Warszawski ratusz zapowiada plebiscyt na zapowiedzi stacji II linii metra. Cichym faworytem jest głos kobiecy. Czy komunikaty dla nowej linii dorównają kultowemu i charakterystycznemu już Ksaweremu Jasieńskiemu z I linii?
Komunikatami dla nowej linii zajmowali się już w zeszłym roku radni. Uchwalili stanowisko, w którym postulowali, żeby stacje zapowiadała tym razem kobieta. – Proponując kobiece zapowiedzi w drugiej linii metra zwróciłem przede wszystkim uwagę na aspekt praktyczny, czyli odróżnienie obu linii od siebie, co byłoby użyteczne chociażby dla cudzoziemców czy osób niepełnosprawnych, bo ułatwiłoby im orientację w terenie – mówił wtedy pomysłodawca Sebastian Wierzbicki (SLD).
Miało to mieć również wymiar symboliczny i stanowić nawiązanie o powstaniu nazwy Warszawa z dwóch imion: męskiego i żeńskiego – Warsa i Sawy. – Wprowadzenie żeńskiego głosu byłoby też ukłonem w kierunku Pań – mieszkanek naszego miasta i symbolem tego, że ich obecność w życiu naszego miasta jest niezmiernie ważna – przekonywał radny.
Będzie plebiscyt
Stanowisko Rady Miasta jest jedynie głosem doradczym dla władz miasta. Czy wypełnią wolę radnych? Ostatnio na nowo rozgorzała dyskusja o tym, kto powinien ogłaszać stacje. W tej chwili ratusz zapowiada oddanie głosu mieszkańcom. – Będziemy chcieli zrobić plebiscyt, żeby to warszawiacy w głosowaniu wybrali, który głos najbardziej im się podoba i który chcieliby usłyszeć na II linii metra. Spróbujemy wybrać około czterech głosów męskich i czterech głosów damskich. Nagramy próbki zarówno w wersji czystej, bez tła, ale także w wersji, w jakiej słyszeć będzie użytkownik jadący metrem – deklaruje Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.
Czy jednak forma plebiscytu nie będzie skłaniać do wyboru znanych nazwisk zamiast dobrej jakości nagrań? – Dlatego chcemy dać głos w wersji zarówno czystej, jak i pokazać go w wersji, w jakiej będzie słyszany w pociągach, żeby uniknąć tego problemu. Zależy nam na tym, żeby głosujący dokonali decyzji świadomie. Często głos nagrywany w dobrych warunkach, studyjnych brzmi bardzo dobrze, natomiast gorzej może być z jego słyszalnością w metrze w jadącym pociągu – odpowiada Jóźwiak.
Będzie kobieta?
Są już faworyci. – Nie ukrywam, że podoba mi się pomysł, żeby to była kobieta i będę głosować na kobietę pod warunkiem, że będzie dobrze słychać. Pani prezydent też zdradziła swoje sympatie, że w takim plebiscycie zagłosuje na kobietę – mówi Jarosław Jóźwiak.
Od 1998 r. na I linii w wagonach kolejne stacje zapowiada Ksawery Jasieński, który został przez pasażerów bardzo dobrze przyjęty (gorzej wypada głos lektora w komunikatach na stacjach). Z tego, co się dowiedzieliśmy, jest mało prawdopodobne, żeby już 83-letni Ksawery Jasieński nagrał nowe komunikaty dla II linii.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.