Przebudowany przed laty skierniewicki Rynek jest jednym z pierwszych przykładów „betonozy” w ramach rewitalizacji przestrzeni publicznej. Teraz miasto proponuje odwrotny ruch: przedstawiono do konsultacji warianty, które znacząco zmienią wygląd pustego i krytykowanego placu.
Rynek w Skierniewicach przebudowano w latach 2005-2006. Wycięto wówczas wszystkie dorodne wierzby płaczące, zasadzone w latach 50., a rynek zamienił się w wielki, goły plac, wyłożony nieociosaną kostką granitową. Zabytkowy plac powrócił do swojego historycznego charakteru – w przeszłości pełnił bowiem funkcję targowiska (obecnie jednak plac targowy znajduje się w innym miejscu). Tak zorganizowana przestrzeń nie sprawdziła się jednak w nowej roli. Nagrzewający się pusty, wybrukowany plac, poza nielicznymi imprezami i targami staroci, nie zachęca do spędzania czasu. Wielokrotnie Rynek był krytykowany przez mieszkańców, a ostatnio stał się też sławny w Polsce – jako przykład betonozy. W podobny sposób przebudowano – i wciąż przebudowuje się – wiele placów w mniejszych i większych miastach.
Już w zeszłym roku Krzysztof Jażdżyk, prezydent miasta, zapowiedział „odbetonowanie” rynku. Więcej czasu – niż zakładano – zajęło opracowanie i dopracowanie projektu. Wiadomo, że z uwagi na warunki konserwatorskie nie ma powrotu do w pełni zielonego placu, ale zaprezentowane propozycje będą i tak sporą metamorfozą przestrzeni.
Na początku lipca miasto przedstawiło dwie propozycje zakładające wprowadzenie zieleni. Zostały one uzgodnione z konserwatorem zabytków. Pozwalają one także na dalsze wykorzystanie przestrzeni Rynku do organizowania kulturalnego i społecznego życia miasta. Obie koncepcje są podobne – przewidują wprowadzenie zieleni w kształcie litery U, po zewnętrznej stronie wewnętrznej płyty placu, z wyjątkiem pierzei od strony budynku ratusza.
Wariant A jest jednoetapowy – zakłada częściową rozbiórkę istniejącej nawierzchni, posadzenie zieleni średniej i wysokiej, małą architekturą. W ramach proponowanego rozwiązania ponad 630 m² rynku zostanie przekształconych w przestrzeń zieloną, a na głównej płycie zasadzone zostaną ponadto 34 drzewa.
Wariant B jest z kolei dwuetapowy. Zasadniczą różnicą jest wprowadzenie wokół rynku alei pieszej obsadzonej drzewami, która ma zwiększyć poczucie kameralności oraz zapewnić odpowiednio dużo cienia. Realizacja tej wersji zakłada, że ponad 800 m² rynku będzie można przekształcić w przestrzeń zieloną, na której posadzonych zostanie 47 drzew. Koncepcja ta umożliwi też w przyszłości dalszą przebudowę płyty rynku (np. fontanny).
W mieście właśnie zakończyły się konsultacje i znacznie większą popularnością cieszy się drugi wariant – i to właśnie ten, wg lokalnych mediów – ma zostać zrealizowany. Prace miałyby zakończyć się wiosną przyszłego roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.