Miejski przewoźnik z Grudziądza właśnie ogłosił postępowanie przetargowe na dostawę autobusów hybrydowych. Przetarg dotyczy autobusów o długości 12 oraz 18 metrów. MZK przewidział również możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne pojazdy w ramach prawa opcji.
MZK Grudziądz rozpisał przetarg na dostawę nowych autobusów o długości 12 oraz 18 metrów. Przewoźnik chce zakupić trzy autobus hybrydowe o długości około 12 metrów, a także trzy kolejne “hybrydy”, które będą autobusami przegubowymi. Zamawiający ma możliwość rozszerzenia zamówienia o prawo opcji, obejmujące po 3 kolejne pojazdy z każdego typu.
Maksymalnie 12 hybryd
Jeśli MZK zdecyduje się więc na realizację opcji, do Grudziądza powinno trafić łącznie 6 krótkich i 6 przegubowych autobusów. Przewoźnik poinformuje o chęci uruchomienia opcji w momencie wyboru najlepszej oferty, jednocześnie zastrzegając, że będzie mógł uruchomić zarówno całą opcję jak i jej część w dowolnej konfiguracji (a więc np. 2 autobusy 12-metrowe oraz jeden 18-metrowy).
Krótsze autobusy na 80 pasażerów
Pierwszą częścią zamówienia (i opcji), jest dostawa autobusów o długości około 12 metrów. Mają one mieścić co najmniej 80 pasażerów, z czego minimum 25 na miejscach siedzących, a co najmniej 8 tych miejsc ma być dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi. Moc silnika spalinowego określono na co najmniej 150 kW. Ma on także spełniać normę emisji Euro VI. Moc silnika elektrycznego określono na minimum 100 kW. Elektryczna jednostka będzie zasilana z akumulatorów, superkondensatorów bądź też z innych, równoważnych źródeł zasilania. Magazyn energii ma być zasilany poprzez mechanizm rekuperacji oraz z chwilowej nadmiarowej mocy silnika spalinowego. Pojemność magazynu ma wystarczyć do jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym przez minimum kilkaset metrów.
Pojazdy mają mieć troje drzwi dwuskrzydłowych oraz być w pełni niskopodłogowe. W autobusach znajdzie się ogrzewanie, klimatyzacja, a także porty USB dla pasażerów. Hybrydy będą też wyposażone w system informacji pasażerskiej i system monitoringu.
Długie pojazdy zabiorą na pokład co najmniej 130 osób
Druga część zadania dotyczy dostawy autobusów przegubowych. Ich długość ma mieścić się w przedziale 17,5-18,75 m. Także te pojazdy mają być w pełni niskopodłogowe i mają zabierać na pokład co najmniej 130 pasażerów, z czego minimum 33 na miejscach siedzących. 10 z tych miejsc ma być dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi.
Moc silnika spalinowego określono w tym przypadku na co najmniej 175 kW, natomiast moc silnika elektrycznego na minimum 130 kW. Magazyn energii ma mieć formę identyczną jak w krótszych pojazdach. Autobusy będą miały czworo drzwi dwuskrzydłowych otwieranych do wewnątrz.
W pozostałym zakresie wyposażenia autobusy będą niemalże identyczne co ich krótsi bracia.
Wymagane doświadczenie
W przetargu mogą brać udział wykonawcy, którzy wykażą, że spełnili dwa warunki. Po pierwsze, iż w ciągu trzech ostatnich lat wykonawca zrealizował co najmniej jedną dostawę opiewającą na minimum 3 autobusy o długości około 12 metrów, które były hybrydami oraz były całkowicie niskopodłogowe, a produkcja co najmniej dwóch z nich odbyła się w państwie UE bądź w państwie z którym UE zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców. Drugi warunek udziału zostanie spełniony, jeśli potencjalny dostawca wykaże, że zrealizował zamówienie dotyczące autobusów o identycznych parametrach poza długością, która została określona na około 18 metrów. Oba warunki nie muszą dotyczyć jednej dostawy, zrealizowanej w tym samym czasie.
Decyduje nie tylko cena
Oferty można składać do 22 marca bieżącego roku, a o wyborze najlepszej oferty zdecydują cena oferty - 60%, ocena rozwiązań technicznych - 30%, a także ocena warunków gwarancji - 10%. Na rozwiązania techniczne składają się materiał konstrukcyjny pojazdów, rodzaj napędu hybrydowego, wysokość autobusu, rodzaj szyby przedniej, rodzaj magazynu energii elektrycznej, a także poszycie boczne.
MZK nie dopuszcza składania ofert częściowych (osobno na autobusy krótsze jak i dłuższe), a całość dostaw będzie musiała zostać zrealizowana do 30 listopada bieżącego roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.