie na komunikację.
Łódź: kolejny rok cięć w rozkładach
Warszawa: 100 mln zł mniej na komunikację. Przewoźnicy zacisną pasa
Manchester. Od tego roku za darmowe bilety emeryci… muszą zapłacić
Jakub Dybalski 20 lutego 2020
Od lutego emeryci, którzy do tej pory korzystali z darmowego biletu na środki transportu w aglomeracji Manchesteru, muszą zapłacić 10 funtów rocznie za możliwość korzystania z transportu szynowego. Dotyczy to ponad 100 tys. pasażerów. – Bez pieniędzy nie utrzymamy transportu publicznego na tym poziomie, na jakim chcemy, żeby był – mówi burmistrz Andy Burnham.
Warszawa. W 2018 r. ZTM sprzedał bilety warte 955 mln zł
Indonezja. Plastikowe butelki biletami na autobus
W Polregio i Kolejach Śląskich dzięki Visa można kupić bilety za pół ceny
Więcej PIT-u dla Warszawy? Według MJN to możliwe
Jakub Dybalski 17 lutego 2020
2 mld zł rocznie – tyle, według szacunków stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, mogłaby zyskać Warszawa, na tutejszych pracownikach, którzy nie płacą podatków w stolicy. Choć suma wynikająca z pobieżnych wyliczeń jest dyskusyjna, to propozycje aktywistów są ciekawe.
Congestion tax. Galerie handlowe zapłacą za korki?
Trójmiasto złożyło projekt ustawy metropolitalnej Gdańsk–Sopot–Gdynia
Jakub Dybalski 13 lutego 2020
Podczas środowej konferencji dotyczącej zapowiedzianego wspólnego biletu miesięcznego dla całej nadbałtyckiej aglomeracji prezydent Sopotu Jacek Karnowski wspomniał o złożeniu w Senacie projektu ustawy metropolitalnej dla Trójmiasta. Co więcej z zapowiedzi samorządowców wynika, że ceny biletów mają być ustalane na poziomie metropolii, a nie w każdej z gmin z osobna.
PiS pieniądze na komunikację w MegaWarszawie liczy… podwójnie
Gdańsk, Gdynia i Sopot chcą metropolii. Czy nie za późno?
Bydgoszcz planuje cięcia niedzielnych rozkładów
Jakub Dybalski 12 lutego 2020
Od pierwszego marca w niedzielę kluczowe tramwaje i autobusy mają jeździć co 30 minut. Miasto zaplanowało cięcia szukając oszczędności. Z podobnego pomysłu w Warszawie szybko się jednak wycofano.
Bydgoski Rower Aglomeracyjny podsumowuje sezon
Bydgoszcz podaje datę otwarcia nowej trasy tramwajowej
Bydgoszcz chce ucywilizować przejście przez Wojska Polskiego
Lublin próbuje ratować komunikację. Dodatkowe 5 mln zł
Jakub Dybalski 12 lutego 2020
Prezydent Lublina podjął we wtorek decyzję o przesunięciu 5 mln zł w budżecie ze środków przeznaczonych na remonty i inwestycje drogowe na bieżące funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Na gorąco „dogęszczane” są niektóre linie, a z zapowiedzi wynika, że ceny biletów dla pasażerów, którzy nie są mieszkańcami Lublina, wzrosną. To próba łatania dziur po cięciach w transporcie publicznym.
Lublin pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej
Kto będzie wozić pasażerów lubelskiej komunikacji?
Kto będzie wozić mieszkańców Lublina? Kolejny przetarg
UK. Boris Johnson ogłasza brytyjski "Autobus+" wart 5 mld funtów
Jakub Dybalski 11 lutego 2020
Według brytyjskich mediów premier Boris Johnson ma dziś (wtorek) ogłosić plan dofinansowania brytyjskiego transportu lokalnego kwotą 5 mld funtów do wydania przez najbliższe pięć lat. Te pieniądze zostaną wydane głównie na lokalne połączenia autobusowe, ale też na rozbudowę infrastruktury rowerowej. Szczegóły ma zawierać National Bus Strategy, która będzie ogłoszona za kilka miesięcy.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
Komunikacja miejska w Polsce porażona PIT–em
Jakub Dybalski 10 lutego 2020
Miasta mają mniej pieniędzy z obniżonego PIT i większe wydatki na energię elektryczną. I choć samorządowcy zarzekają się, że budżet zepną, to oszczędności lub dodatkowych pieniędzy szukają w komunikacji miejskiej. Tak najłatwiej, ale to ryzykowne.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
10 miast z unijnym dofinansowaniem na 190 elektrobusów
Jakub Dybalski 30 stycznia 2020
W czwartek (30 stycznia) podpisano kolejne 10 umów na unijne dofinansowanie projektów transportu miejskiego. Dzięki wsparciu z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zakupionych zostanie 190 nowych autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice dużych miast takich jak Kraków, Poznań, Gdynia, ale również mniejszych - Radomia, czy nawet Piły i Malborka. W uroczystości wzięli udział minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz przedstawiciele samorządów miast beneficjentów.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
Poznań podnosi ceny biletów, chyba że rząd odda pieniądze
Jakub Dybalski 22 stycznia 2020
Od lipca w Poznaniu zaplanowano podwyżkę cen biletów i to dość znaczną. 30-dniowy zdrożeje z 99 do 119 zł, jednorazowe bilety będą kosztować o złotówkę więcej. Drożeje też taryfa przystankowa w oparciu o tPortmonetkę na karcie PEKA. Bezpłatna komunikacja dla uczniów ma być zastąpiona biletem rocznym. Ratusz zaznacza, że podwyżki nie będą konieczne, jeśli rząd zwróci miastu kwoty poniesione na oświatę i wyrówna stratę wpływów z PIT.
Poznań musi wyremontować dach dworca Junikowo
Poznań. Powstanie łuk torowy przy Kupcu Poznańskim?
W Poznaniu ruszą dwie nowe linie minibusowe
Czy 1 stycznia na ulice wyjadą autobusy? Ustawa o ustawie spóźniona
Jakub Dybalski 11 grudnia 2019
Rząd przesłał do Sejmu czwarty już projekt krótkiej ustawy, która przesunie o rok wejście w życie kluczowych przepisów Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Zrobił to jednak tak późno, że nowela może nie wejść w życie przed końcem roku. A wtedy czeka nas chaos, na co zwraca uwagę ekspert Klubu Jagiellońskiego Bartosz Jakubowski.
Chaosu raczej nie będzie. Sejm przełożył o kolejny rok przepisy ustawy o PTZ
Ustawa PTZ. Dziesiąty projekt nowelizacji… znosi obowiązki powiatów
Prawnik: Nową ustawę o PTZ powinna stworzyć branża
Wyszków z planami na własną komunikację
Przemysław Farsewicz 22 listopada 2019
Wyszków chce uruchomić komunikację gminną. Autobusy na terenie miasta i gminy miałyby zacząć jeździć już na początku przyszłego roku. Problemem może się okazać cena.
ZTM Warszawa szuka operatorów z używanymi autobusami
Kraków zapowiada przetarg na przewozy autobusowe
Bydgoszcz szuka przewoźnika do obsługi 11 linii do końca 2031 r.
Warszawa. Obwodnica na półkę. Tramwaj na Gocław nie
Jakub Dybalski 13 listopada 2019
Rafał Trzaskowski przedstawił dziś na konferencji w ratuszu założenia budżetu stolicy na 2020 r., w tym plany cięć budżetowych spowodowanych mniejszymi wpływami w efekcie działań rządu. Odłożona w czasie zostaje budowa obwodnicy śródmiejskiej na Pradze i przedłużenie Trasy Świętokrzyskiej. Cięcia nie obejmą budowy metra i planowanego tramwaju na Gocław. Na transport Warszawa wyda w przyszłym roku 3,6 mld zł.
Ministerstwo Finansów zapowiada nowy system finansowania samorządów
Warszawa: Wpływy pokrywają 30% wydatków na komunikację. Cięć nie będzie
Gdański budżet w 2024 r. Więcej na komunikację
Niemcy. Niższy VAT na podróż koleją. Flixbus ograniczy połączenia?
Jakub Dybalski 04 listopada 2019
Niemiecki rząd planuje obniżkę stawki podatku VAT na bilety kolejowe z 19 do 7 proc. Dzięki temu pociągi będą bardziej konkurencyjne, wobec transportu lotniczego i drogowego. Plany krytykuje Flixbus, który zapowiada ograniczenie tras nawet o 30 proc.
Koleje Niemieckie testują autonomiczne auta
DB pokazało wnętrze wagonów Talgo dla pociągów ICE Berlin - Amsterdam [zdjęcia, film[
Deutsche Bahn zostanie partnerem sojuszu lotniczego Star Alliance
Częstochowska komunikacja miejska drożeje. Po siedmiu latach
Dominik Wójcik 31 października 2019
Od listopada drożeją bilety komunikacji miejskiej w Częstochowie – jednorazowe i okresowe. Miasto likwiduje też darmową komunikację dla uczniów, choć za bilet miesięczny zapłacą tylko 25 zł, a za kwartalny – 60 zł. Jest drożej, jak tłumaczy ratusz, przez wymagania rynku, ale też rosnące obciążenia samorządu spowodowane decyzjami rządu.
Francja: Loty muszą być drogie!
Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?
Unijna ekopolityka spowoduje wzrost cen lotów
Sąd rozkłada transport [komentarz]
Bartosz Piłat 30 października 2019
Orzeczenie sądu nakazujące zwrot pieniędzy pasażerowi, który zamówił przewóz samochodem prywatnym, bo nie mógł doczekać się na przystanku na autobus, uznaję za skandaliczne. Sąd takim wyrokiem wypacza rozumienie transportu publicznego. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego w Polsce upadły niemal wszystkie „pekaesy”, to właśnie dlatego, że elity traktują transport zbiorowy jak klasyczną komercyjną usługę.
Czy mieszkańcy gminy Mińsk Mazowiecki potrzebują transportu zbiorowego?
Wykluczenie: Przewozy trzeba dotować mądrze
Warszawski Chrzanów bez autobusów. Skutki braku planowania
Sofia zyskała 130 mln euro na elektryczny tabor komunikacji miejskiej
Jakub Dybalski 13 października 2019
Władze stolicy Bułgarii i tamtejszy minister środowiska i zasobów wodnych podpisali porozumienie w sprawie unijnego dofinansowania czterech projektów związanych z zakupem w sumie 137 tramwajów, autobusów elektrycznych i trolejbusów.
Pesa dostarczy do stolicy Bułgarii kolejne 25 tramwajów. To już czwarta umowa
Sofia z trzema ofertami na tramwaje. Pesa z największymi szansami
Pierwszy Swing z nowej dostawy wozi już pasażerów w Sofii
Lublin bez 10 trolejbusów od Ursusa. Umowa zerwana
Jakub Dybalski 03 października 2019
Nie będzie 10 trolejbusów dla Lublina, które miał dostarczyć Ursus Bus. Termin minął, autobusy nie przyjechały. Rzeczniczka ZTM Lublin przyznała, że oznacza to rozwiązanie umowy z winy dostawcy i jednocześnie powiększenie kłopotów finansowych Ursusa, bo taka sytuacja wiąże się z karą.
Lublin szykuje nowy projekt unijny. Bez nowych odcinków sieci trolejbusowej
70 lat trolejbusów w Lublinie
Jaka przyszłość czeka lubelskie trolejbusy? Miasto nie planuje ofensywy
Dunkierka. Wzorowa bezpłatna komunikacja. Pasażerowie rezygnują z auta
Jakub Dybalski 29 września 2019
Od roku transport publiczny we francuskiej Dunkierce jest bezpłatny. Efekty przerosły oczekiwania, autobusy w godzinach szczytu są pełne, a część pasażerów, jak sama deklaruje, sprzedaje samochody. To, szeroko dyskutowany we Francji, sukces mera Patrice'a Vergriete'a. Ale sprowadzanie wszystkiego tylko do rezygnacji z biletów byłoby uproszczeniem.
Estonia zapowiada koniec bezpłatnej komunikacji autobusowej
Częstochowscy uczniowie w komunikacji miejskiej nadal bezpłatnie
W Luksemburgu za transport publiczny już nie zapłacisz
Mazowsze uruchamia drugi nabór w ramach Funduszu Autobusowego
Jakub Dybalski / Witold Urbanowicz 13 września 2019
W czwartek 12 września wojewoda mazowiecki ogłosił drugi nabór wniosków na dofinansowanie przewozów autobusowych w ramach rządowego Funduszu autobusowego. W pierwszym rozdano zaledwie kilkanaście procent dostępnej sumy. Teraz nabór ma potrwać miesiąc.
50 linii z dofinansowaniem z funduszu autobusowego na Warmii i Mazurach
Mazowieckie: Ponad 21,4 mln zł na przewozy autobusowe
Fundusz Autobusowy. Nowe kryteria oceny wniosków
Ząbki pomostowo z PKS Grodzisk. Obniżka PIT problemem
Jakub Dybalski 11 września 2019
W Ząbkach najprawdopodobniej znów nie udało się rozstrzygnąć przetargu na obsługę lokalnej komunikacji miejskiej. Jedyna oferta przekroczyła budżet. Podwarszawskie miasto tłumaczy, że nie może go podnieść, bo rządowa obniżka PIT spowoduje w budżecie miasta dziurę, na którą nie było przygotowane.
Mieszkańcy Ząbek dojeżdżający koleją zapłacą mniej za wspólny bilet ZTM
Ząbki z umową z PKS Grodzisk i PKS Gostynin na obsługę komunikacji
Metrobus do Ząbek zamiast tramwaju?
Częstochowa. Wstrzymanie budowy tramwaju. Miasto: Wina rządu
Dominik Wójcik 07 września 2019
Częstochowski magistrat wydał oświadczenie, w którym informuje, że z powodu działalności władz centralnych samorząd został obciążony nieprzewidzianymi wydatkami. W efekcie zmuszony jest zrezygnować z wielu inwestycji, w tym rozbudowy tramwaju w dzielnicach Tysiąclecie i Parkitka.
Gdzie dojadą tramwaje pod Jasną Górą?
Częstochowa przygotowuje się na nowe rozdanie. Kucelin i Parkitka
Częstochowski dylemat. Remont Kucelina albo budowa Parkitki?
Wrocław. „Buspas Challenge” i koniec z wakacyjnymi rozkładami
Jakub Dybalski 04 września 2019
W środę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zorganizował konferencję, na której przedstawił działania miasta dla poprawy komunikacji publicznej i zapowiedział kolejne zmiany. Wymienił buspasy, które powstały w ostatnim czasie, pochwalił się parkingami Park&Ride. Zapowiedział też, że tegoroczny, wakacyjny rozkład jazdy będzie ostatnim takim. Od 2020 r. latem nie będzie zmian w rozkładach autobusów i tramwajów w stosunku do pozostałych miesięcy.
Jacek Sutryk: Więcej aut Wrocław nie wytrzyma
GZM. Powstał projekt komunikacji na Górnym Śląsku i w Zagłębiu
jd/inf. pras. 02 września 2019
14 przyspieszonych linii autobusowych, skracających czas dojazdu do 25 ośrodków w Metropolii oraz system nowych połączeń dowożących pasażerów do miejsc przesiadkowych, gdzie będą zatrzymywać się metrolinie. To główne założenia projektowanej siatki połączeń górnosląsko-zagłębiowskiego Zarządu Transportu Metropolitalnego. – Naszym priorytetem wciąż jest kolej jako kręgosłup transportu publicznego. Jednak to wyzwanie na wiele lat. Stąd też pomysł utworzenia metrolinii, które już teraz mogłyby uzupełnić ofertę tam, gdzie pociągów brakuje – podkreślają przedstawiciele Metropolii.
GZM wprowadza nowe rozwiązania informatyczne. Pomogą one mieszkańcom lepiej planować podróż
Jaworzno nie chce wejść do śląskiej metropolii
Prezydent Świętochłowic: Zbyt mało pieniędzy dla metropolii Śląska
Kielce. Na debatę o komunikacji nie przyszedł nikt z MPK
Jakub Dybalski 29 sierpnia 2019
W środę w Kielcach odbyła się debata o przyszłości komunikacji w tym mieście, zorganizowana przez ratusz. Władze MPK Kielce i przedstawiciele związków zawodowych się na niej nie pojawili. Za to kilka godzin wcześniej, we wspólnym oświadczeniu, wyrazili „ogromne zdziwienie”, że zostali zaproszeni.
MPK Kielce z nowymi autobusami MAN
MPK Kielce pokazuje nowe autobusy
MPK Kielce kupiło kolejne autobusy
Dublin kupi 600 autobusów i wytyczy dla nich 16 korytarzy
Jakub Dybalski 21 lipca 2019
Stolica Irlandii to jedno z bardziej zakorkowanych miast w Europie. Plan miasta i rządu zakłada w ciągu najbliższych dziesięciu lat całkowite zreformowanie komunikacji autobusowej. Poza kupieniem nowego taboru jednym z planów jest wytyczenie sieci buspasów, które promieniście połączą przedmieścia z centrum.
Czy mieszkańcy gminy Mińsk Mazowiecki potrzebują transportu zbiorowego?
Wykluczenie: Przewozy trzeba dotować mądrze
Warszawski Chrzanów bez autobusów. Skutki braku planowania
Sosnowiec. Miasto chce płacić za taksówki, a nie za tramwaje
Jakub Dybalski 06 lutego 2019
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński rozważa zastąpienie nocnych kursów autobusów i tramwajów… taksówkami. Miasto miałoby podpisać umowę z korporacją taksówkową i płacić za przejazdy pasażerów. Powodem jest poszukiwanie oszczędności.
Warszawa podsumowuje kontrole taksówek i przewozu osób. Ponad 500 nieprawidłowości
Raport ZDG TOR: Przewozy taksówkami po zmianie prawa. Konieczne kontrole KAS i GITD
Rząd przyjął projekt „ustawy uberowej”. Jazda tylko z licencją
Jak aktywiści z USA (skutecznie) bronią się przed autobusem i tramwajem
Jakub Dybalski 30 grudnia 2018
Nie jest tajemnicą, że Amerykanie potrafią wykazać się postawą obywatelską i dobrą organizacją. Na przykład rujnując wart ponad 5 miliardów dolarów plan rozbudowy transportu publicznego w Nashville przy cichym wsparciu potentatów z branży paliwowo–chemiczno–energetycznej. Aktywista w USA niekoniecznie kojarzy się z lewicującym fanem tramwajów i jarmużu.
Od 1 czerwca podwyżki cen biletów miejskich w Aglomeracji Trójmiasta
Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
W Gdańsku podwyżki cen biletów od 1 czerwca
Bez zdecydowanych ruchów państwa komunikacja regionalna upadnie
Dominik Wójcik 19 lipca 2018
Moje ostatnie obserwacje przemian oraz rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za komunikację w jednym z polskich regionów przyprawiają mnie o konsternację i utwierdzają w przekonaniu, że samorządy terytorialne nigdy nie wezmą się właściwie za temat komunikacji.
Komunikacja regionalna: Wciąż trwa chaos informacyjny
Co zmienią nowe przepisy transportu publicznego?
Kto zrzeszy się, aby skomunalizować PKS Częstochowa?
Adamczyk: Musimy znaleźć konsensus dotyczący Ustawy ptz
Michał Szymajda 30 maja 2018
Podczas konferencji prasowej, na której PKP Intercity podpisało umowę z Newagiem, dotyczącą dostawy 20 lokomotyw elektrycznych, w ogniu pytań znalazł się obecny na niej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Duża część pytań dotyczyła opóźnienia we wprowadzeniu nowelizacji Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.
Chaosu raczej nie będzie. Sejm przełożył o kolejny rok przepisy ustawy o PTZ
Czy 1 stycznia na ulice wyjadą autobusy? Ustawa o ustawie spóźniona
Ustawa PTZ. Dziesiąty projekt nowelizacji… znosi obowiązki powiatów
Jasna Góra: PKS-om potrzebna jest pomoc państwa
Kasper Fiszer 25 kwietnia 2018
Przedsiębiorstwom komunikacji autobusowej poza miastami potrzebne jest wsparcie państwa – usłyszeli z ambony uczestnicy tegorocznej pielgrzymki pracowników PKS. Duszpasterz transportowców skrytykował także proponowany kształt nowelizacji o publicznym transporcie zbiorowym. – Nie przynosi ona żadnych propozycji dodatkowego finansowania – przekonywał.
Ostre cięcie w PKS Piła
Gromadzki o konsolidacji PKS i PKP: Dla przyszłości branży sprawa niszowa
Furgalski: Sama konsolidacja pekaesów w PKP SA nie przyniesie efektów
Ranking miast. Warszawa liderem finansowania transportu. Poznań goni
Jakub Dybalski 21 kwietnia 2018
Sprawdziliśmy w ponad 30 miastach jak urzędnicy cenią komunikację miejską. Warszawa na bieżące finansowanie transportu publicznego wydaje prawie 16 proc. budżetu. Pozostałe miasta są daleko w tyle, choć Poznań próbuje do niej równać, a mocno transport publiczny cenią też Tychy. Polska stolica jest też jedynym z dużych miast, o którym można powiedzieć, że to kierowcy finansują komunikację miejską, bo budżetowe wydatki na ten cel, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są wyższe niż ten mieszkaniec wydaje na dwanaście biletów miesięcznych.
Ministerstwo Finansów zapowiada nowy system finansowania samorządów
Warszawa: Wpływy pokrywają 30% wydatków na komunikację. Cięć nie będzie
Gdański budżet w 2024 r. Więcej na komunikację
Warszawa wydaje na transport co piątą złotówkę
Jakub Dybalski 17 kwietnia 2018
Im większe miasto, tym więcej wydaje na transport publiczny. Nie tylko jeśli chodzi o sumę, ale też jeśli chodzi o procent budżetu. Z zestawienia przygotowanego przez Mobilis wynika, że w największych polskich metropoliach to setki milionów złotych rocznie, a w stolicy blisko trzy miliardy. Według przewoźnika większe otwarcie rynku mogłoby pomóc w oszczędnościach.
Mobilis zostaje z krótkimi wozami w Warszawie
Mobilis zostaje w Warszawie. Jest umowa
Od 1 stycznia nowe autobusy wyjadą na bydgoskie ulice
Paryż. Mer Anne Hidalgo rozważa darmową komunikację miejską
Jakub Dybalski 22 marca 2018
Mer Paryża Anne Hidalgo poleciła przygotowanie różnych wariantów wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Paryżu od 2020 r. Ma to być kolejny ze sposobów na walkę ze smogiem. Będzie to jednak trudne, bo nie tylko Hidalgo zarządza paryskim transportem publicznym, zresztą już spadła na nią fala krytyki ze strony politycznych rywali.
Paryż: 18 euro za godzinę parkowania SUV. Będzie referendum
Masowa kradzież rowerów w Paryżu. Niektóre z nich trafiają za granicę
Od 1 lipca koniec starych aut w centrum Paryża
Łódź: Czy wzrośnie finansowanie komunikacji?
Roman Czubiński 13 marca 2018
Niedawna korekta układu linii łódzkiej komunikacji miejskiej, ale bez zwiększenia pracy przewozowej, stała się pretekstem do dyskusji o wciąż w dużej części niezaspokojonych potrzebach przewozowych. Podczas gdy strona miejska tłumaczy sytuację ograniczeniami budżetu, społecznicy przekonują, że doinwestowanie komunikacji miejskiej i zmiany organizacyjne w jej działaniu opłacą się w dłuższej perspektywie.
Darmowe przejazdy ŁKA dla młodych. Co z łódzką komunikacją miejską?
Łódź: Roszady na sieci komunikacyjnej. Lepiej będzie od stycznia?
MPK-Łódź: Sytuacja kadrowa wśród kierowców się stabilizuje
Gromadzki: Zmiany w ustawie o PTZ wymagają dopracowania
Roman Czubiński 01 lutego 2018
W projekcie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym znajdują się rozwiązania dobre, jak wymóg utrzymywania połączeń między stolicami powiatów i województw, i złe, jak zakaz komercyjnych połączeń wojewódzkich – mówi w rozmowie z „Transportem Publicznym” rzecznik ZKM Gdynia i właściciel firmy Public Transport Consulting Marcin Gromadzki. Zdaniem specjalisty dotychczasowy przebieg prac nad ustawą był efektem podatności resortu oraz posłów i senatorów na zabiegi grup interesu o sprzecznych celach.
Chaosu raczej nie będzie. Sejm przełożył o kolejny rok przepisy ustawy o PTZ
Czy 1 stycznia na ulice wyjadą autobusy? Ustawa o ustawie spóźniona
Ustawa PTZ. Dziesiąty projekt nowelizacji… znosi obowiązki powiatów
Gromadzki: W sprawie ulg ustawowych potrzeba kompromisu
Roman Czubiński 30 stycznia 2018
Przewozy komercyjne wewnątrz województwa powinny być możliwe, ale bez refundowania ulg ustawowych. Te powinny być rekompensowane tylko w przewozach zamawianych przez władze publiczne, ale tylko dla biletów okresowych – uważa Marcin Gromadzki, ekspert z firmy Public Transport Consulting. Jak dodaje, w trosce o okazjonalnych pasażerów mających prawo do ulg należy jednocześnie zobowiązać wszystkich przewoźników do ich honorowania w zakresie biletów jednorazowych, mimo braku ich refundacji.
Chaosu raczej nie będzie. Sejm przełożył o kolejny rok przepisy ustawy o PTZ
Czy 1 stycznia na ulice wyjadą autobusy? Ustawa o ustawie spóźniona
Ustawa PTZ. Dziesiąty projekt nowelizacji… znosi obowiązki powiatów
Rachwalski: Komunikacja autobusowa potrzebuje gospodarza
Kasper Fiszer 20 grudnia 2017
Usamorządowienie kolei regionalnej z silną pozycją marszałka województwa jako organizatora przewozów mogłoby być wzorem dla przemian, jakie niezbędne są w sektorze regionalnej komunikacji autobusowej – to najważniejszy wniosek z wystąpienia Piotra Rachwalskiego na tegorocznym Kongresie Kolejowym. Prezes Kolei Dolnośląskich podkreślał, że kluczowym jest wyznaczenie konkretnego gospodarza, który byłby odpowiedzialny za funkcjonowanie transportu na swoim obszarze.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
GOP: Czy powstanie kolej metropolitalna?
Kasper Fiszer 10 grudnia 2017
Czy kolej na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia będzie wspierana przez powstający związek metropolitalny? Pozostająca w fazie organizacji, ale rozpoczynająca swoją działalność już za niecały miesiąc metropolia górnośląska rozważa zaangażowanie się we wsparcie systemu kolejowego na terenie konurbacji. Możliwy scenariusz zakłada zakup taboru, który zostałby przekazany Kolejom Śląskim.
Katowice. Zmiany komunikacyjne na Giszowcu
Tychy, Tarnowskie Góry, Radzionków, Bieruń, Chełm Śląski, Bytom i Imielin z nowymi metroliniamii
GZM: Niedługo karta płatnicza będzie biletem
Dilax: Zliczanie podróżnych umożliwia nowe systemy rozliczeń
Kasper Fiszer 25 października 2017
Automatyczne zliczarki pasażerów w środkach transportu publicznego mogą przyczynić się do rozwoju systemu rozliczeń pomiędzy operatorem a przewoźnikiem – przekonuje oferująca takie rozwiązanie firma Dilax Intelcom. O nowych możliwościach, także w zakresie informacji pasażerskiej, mówiono podczas jednej z debat tegorocznego Kongresu Transportu Publicznego.
Komisja Europejska: Środków na ekologiczny transport miejski nie zabraknie
Warszawa: Weekendowy remont tramwajowy przy Feminie
MPK Kraków będzie miało 45 nowych autobusów
Otwarte przewozy szkolne odpowiedzią na deficyt transportu
Kasper Fiszer 03 września 2017
Gminy mogą realizować przewozy szkolne nie tylko na wydzielonych, niedostępnych dla osób postronnych liniach komunikacyjnych. Innym rozwiązaniem jest wykup biletów miesięcznych dla uczniów na liniach ogólnodostępnych. To narzędzie pozwala zapewnić choć minimalny dostęp do komunikacji zbiorowej także dla pozostałych mieszkańców terenów cechujących się wykluczeniem transportowym.
Szkolny elektrobus Yutonga trafił do szóstej gminy w Polsce
Gmina Sadowne podpisuje umowę na szkolny elektrobus
Gmina Ożarów Mazowiecki ma nowy szkolny elektrobus
Łódź: Porozumienie z ŁKA niedrogie dla miasta
Kasper Fiszer 01 maja 2017
Wydatki miasta Łodzi na pełną integrację taryfową z Łódzką Koleją Aglomeracyjną są bardzo niewielkie, a korzyści płynące z funkcjonującego od początku kwietnia porozumienia – bardzo wyraźne. Z miasta, w którym kolej pełniła rolę marginalną, Łódź zmienia się w ośrodek, w którym można z niej korzystać tak samo jak z tramwaju czy z autobusu.
Przystanki Kraków Piastów i KościelnikI z pozwoleniami na budowę
PKP PLK wybrały wykonawcę dwóch przystanków na linii 95 przez Nową Hutę
Bełchatów chce pozyskać środki na dworzec kolejowy i węzły
Małopolska chce autobusów na Słowację
Kasper Fiszer 03 kwietnia 2017
Województwo małopolskie rozmawia z przedstawicielami lokalnych samorządów z Podhala o możliwości uruchomienia dotowanych połączeń na Słowację. Autobusy miałyby wozić Polaków na górskie wędrówki, a Słowaków – na zakupy. Sukces przedsięwzięcia uzależniony jest jednak m.in. od przebiegu negocjacji z potencjalnymi partnerami zza południowej granicy.
Powróciły polsko-czesko-niemieckie autobusy transgraniczne
Głuchołazy: Będzie centrum przesiadkowe, ale bez pociągów czeskich
Zakopane. Od lata ruszy regularny autobus na Słowację
Łódź: Co z nocnym tramwajem do Konstantynowa?
Kasper Fiszer 01 grudnia 2016
Z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego przez dwa dni w tygodniu kursują całą dobę – przynajmniej do końca roku. Czy gmina zdecyduje się na zachowanie nocnego połączenia, które przez dziesięć miesięcy funkcjonowało dzięki głosom mieszkańców w budżecie partycypacyjnym? Decyzja w tej sprawie musi zapaść w ciągu najbliższych dni.
Pabianice: Tramwaj na Górniak to za mało
Tramwaje podmiejskie szansą dla polskich aglomeracji?
Łódzkie tramwaje podmiejskie do Lutomierska i Ozorkowa: Kto się angażuje, a kto nie?
Metropolia łódzka szansą dla tramwaju podmiejskiego?
Kasper Fiszer 19 listopada 2016
Skupiające samorządy regionu łódzkiego stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny wciąż widzi szanse na realizację programu modernizacji podmiejskich tras tramwajowych. Miałoby w tym pomóc powołanie związku metropolitalnego. Tymczasem jednak zapisy tzw. ustawy metropolitalnej pozostają martwe, bo nie powstały niezbędne rozporządzenia wykonawcze.
Tramwaj do Ozorkowa: Gminy czekają na dokument, który... nie powstaje
Łódź: To Pabianice wnioskowały o zmianę zakresu ŁTM
Łódź: Praktyczny koniec wizji tramwaju metropolitalnego