Radni Olsztyna przyjęli pomysł prezydenta Piotra Grzymowicza. Zmienią się ceny biletów długookresowych. Olsztynianie mniej zapłacą już w połowie wakacji.
Pierwszy raz ceny sieciówek w Olsztynie staniały pod koniec 2015 roku, tuż przed uruchomieniem połączeń tramwajowych. Wówczas opłata za taki bilet spadła ze 110 do 88 złotych. Według danych Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, liczba podróżujących komunikacją miejską wzrosła. Dlatego władze miasta zdecydowały zrobić kolejny krok w promowaniu zbiorowego transportu.
Teraz pojawił się szansa, że mieszkańcy będą znowu mniej płacić za bilety miesięczne. Cena tak zwanych sieciówek (od możliwości podróżowania z biletem na całej sieci, w tamtym czasie alternatywą były jeszcze liniówki) spadnie o 9 procent. Olsztyńscy radni zaakceptowali 26 kwietnia propozycję prezydenta dotyczącą nowej taryfy.
Najważniejsza zmiana to obniżenie cen biletów miesięcznych i 30-dniowych z 88 do 80 złotych (9 proc.), a w przypadku biletu dużej rodziny ze 140 do 120 złotych (14 proc). Niestety, jest też negatywny aspekt zmian w cenniku. Podrożeją bilety jednorazowe (normalny z 2,90 do 3 złotych) oraz 10-przejazdowe (z 28 do 29 złotych).
– Ceny biletów okresowych powinny zachęcać mieszkańców do korzystania z tego rodzaju komunikacji – mówi Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna. – Właściwym rozwiązaniem w tym zakresie jest promowanie biletów okresowych miesięcznych oraz 30-dniowych i to robimy. Należy pamiętać, że w przeliczeniu na liczbę podróży bilety jednorazowe i 10-przejazdowe stanowią 35 proc. ich ogólnej liczby. Zatem 65 proc. podróży zostanie objętych obniżką kosztów.
Zmiana cen biletów jednorazowych ma też dodatkowe znaczenie, mianowicie łatwiejsze korzystanie z biletomatów. Teraz kupno biletu wymaga użycia wielu monet o małym nominale lub jednej o większym. W tym drugim przypadku konieczność wydania reszty przez automat skutkuje ponoszeniem wysokich kosztów związanych z obsługą urządzeń.
Po zmianach miłośnicy karnetów 10-przejazdowych nie będą musieli martwić się już o bilet zasadniczy. Tutaj także nastąpią zmiany. – Teraz odcinki ważne są z biletem zasadniczym. Po zmianie każdy odcinek będzie traktowany niezależnie – informuje Jerzy Roman dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.
Ostatnią istotną zmianą jest podwyższenie opłat za jazdę bez ważnego biletu. Teraz stawka wynosi 150 złotych (75 złotych w przypadku uregulowania jej w ciągu siedmiu dni), natomiast po zmianach wzrośnie do 300 złotych (50 złotych w terminie siedmiodniowym). Nowa taryfa wejdzie w życie 1 lipca.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.