Adam Piotr Zając będzie w warszawskim ZTM specjalistą ds. usuwania barier architektonicznych. Jednocześnie jest dyrektorem wykonawczym w Stowarzyszeniu Transportu Publicznego.
– Z panem Adamem Zającem miałem już przyjemność pracować. Był inspiracją, by w budżecie miasta znalazły się pieniądze, na początku drobne, bo jakiś milion złotych, na likwidowanie barier architektonicznych – wyjaśnił podczas piątkowej prezentacji prezes ZTM Wiesław Witek.
Zając do niedawna aktywnie działał w stowarzyszeniu Siskom. Jest jednym z twórców Warszawskiej Mapy Barier, która wskazuje te miejsca w stolicy, w których niepełnosprawni mają trudności w poruszaniu się po mieście. Odkąd ją opublikowano zniknęło z niej kilkaset wskazanych miejsc. Jest autorem tekstów naukowych oraz opracowań poświęconych barierom architektonicznym wydawanych przez Siskom. Od stycznia jest także członkiem zespołu opiniodawczo-doradczego przy Urzędzie Transportu Kolejowego ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
– Warszawska Mapa Barier pokazuje, że można współpracować, by likwidować przeszkody w przestrzeni miejskiej. Warszawa jest przykładem, choć chyba jedynym, bo nie znam innego miasta w Polsce, w którym podobny projekt funkcjonuje – powiedział Zając w siedzibie ZTM. – To zwykle są niewielkie rzeczy, brakujący kawałek chodnika, czy wystający krawężnik. Ale w kilku miejscach zmiany dotyczą całych skrzyżowań, czy ulic.
Rolą Zająca w ZTM będzie opiniowanie projektów inwestycyjnych i wskazywanie tych miejsc, w których ewentualne bariery należy zlikwidować. Jak sam wskazał, głównym problem jeśli chodzi o niedostępność transportu publicznego w stolicy ma kolej.
– Pierwszy raport Siskomu dotyczył węzłów przesiadkowych w ramach obiektów kolejowych. Kolej pozostaje najmniej przyjaznym środkiem transportu w Warszawie. Wszystkie autobusy są niskopodłogowe, większość tramwajów również. Ale dostępność przystanków i stacji kolejowych wciąż jest kłopotliwa. Przebudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego to pierwsza i być może ostatnia na długi czas okazja, by poprawić ją kompleksowo – powiedział.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.