Alstom, lider konsorcjum ExpoLink, dostarczył dubajskiej RTA pierwszy z 50 składów pociągów Metropolis, które będą kursować na czerwonej i zielonej linii metra w tym mieście. Pociąg, wyprodukowany w fabryce w Chorzowie – jednym z największych zakładów Alstom na świecie – trafił do Dubaju z niemieckiego portu Bremerhaven. W ciągu kilku najbliższych miesięcy Alstom przeprowadzi wstępne próby statyczne i dynamiczne w zajezdni.
W 2016 roku konsorcjum ExpoLink pod przewodnictwem Alstom, w skład którego wchodzą również ACCIONA i Gulermak, podpisało umowę z RTA na zaprojektowanie i wykonanie przedłużenia czerwonej linii metra w Dubaju oraz na modernizację systemów istniejącej linii. Całkowita wartość projektu, znanego również pod nazwą Route 2020, wynosi 2,6 mld euro, a rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej planowane jest na rok 2020 rok, czyli planowane tam World Expo.
– Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc terminowo przekazać RTA pierwszy skład Metropolis. Jest to kluczowy etap w prestiżowym projekcie, który zapewni mieszkańcom Dubaju i odwiedzającym niezawodny, wygodny i przyjazny środowisku system metra tuż przed World Expo. Alstom dąży do tego, aby być bliskim, długoterminowym partnerem Zjednoczonych Emiratów Arabskich – powiedział Didier Pfleger, Starszy Wiceprezes Alstomu na Bliski Wschód i Afrykę.
Zakres odpowiedzialności Alstomu obejmuje dostawę całego systemu metra, w tym 50 składów pociągów Metropolis, zasilanie, zautomatyzowany system sterowania, komunikację i bezpieczeństwo, system automatycznego kontrolowania opłat, prace torowe oraz drzwi ekranowe na peronach wraz z trzyletnią gwarancją na cały system. Dodatkowo Alstom usprawni istniejącą linię metra poprzez modernizację zasilania, systemów sterowania, urządzeń komunikacyjnych i trakcyjnych.
Składy pociągów Metropolis dla Dubaju mają 85,5 metra długości i składają się z pięciu wagonów. Każdy pociąg będzie w stanie przewozić do 700 pasażerów. Komfort zapewnią szerokie przejścia między wagonami, duże drzwi i okna oraz trzy odrębne strefy dla klas Silver, Family i Gold. Ten przyjazny dla środowiska pociąg jest wyposażony w całkowicie elektryczny układ hamulcowy, oświetlenie LED oraz inne innowacje, które obniżają zużycie energii.
Ponad 5500 wagonów Metropolis zostało sprzedanych do 25 miast, w tym do Rijadu, Panamy, Singapuru, Sydney, Sao Paulo, Szanghaju, Barcelony, Amsterdamu, Ćennaju i innych.
W zakładzie w Chorzowie realizowanych jest obecnie 19 projektów dla 10 krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Australii, a także są tam produkowane i eksportowane zaawansowane technologicznie produkty. Obecnie całość produkcji trafia na rynek eksportowy, ale Alstom współpracuje z 468 polskimi dostawcami.