Na naszym portalu informowaliśmy o uchwale Rady Miasta Legnicy nadającej uprawnienia do częściowo nieodpłatnej komunikacji autobusowej w tym mieście. Radni postanowili przyznać prawo do bezpłatnych przejazdów po mieście uczniom, a także kierowcom, którzy dzięki temu mieli możliwość pozostawienia auta w garażu, gdy smog w mieście przekroczy stan alarmowy. O losie uchwały ostatecznie rozstrzygał wojewoda dolnośląski.
Od samego początku rozszerzenie katalogu osób, które mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej w Legnicy, budziło emocje i sprzeciw samego prezydenta miasta oraz radnych należących do jego klubu. Wyraz swojej dezaprobaty dla rozwiązań przyjętych wspólnymi głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości prezydent miasta dał, kierując do wojewody dolnośląskiego w dniu 4 lutego wniosek o podjęcie czynności nadzorczych skutkujących rozstrzygnięciem nadzorczyn stwierdzającym nieważność uchwały z dnia 28 stycznia. Podjęcie przez wojewodę dolnośląskiego działania zgodnie ze stanowiskiem prezydenta Legnicy skutkowało tym, że uchwała nie weszła w życie 1 marca, a więc w terminie, w którym pierwotnie nowe uprawnienia do przejazdów komunikacją miejską miały zacząć obowiązywać. Zrodziło to sporą dezorientację wśród sporej części mieszkańców Legnicy.
Oczekiwane przez wszystkich rozstrzygnięcie nadzorcze wojewoda dolnośląski wydał w dniu 5 marca, stwierdzając nieważność jedynie § pkt. 1 uchwały Rady Miejskiej Legnicy z dnia 28 stycznia zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych w komunikacji miejskiej świadczonek przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Legnicy, a więc zapisu nadającego uprawnienia do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom okazującym dowód rejestracyjny samochodu osobowego zarejestrowanego na terenie miasta Legnicy wraz z osobami jej towarzyszącymi, łącznie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie, w okresie następnej doby po przekroczeniu norm jakości powietrza. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla uczniów oraz seniorów po ukończeniu 65 roku życia wojewoda dolnośląski podtrzymał w mocy.
– Cieszy nas wszystkich decyzja wojewody dolnośląskiego pana Pawła Hreniaka, szczególnie w kontekście dostrzeżenia społecznego charakteru przyjętych przez radę rozwiązań. Od teraz w Legnicy z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać uczniowie do 21 roku życia, ale również osoby starsze, które ukończyły 65 rok życia, a nie jak wcześniej 70 rok życia. Pan wojewoda potwierdził swoim rozstrzygnięciem kompetencje Rady w zakresie ustalania cen za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym w zakresie zadania o charakterze użyteczności publicznej w gminnych przewozach pasażerskich – mówił Łukasz Laszczyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta, specjalista transportu kolejowego i członek Polskiego Stowarzyszenia Menagerów Logistyki i Zakupów.
Zapytany o ocenę i przyszłość komunikacji miejskiej w Legnicy Laszczyński dodaje, że komunikacja miejska w Legnicy wymaga wnikliwej uwagi. – Pamiętajmy o tym, że komunikacja publiczna to system, organizm i jedna całość składająca się z wielu wzajemnie ze sobą powiązanych elementów. O końcowym efekcie w postaci zadowolenia pasażera ze świadczonej usługi przewozowej decyduje właśnie suma wielu elementów. Nie będziemy w stanie zmienić niekorzystnych w Legnicy preferencji w zakresie wyboru środka transportu, gdzie obserwujemy ciągle sporą przewagę transportu indywidualnego nad komunikacją publiczną bez choćby spojrzenia na sposób funkcjonowania operatora wykonującego na terenie miasta usługi publicznego transportu zbiorowego – mówi Laszczyński.
– Ważnym z punktu widzenia każdego mieszkańca, a szczególnie tego którego chcemy przekonać do pozostawienia na parkingu swojego prywatnego, jest optymalnie dopasowany do codziennych potrzeb komunikacyjnych rozkład jazdy, nowy, ekologiczny i przede codziennie zadbany tabor. Chcemy, by komunikacja publiczna w Legnicy, była jednym z wielu elementów włączonych w szeroko rozumianą ofertę, jaką samorząd może złożyć obecnym i przyszłym mieszkańcom tego miasta. Głęboko wierzymy w to, że sprawnie działająca komunikacja publiczna ma walor prorozwojowy dla każdego miasta, w tym także oczywiście dla Legnicy – komentował zaś Arkadiusz Baranowski, wiceprzewodniczący rady. Dalszy rozwój komunikacyjnej rzeczywistości w tym dolnośląskim mieście będziemy śledzić.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.