fot. Igor Kmiecik, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.orgPeron przystanku Bełchatów Miasto, 24 lipca 2023 r.
W ciągu kilku najbliższych lat na linię kolejową nr 24 ma powrócić ruch pasażerski. W ramach programu Kolej Plus regularne połączenia odzyska więc Bełchatów. Elementem przygotowań ma być zapowiedziana właśnie budowa węzła autobusowego w rejonie przyszłego przystanku kolejowego.
Jednym z przedsięwzięć, jakie mają być realizowane w ramach programu Kolej Plus na wniosek województwa łódzkiego, jest modernizacja i elektryfikacja linii nr 24 wraz z jej przedłużeniem do Bogumiłowic. Dzięki inwestycji po wieloletniej przerwie połączenia pasażerskie ma odzyskać Bełchatów, z którego przewidziana do gruntownego remontu trasa prowadzi do Piotrkowa Trybunalskiego. Stamtąd linia nr 1 biegnie m.in. do Katowic, Częstochowy i Warszawy, a pośrednio także do Łodzi.
Autobusy zatrzymają się w pobliżu peronów kolejowych
Odtworzenie połączeń kolejowych z pewnością istotnie wpłynie na sytuację komunikacyjną miasta. Kolej ma też stać się osią transportu publicznego. Elementem przygotowań do tych zmian ma być budowa centrum przesiadkowego, które będzie obsługiwane przez autobusy.
Inwestycja została uwzględniona w strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Radomsko. Węzeł ma powstać w rejonie ul. Ciepłowniczej przy planowanym przystanku kolejowym. Na jego terenie stanie budynek dworcowy. Poza pasażerami autobusów z obiektu mają skorzystać także rowerzyści, bo stworzony ma zostać parking typu Bike and Ride.
9 milionów z regionalnego programu UE
– Szacowany koszt to ok. 13 mln 500 tys. zł – mówi Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bełchatowa. Ok. 9 mln zł ma pochodzić z regionalnego programu unijnego. Przyznanie dotacji jest już właściwie pewne, bo miasto otrzyma ją w trybie pozakonkursowym. Będzie więc musiało jedynie poprawnie przygotować dokumenty aplikacyjne.
Dawny dworzec PKS w 55-tysięcznym Bełchatowie został sprzedany, a przez wiele lat autobusy regionalne i dalekobieżne zatrzymywały się wyłącznie na przystankach komunikacji miejskiej. W 2020 r. UM Bełchatów otworzył jednak przystanek węzłowy, który miał zintegrować komunikację miejską z międzymiastową. Dodatkowy obiekt przy przystanku kolejowym nie będzie więc jedynym węzłem transportowym miasta.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.