Przedmiotem ogłoszonego przez PKP SA przetargu jest przebudowa dworca Częstochowa Główna. W ramach prac istniejące postmodernistyczne gmachy zostaną rozebrane i zastąpione nowymi obiektami. Gruntownie przebudowany zostanie łącznik nad torami, a po zachodniej stronie pojawi się przestrzeń na dworzec autobusowy.
Obecny dworzec, wybudowany w stylu postmodernistycznym i wyróżniający się przeszkloną fasadą z partiami szkła refleksyjnego, został oddany do użytku w 1996 r. Po latach PKP SA uznały jednak, że obiekt jest zbyt duży i kosztowny w utrzymaniu. Kilka lat temu ogłoszono konkurs na projekt nowego dworca. Wygrała koncepcja zespołu pracowni Toprojekt Marek Wawrzyniak (Rybnik), NStudio (Paryż) i Studio Antonini (Paryż), która będzie teraz realizowana.
Inwestycja jest podzielona na cztery etapy. Pierwszy zakłada rozbiórkę istniejącego budynku i budowę dworca od strony wschodniej (ul. Piłsudskiego), a także przebudowę przejścia nad torami. W nowym obiekcie na parterze zaplanowano hol z sześcioma kasami, toalety. Przestrzeń holu głównego będzie połączona z wydzielonym wejściem do tunelu. Do łącznika nad torami prowadzić będą schody ruchome, schody stałe i winda. Na I piętrze, na wysokości łącznika znajdą się poczekalnia, pomieszczenie dla rodzin z dziećmi, centrum obsługi pasażera oraz zespół pomieszczeń dla drużyn konduktorskich oraz toalety. Na tej kondygnacji zaplanowano też lokal usługowy, pomieszczenia biurowe PKP SA oraz kaplicę z zakrystią. Na II piętrze zaplanowano posterunek Straży Ochrony Kolei, a także kolejne pomieszczenia dla drużyn konduktorskich.
Istniejący łącznik nad torami zostanie rozebrany do stalowej konstrukcji. W nowym łączniku wydzielono 18 lokali usługowych. W ramach inwestycji przeniesiona zostanie lokomotywa oraz popiersie Biegańskiego, wybudowana zostanie też przeszklona wieża zegarowa w północno-wschodnim narożniku placu.
Przedmiotem drugiego etapu jest zaś dworzec od strony zachodniej, czyli tramwaju w ciągu al. Wolności i pl. Rady Europy – wraz z zagospodarowaniem terenu. Program obsługi pasażerów kolejowych po tej stronie dworca ogranicza się do automatów biletowych. Pozostałą część parteru przeznaczono do obsługi ruchu autobusowego. Zaplanowano trzy kasy autobusowe z zapleczem dla przewoźników, toalety. W części południowej budynku znajdą się powierzchnia przeznaczona na lokale usługowe oraz zespół pomieszczeń biurowych i pomieszczenia dla przewoźników autobusowych. Hol będzie połączony z łącznikiem nad torami za pomocą schodów ruchomych, zwykłych i stałych. Na I kondygnacji przewidziano dwie wydzielone poczekalnie, toalety, 10 lokali usługowych, pokój dla matki z dzieckiem. Pomiędzy nowym budynkiem dworca a torami zaplanowano stanowiska postojowe dla autobusów podmiejskich i dalekobieżnych. Do nowego układu zostanie dostosowane przejście podziemne – z wejściem bliżej torów.
Ściany wewnętrzne budynków będą wykończone płytą gipsowo-wiórową z włóknami szklanymi, na suficie przewidziano panele aluminiowe i lamele. Okładzina zewnętrzna wykonana będzie z płyt kompozytowych, wykończonych płytkami z aluminium. Przewidziano profile w układzie poziomym.
W trzecim etapie założono przebudowę i zmianę sposobu użytkowania zabytkowego budynku byłego szaletu kolei warszawsko-wiedeńskiej na pomieszczenie usługowe, a w ostatnim – przebudowę ronda Konstytucji.
Termin składania ofert mija 27 lipca. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Wartość zamówienia szacowana jest na 117,8 mln zł netto. Na realizację robót przeznaczono 770 dni.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.