MZK Toruń już wkrótce może docierać do... kolejnych miast, bowiem toczą się rozmowy o uruchomieniu linii autobusowej z Torunia do Ciechocinka przez Aleksandrów Kujawski. Jej obsługa miałyby być realizowana przez miejskiego przewoźnika z Torunia.
Od kilku miesięcy trwają rozmowy pomiędzy miastem Toruń a gminami zainteresowanymi uruchomieniem połączenia autobusowego, z Torunia do Ciechocinka przez Aleksandrów Kujawski. Co istotne, rozmowy dotyczą kursów realizowanych przez… MZK Toruń, co potwierdza nam prezes przewoźnika, Zbigniew Wyszogrodzki.
– Uruchomienie połączeń wymaga zawarcia porozumienia międzygminnego, co będzie możliwe po uwzględnieniu odpowiednich kosztów w budżetach poszczególnych gmin. Spodziewamy się zawrzeć je po najbliższych sesjach Rad Gmin / Miast, czyli w lutym – tłumaczy prezes Wyszogrodzki.
Od zawarcia porozumień międzygminnych, które sprawią, że gmina Miasto Toruń stanie się organizatorem transportu publicznego w poszczególnych gminach, będzie też zależna data startu nowego połączenia oraz ostateczna trasa, jaką pojadą autobusy. Tutaj prezes MZK podaje przykład gminy Wielka Nieszawka czy też samego Ciechocinka, jednocześnie odpowiadając na pytanie o to, czy miejskie autobusy nie zdublują pociągów regionalnych, które w dużej liczbie kursują pomiędzy Toruniem a Aleksandrowem Kujawskim.
Za połączenie miałyby płacić poszczególne samorządy – Za dofinansowanie połączeń miałyby być odpowiedzialne poszczególne gminy, proporcjonalnie do wozokilometrów według wielkości zaangażowania na terenie gminy – tłumaczy Zbigniew Wyszogrodzki.
Przewoźnik planuje, że w ramach nowej linii w dni robocze na trasę wyjedzie 11 par połączeń, natomiast w weekendy będzie to 5 par. W ramach kursów będzie obowiązywała taryfa MZK Toruń, a więc za czasowy bilet 60-minutowy normalny, zapłacimy 3,8 złotego, natomiast jeśli czas podróży przekroczy godzinę, to pasażer będzie musiał zakupić bilet 90 minutowy, kosztujący 6,8 złotego (bilet normalny).
Prezes MZK mówi, że w tym momencie nie wiadomo jeszcze, jakie autobusy (rodzaj napędu) obsłużą nowe połączenie, choć na pewno nie będą to autobusy gazowe, których MZK posiada trzy sztuki – W związku z tym, że trasa będzie biegła poza miastem, to obsłuży ją najprawdopodobniej tabor spalinowy – dodaje Zbigniew Wyszogrodzki.
Przewoźnika zapytaliśmy również o to, czy w rozmowach o uruchomieniu autobusów do Ciechocinka bierze udział województwo kujawsko-pomorskie, które planuje reaktywować połączenia kolejowe z Torunia do Ciechocinka przez Aleksandrów Kujawski. MZK przekazał nam, że województwo nie bierze udziału w rozmowach, a zdaniem przewoźnika rewitalizacja linii do Ciechocinka zajmie… kilka lat. Na potwierdzenie tego przywołano
tekst autora niniejszego artykułu, w którym jednak wyraźnie wskazano, że reaktywacja połączeń do Ciechocinka
to kwestia miesięcy a nie lat.
Warto zaznaczyć, że już obecnie do Ciechocinka można dotrzeć autobusami Flixbusa oraz dawnej Arrivy, obecnie pod nazwą Relobus.