Bełchatowski PKS przywrócił swój rozkład jazdy sprzed pandemii i uruchomił, w tym we współpracy z samorządem powiatowym, kilka nowych połączeń. Są one jednak obsługiwane niemal wyłącznie w dni nauki szkolnej, trudno więc wykorzystać je przy dojazdach do pracy albo w innych celach. Czy swoistym nowym otwarciem komunikacyjnym tej części województwa łódzkiego stanie się wkrótce przywrócenie pasażerskiego ruchu kolejowego?
Po trudnym okresie pandemii koronawirusa wiele przedsiębiorstw świadczących w województwie łódzkim usługi autobusowego transportu zbiorowego poza miastami nie wznowiło obsługi wszystkich zawieszonych na czas nauki zdalnej w szkołach połączeń. Przez dłuższy czas ograniczona była m.in. oferta PKS-u Bełchatów. Tymczasem jest to jedno z najważniejszych przedsiębiorstw tego rodzaju w całym regionie łódzkim, które – zwłaszcza po zakończeniu działalności przewozowej przez PKS Łódź i zamknięciu PKS Piotrków Trybunalski – pełni wiodącą rolę w południowej części województwa.
Są nowe połączenia – niemal wyłącznie dla uczniów
– Wszystkie kursy wykonywane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bełchatowie zostały przywrócone po pandemii – zapewnia nas jednak Marzena Rogut-Chrząszcz ze Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Dodaje, że wiodący przewoźnik wręcz rozszerzył swoją siatkę połączeń o kilka mniejszych miejscowości, o zapewnienie dojazdu do których zaapelowali mieszkańcy. PKS-em dotrzemy więc do wsi Podlesie, Bujny Szlacheckie czy Bujny Księże.
PKS obsługuje także linie finansowane przez powiat przy wykorzystaniu środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Aktualnie funkcjonują cztery takie połączenia: z Bełchatowa do Czyżowa, Zelowa (dwiema trasami) i Maurycowa. Jedynie na trasie do Zelowa wybrane kursy są wykonywane we wszystkie dni tygodnia. Na jednej z tras autobusy kursują w dni robocze, na dwóch kolejnych – tylko w dni nauki szkolnej.
Szansa na znaczny rozwój komunikacji zbiorowej? Kolej
W opinii starostwa powiatowego czynnikiem, który może istotnie wpłynąć na sytuację komunikacyjną jego mieszkańców, jest planowana rozbudowa linii kolejowej nr 24 z Piotrkowa Trybunalskiego. Odcinek ten ma zostać zelektryfikowany, a samo torowisko – wydłużone w kierunku Magistrali Węglowej śląsk – Porty. Samorząd województwa łódzkiego planuje też rozpoczęcie obsługi pasażerskiej szlaku.
Kolej ma zwiększyć atrakcyjność powiatu dla inwestorów i pomóc mieszkańcom w dojeździe do dowolnych innych miast kraju – dziś konieczny jest dojazd do Piotrkowa Trybunalskiego lub Łodzi. Może się to okazać szczególnie istotne w czekającym ten region okresie transformacji związanej ze stopniowym odchodzeniem od wydobycia węgla brunatnego w miejscowej kopalni.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.