Korki i trudności z parkowaniem to główne problemy wskazywane przez co drugiego mieszkańca polskich miast. 7 na 10 Polaków twierdzi, że w ich mieście jest zbyt wiele aut prywatnych, a co piąty zwraca uwagę na zły wpływ zanieczyszczeń z pojazdów na środowisko. Jednak nadal to własne auto jest jednym z najbardziej preferowanych środków transportu przez zamieszkałych w największych polskich miastach. Takie wnioski prezentuje najnowsze badanie pt. “Make a move. Miasta na drodze do ekomobilności”, przeprowadzone przez FREE NOW z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Polacy z sześciu największych polskich miast, zapytani w badaniu zrealizowanym przez FREE NOW o środki transportu, z których korzystali przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, najczęściej wskazują transport publiczny (79%), własny rower (78%) oraz własne auto (66%). Co drugi badany korzystał też z taksówki lub chodzi pieszo. Hulajnogi elektryczne wybiera już ¼ mieszkańców miast. Jednak, jeśli chodzi o preferowane opcje przemieszczania się, na pierwszym miejscu jest transport publiczny (40%), a na drugim własne auto (34%). Na tle innych aglomeracji, wyróżnia się Trójmiasto, którego mieszkańcy wykazują większe zainteresowanie hulajnogami elektrycznymi (7% vs. średnio 2%), ale też o wiele rzadziej preferują transport publiczny, niż w pozostałych miastach (19% vs. ok. 40%). Mobilne bolączki mieszkańców miast
Korki oraz trudności z parkowaniem to główne problemy wskazywane przez ponad co drugiego mieszkańca każdego z polskich miast. Kolejnym problemem dla 30% Polaków są koszty przejazdów, natomiast co piąty zwraca uwagę na zły wpływ zanieczyszczeń na środowisko. W zestawieniu miast, długie czasy dojazdów pojawiają się częściej w odpowiedziach mieszkańców Warszawy, Wrocławia i Poznania (23-27%). Z kolei wysokie koszty przejazdów wskazywane są częściej przez Krakowian - 4 na 10 z nich określa je jako główne problemy w swoim mieście. Przeszkadzają nam auta, ale wybieramy wygodę
70% Polaków uważa, że w jego mieście jest zbyt wiele prywatnych aut. Dla sześciu na dziesięciu Polaków najważniejszy jest czas dojazdu, jeśli chodzi o czynnik wyboru środka transportu. Ponad 40% zwraca uwagę na częstotliwość kursowania transportu, a także jego wygodę. Tylko 16% wskazuje ekologię jako najważniejszy czynnik wyboru środka transportu. Jednak zapytani czy myślą o ekologii, gdy decydują się na środek transportu, 70% Polaków deklaruje, że tak, bardzo lub w pewnym stopniu. Natomiast co piąty badany przyznaje, że bierze pod uwagę ekologiczny aspekt środka transportu, ale nie ma ona wpływu na jego ostateczny wybór. Oznacza to, że zrównoważony rozwój jest dla nas ważny, ale nie determinujący, w kwestii decyzji o sposobie przejazdu.
Co drugi badany mieszkaniec polskiego miasta przyznaje, że docenia możliwość poruszania się elektryczną taksówką. Trzech na dziesięciu mieszkańców jest skłonnych zapłacić więcej za przejazd elektryczną taksówką.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.